Kompozitní lávky MEA v nepřístupném lesním terénu – rozhodla váha a životnost

Kompozitní lávky MEA v nepřístupném lesním terénu – rozhodla váha a životnost

Správci lesní obory u Hluboké nad Vltavou potřebovali letos v květnu obnovit obslužné lávky k požerákům u pěti rybníků.  Přístup k rybníkům je velice omezený, jsou vzdálené od lesní cesty a terén je místy extrémně svažitý. Způsob dopravy, manipulace s lávkami, jejich instalace a také jejich dlouhá životnost hrály důležitou roli při volbě konstrukčního materiálu.

Kompozit vyhrál o cca 100 kg

Nejdelší z realizovaných lávek měří 4,5 metru na délku a 0,6 metru na šířku. Je vybavena zábradlím vysokým 1,1 m s pěti sloupky a její celková hmotnost je přibližně 140 kg – díky použití kompozitního materiálu.

Pro srovnání: obdobná konstrukce z oceli by dosahovala hmotnosti minimálně o 100 kg vyšší.

V daném prostředí by byl téměř nemožný úkol dopravit ocelové lávky k rybníkům, protože svařování a pozinkování nelze provádět na místě.

Snížení váhy o cca 60–70 %

Odhadovaná úspora hmotnosti konstrukcí o cca 60–70 % při použití kompozitu umožnila snazší manipulaci, ale také jednodušší montáž.

V tomto případě se kompozitní lávky montovaly až na místě. Jednotlivé díly (profily, rošty, zábradlí) tak byly snadno přenositelné. Tento způsob byl výhodný i pro přizpůsobení se atypickým detailům a osazení do terénu.

Objemově malá akce ukázala výrazné výhody kompozitních stavebních konstrukcí MEA – nízká váha, snadná manipulace, montáž a dlouhá životnost ve vlhkém prostředí.

Investorem a objednavatelem byly Lesy České republiky, s.p.

Odolnost, životnost a bezúdržbovost

Použité kompozitní profily a rošty MEA jsou vyráběny z kombinace skelných vláken a isoftalické pryskyřice. Tento materiál je lehký, přesto však vysoce pevný a odolný vůči mechanickému namáhání, nepříznivým povětrnostním podmínkám i chemickým vlivům. Nekoroduje a nepotřebuje téměř žádnou údržbu. Povrchová protiskluzová úprava zajišťuje bezpečnost i ve vlhkém prostředí.

Aplikace v oblasti vodního hospodářství

Vodohospodářské stavby představují jedno z nejčastějších využití kompozitních konstrukcí. Obslužné lávky, schodiště, zábradlí, žebříky nebo přístupové plošiny se instalují v čistírnách odpadních vod, úpravnách pitné vody či v okolí nádrží, vodních toků a přelivových hran. Díky nízké hmotnosti a modulárnímu systému lze kompozitní konstrukce efektivně nasazovat i v omezených nebo nestandardních prostorových podmínkách.

Projekční tým MEA pomáhá investorům i stavitelům s návrhem individuálního řešení.

www.mea-odvodneni.cz

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*