Budova Prospect dá Zlínu nové vyhlídky

Zlín získá novou dominantu od studia CITY WORK ARCHITECTS. Projekt Prospect, výškovou budovu za Obchodním domem Zlín představil investor Juraj Surovič.

Budova Prospect ve Zlíně, autoři a vizualizace CITY WORK ARCHITECTS

Multifunkční objekt doplňující náměstí Práce v duchu Baťových architektů bude stát necelou miliardu korun a nabídne nejkvalitnější kanceláře ve městě, nájemní bydlení, tříhvězdičkový business hotel a vyhlídkovou terasu na střeše. Ze strany investora je celý projekt myšlen jako pobídka pro podnikatelský rozvoj města i jako nový pohled na zdejší výstavbu. Demolice původního objektu banky by podle aktuálního plánu investora měla proběhnout v průběhu léta. Výstavba nové zlínské dominanty by následně mohla započít ještě před koncem tohoto roku.

Budova Prospect ve Zlíně, autoři a vizualizace CITY WORK ARCHITECTS

„Zlín o sobě rád říká, že je městem nekonečných možností a já tomu věřím. Za posledních 30 let tady ale, s výjimkou budov univerzity, vznikla pouze jediná opravdu signifikantní stavba, a to Kongresové centrum. Proto přicházíme s tímto projektem, kterým dáváme Zlínu nové vyhlídky. A to jak byznysové, architektonické, tak i turistické. Chci tímto projektem ukázat odvahu vydat se novým směrem, využít naplno možnosti našeho města a pomoci znovu nastartovat Zlín, místní podnikatele, architekty a všechny obyvatele na cestě k větším ambicím,“ přiblížil svou motivaci Juraj Surovič, známý mimo jiné svou dlouholetou podporou zlínského hokeje a dnes hlavně zlínského fotbalu.

Budova Prospect ve Zlíně, autoři a vizualizace CITY WORK ARCHITECTS

Dvojice propojených objektů, která Prospect tvoří, vyroste na místě, kde dnes stojí už nevyužívaná budova banky. Ta vznikla v období kolem sametové revoluce bez respektu k původní baťovské koncepci. Prospect vytvořený renomovaným architektem Jurajem Sonlajtnerem, který se dříve podílel na revitalizaci továrních budov 14 a 15 na Baťův institut, se k myšlence architektonického uzavření náměstí Práce naopak vrací. Navazuje tak na úvahy jednoho z nejvýznamnějších architektů baťovské éry Vladimíra Karfíka.

Budova Prospect ve Zlíně, autoři a vizualizace CITY WORK ARCHITECTS

Významné místo a ambiciózní projekt je výzvou pro každého architekta. Gahurův prospekt je nejcennější urbanistický soubor v kraji. Proto bylo těžké najít způsob, jak stavět v tak hodnotném prostředí a s respektem doplnit strukturu Gahurova prospektu a nově definovat atmosféru náměstí Práce. Nový dominantní objekt Prospect bude navazovat na Baťův mrakodrap, Interhotel Zlín i na kvalitně zrekonstruovaný Obchodní dům. Architektura domu by měla být nadčasová, bez módních trendů. Věřím, že se náš projekt stane plnohodnotným doplněním baťovské architektury, jejíž kvalitu prokázal čas. Chtěl bych také poděkovat investorovi za jeho velkorysý přístup, důvěru a volnou ruku, kterou dal našemu studiu při tvorbě návrhu,“ uvedl architekt Juraj Sonlajtner ze studia CITY WORK ARCHITECTS.

Budova Prospect ve Zlíně, autoři a vizualizace CITY WORK ARCHITECTS

Jeho návrh v rámci stavebního řízení ohodnotilo velmi kladně hned několik odborníků. „Z architektonického hlediska budova svými principy reprezentuje tradiční racionalitu zlínské architektury a zároveň využívá soudobé možnosti řešení. Skleněná strukturální fasáda věže symbolicky i fakticky reflektuje okolní ikonické budovy baťovské éry a zároveň si dům ponechává sebevědomí a originalitu,“ napsal ve svém vyjádření k projektu Jindřich Nový, ředitel Kanceláře architekta města Zlína.

Dvojice propojených objektů bude sestávat z hotelu, kanceláří, nájemního bydlení, obchodních prostor a vyhlídkové terasy v nejvyšším patře. Složení služeb reaguje mimo jiné na chybějící ubytovací kapacity ve městě i na fakt, že v centru Zlína chybí kanceláře nejvyšší třídy. Skupina PSG bude mít roli generálního dodavatele stavby.

Tisková zpráva, kráceno

Budova Prospect ve Zlíně, autoři a vizualizace CITY WORK ARCHITECTS

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*