Stavebnictví je největším producentem odpadu v Česku i Evropě. Zvyšují se ceny materiálů a pracovních sil a stoupají nároky na udržitelnou výstavbu a snížení uhlíkové stopy. Betonárny se potýkají s nedostatkem kameniva a cementárny musí řešit rychle rostoucí ceny emisních povolenek. To motivuje developery a výrobce materiálů hledat cesty k úsporám. Recyklace stavebních demoličních odpadů a jejich využití při výrobě betonu mohou částečně řešit některé z uvedených témat.

Tuzemský stavební průmysl vyprodukoval vposledních letech průměrně okolo 16 mil. tun odpadu ročně. Z tohoto odpadu lze teoreticky recyklovat přes 5,5 mil. tun (necelých 40 % z celkového objemu stavebního odpadu). Jedná se především o beton, cihly, tašky, keramické výrobky, směsné stavební a demoliční odpady, které neobsahují nebezpečné látky. Kdyby se využila jen polovina odpadu jako recyklované kamenivo do betonu, jednalo by se stále o značnou část z celkové roční spotřeby kameniva. Uspořené přírodní kamenivo by se mohlo ponechat pro aplikace, kde je recyklované kamenivo nedostačující.
Od roku 1991 nebyly v ČR otevřeny žádné nové kamenolomy ani pískovny a výhled do blízké budoucnosti není příznivý. Více než polovina aktivních kamenolomů a pískoven pravděpodobně ukončí těžbu v následujících 10 letech. Ke zlepšení situace nepřispívá ani fakt, že otevření těžby nového ložiska, resp. prodloužení nebo rozšíření těžby stávajícího je komplikovaný proces, který může trvat i přes 10 let.
Ačkoliv se produkce přírodního kamene v posledních letech držela na stabilní úrovni, spolu se zvyšující se spotřebou vznikají časté problémy s dodávkami kamene pro výrobu betonu již teď. Nečekané výpadky dodávek kamene si vynucují zásadní změny, které se mohou projevit na kvalitě výsledného betonu a jeho ceně. Nemluvě o dopadu na dopravní infrastrukturu a životní prostředí vlivem delších dopravních cest z místa zpracování kamene na místo spotřeby.
Společnost TBG Metrostav, s. r. o. uvedla v roce 2021 na trh produkt, kde částečně nahradila přírodní kamenivo kamenivem recyklovaným, nově pod značkou R-CRETE®. Jedná se o cementový kompozit, kde je přírodní kamenivo částečně nebo zcela nahrazené kamenivem recyklovaným. Přívlastek „cementový kompozit“ je použit z důvodu výroby materiálu podle podnikové normy výrobce, nikoliv podle normy na beton. Od uvedení na trh bylo vyrobeno již přes 10 000 m3 tohoto materiálu.

Hlavním limitujícím faktorem použití betonu z cihelného recyklátu je výrazně nižší modul pružnosti – snížení hodnoty přibliž- ně o 30% při 50% podílu cihelného recyklátu (pouze hrubá frakce) a více než o 50% při 100% podílu cihelného recyklátu (hrubá i drobná frakce). Tato skutečnost nedovoluje materiál R-CRETE® použít na konstrukce, u kterých dochází k převážně ohybovým namáháním, což jsou stropní konstrukce, trámy a průvlaky. Rovněž není vhodný pro silně tlakem namáhané konstrukce, jako jsou např. sloupy.
Častým dotazem je vliv nižší objemové hmotnosti na akustické vlastnosti betonu, vzhledem k jeho aplikacím na příčky obytných budov. Běžně se pro posudek vzduchové neprůzvučnosti počítá s objemovou hmotností betonu 2300–2400 kg/m3. Objemová hmotnost ztvrdlého betonu R-CRETE® použitého v konstrukci byla okolo 2150 kg/m3 (uvedená hodnota je před vysušením a bez započtení výztuže).
Cementový kompozit z recyklovaného kameniva R-CRETE® je ekologickým doplňkem ke standardnímu sortimentu betonů. Umožňuje snižovat spotřebu přírodního kameniva při zachování potřebných mechanických parametrů. Díky vhodné koordinaci mezi dodavatelem recyklovaného kameniva, výrobcem R-CRETE® a odběratelem na stavbě je umožněno spotřebování stavebního odpadu, který by byl jinak uložen na skládce, a to bez zbytečného převážení na mezideponii. Tím dává využití materiálu R-CRETE® i ekonomický smysl.
Výhody použití BETONU R-CRETE®
• podpora cirkulární ekonomiky využitím recyklovaných a druhotných materiálů
• snížení množství skládkované stavební suti
• šetření přírodních neobnovitelných zdrojů
• lepší hodnocení pro získání certifikace LEED, BREEAM aj.
• snížení uhlíkové stopy při těžbě a dopravě materiálu
• nižší cena betonu
Využití R-CRETE®
• podkladové betony
• základové konstrukce (pasy, patky)
• výplňové konstrukce
• vnitřní stěnové konstrukce
• dočasné konstrukce
Publikováno v časopise Stavba 2/2024
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,