Centrum Staré Bělé v Ostravě se zbaví dopravní zátěže a promění se

Návrh od atelieru UNIT architekti pomůže městskému obvodu na okraji Ostravy zvládnout rostoucí dopravu i očekávaný rozvoj spojený s novou bytovou výstavbou. Součástí návrhu je také postupná proměna bývalého areálu JZD.

Centrum Staré Bělé v Ostravě, autoři a vizualizace UNIT architekti, zdroj MAPPA Ostrava

Studie řeší celkovou transformaci centra obvodu s ohledem na jeho venkovský ráz. Navrhuje zklidnění dopravy na ulici Blanická, vytvoření nového náměstí v okolí kostela, využití brownfieldu po bývalém JZD nebo rozšíření kapacit pro předškolní vzdělávání. Ulicí Blanickou denně projede okolo dvou tisíc aut, včetně dopravy mířící do průmyslových zón Hrabová a Mošnov. Tato frekventovaná komunikace prochází centrem Staré Bělé a je nebezpečná pro přecházející chodce, především místní školáky a seniory. Autoři studie z ateliéru UNIT architekti proto navrhují převedení tranzitní dopravy na ulici Mitrovickou a úpravu navazujících křižovatek i ulic.

Centrum Staré Bělé v Ostravě, autoři a vizualizace UNIT architekti, zdroj MAPPA Ostrava

Studie navrhuje kompletní proměnu ulice Blanické. Zklidnění automobilové dopravy má zajistit zavedení zóny 30 a další stavební úpravy. V celé délce ulice bude doplněno nové stromořadí a opatření pro zadržování dešťové vody, rozšíří se chodníky a upraví stezky pro cyklisty. Na zklidněnou ulici dále navazuje návrh nového náměstí v okolí kostela, které bude fungovat v režimu sdílené zóny a bude mít podobu vydlážděné plochy s jednotnou výškovou úrovní. Model dopravního zatížení zadaný v rámci studie potvrdil, že navržené úpravy ulic zvládnou očekávánou dopravní zátěž.

Autoři studie ukazují, že namísto nevyužívaných zemědělských hal a logistických objektů by zde mohly vyrůst bytové domy, včetně domu s pečovatelskou službou a nové sousedské náměstí přírodnějšího charakteru, které obyvatelům nabídne prostor pro trávení volného času. Architekti navrhují také revitalizaci dalších veřejných prostranství – například parku před školou, předprostoru koupaliště, hřbitova a důležitých budov. Nezapomínají ani na vytvoření sítě pěších tras, která propojí důležitá místa a otevře nové výhledy do krajiny. Stezky a chodníky mají lemovat nově vysazené stromy.

Centrum Staré Bělé v Ostravě, autoři a vizualizace UNIT architekti, zdroj MAPPA Ostrava

Důležitým tématem studie je zlepšení provozu školy, která nyní nemá vlastní jídelnu a žáci dochází do jídelny mateřské školy, která se nachází za frekventovanou komunikací Blanická. Návrh doporučuje vybudovat nové jídelny mezi pavilony základní školy. V ideálním případě by mělo v budoucnu dojít i k výstavbě nové budovy školky v návaznosti na školní areál.

Do přípravy studie byli zapojeni i obyvatelé Staré Bělé. Proběhly dvě veřejná setkání, na kterých občané předali zpracovatelům studie své podněty a připomínky. Zazněly také obavy – například z přesměrování dopravy do jiných ulic, nové bytové výstavby nebo přesunu školky. „Základem kvalitního plánování je zapojení místních, kteří své okolí znají nejlépe a nejvíce jej využívají. Zároveň jsou tato setkání příležitostí představit obyvatelům detaily návrhu i vysvětlit širší souvislosti, které běžný člověk v kontextu rozvoje celého města nevnímá,“ doplňuje ředitel MAPPA Ondřej Vysloužil.

Studie a doplňující informace o projektu jsou zveřejněny na webu MAPPA: Centrum Staré Bělé | MAPPA!!!

Tisková zpráva, kráceno

Centrum Staré Bělé v Ostravě, autoři a vizualizace UNIT architekti, zdroj MAPPA Ostrava

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*