Brněnský Open House otevře 116 objektů, lidem se znevýhodněním nabízí asistenční službu. Festival se uskuteční 18. a 19. května 2024. Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku.

Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény nebo doprovodný program pro poučené laiky či rodiny s dětmi. Rezervace míst na prohlídky s omezenou kapacitou spustí organizátoři 9. května v pravé poledne.
„Letošní ročník festivalu jsme společně s partnerskými městy projektu Open House Europe věnovali lidem, pro které může být používání města komplikované. Ať už jde o spoluobčany s hendikepem, seniory nebo třeba ekonomicky znevýhodněné skupiny, musí překonávat bariéry pro jiné lidi doslova neviditelné. Kromě komentovaných prohlídek pro osoby s hendikepem zařazujeme asistenční službu k vybraným běžným prohlídkám. Naším cílem je oživit diskuzi o tom, zda jsou naše města skutečně pro všechny, jaká k tomu máme data a nakolik se při urbanistickém plánování využívají,“ přibližuje dění kreativní ředitelka festivalu Open House Brno 2024 Lucie Pešl Šilerová ze Spolku Kultura & Management.

Tématem letošního ročníku festivalu Open House Brno je Inkluze a přístupnost. Nejde však „jen“ o usnadnění pohybu ve městě lidem s hendikepem, ale o hlubší zamyšlení, co vše může být překážkou pro různé skupiny obyvatel: senioři si potřebují při pohybu ve městě odpočinout, lidé s dětmi potřebují prostor pro vyžití, ale i snadné překonávání překážek jako jsou třeba schody nebo blízkost vzdělávací instituce, existují znevýhodnění sociální či ekonomická.
V odstraňování překážek významně pomáhá aplikace inkluzivního designu v architektuře a urbanismu. Barbora Ponešová z Fakulty architektury VUT představila na tiskové konferenci metody, jak lze město zmapovat a data využít, aby bylo pro obyvatele snadněji „použitelné“. Dotkla se i tématu, nakolik se data v Česku reálně využívají.

Festival Open House Brno nabízí zájemcům obsah celoročně formou videoprohlídek na platformě YouTube, letos přibude také sada podcastů. „Ne pro každého je videoprezentace lokací dostatečně nosná, protože v ní mluvené slovo počítá s tím, že lidé sledují i obraz. Spojili jsme se s Barborou Kroutilíkovou, s níž jsme připravili sérii podcastů, které pojednávají o jednotlivých lokacích tak, že obrazový materiál není potřeba. Je to krok ke zpřístupnění obsahu festivalu nejen nevidomým, ale všem, kteří chtějí poslouchat audio při dalších činnostech,” přibližuje kurátorka Open House Brno 2024 Šárka Bahounková.
Kompletní informace o festivalu najdou zájemci na webu. Letošní program i zapojené lokace organizátoři postupně rozkrývají i na sociálních sítích. Festival spadá pod Open House Worldwide, což je síť více než padesáti metropolí celého světa, pořádajících festivaly architektury pro veřejnost. Pořádané akce každoročně oslovují více než dva miliony lidí po celém světě. Brno je součástí této sítě od roku 2018.
Tisková zpráva
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,