Tématem 14. ročníku konference PROPAMÁTKY – obnova a využívání staveb budou tentokrát vodní mlýny. Přinese odpovědi na otázku, jaký byl jejich historický vývoj, zaměří se především na jejich současný stav a také možnosti nového využívání.

Konference se uskuteční ve dnech 13.–15. listopadu 2024 v Automatických mlýnech v Pardubicích. Až do roku 2013 sloužil jejich provoz mletí obilí. Po ztrátě původní funkce byl areál manželi Smetanovými postupně konvertován na novou městskou čtvrť. Na jejím životě se spolupodílí krajská Gočárova galerie, městská galerie aktuálního umění Gampa, vzdělávací laboratoř Sféra a pardubické informační centrum. V původním obilném silu pak byl vybudován multifunkční sál, ve kterém právě konference PROPAMÁTKY proběhne (viz fotogalerie pod článkem).

Ve středu akci zahájí regionálně laděný podvečer, na který naváže hlavní konferenční den ve čtvrtek. V pátek pak bude na programu oblíbený výlet spojený s návštěvou zajímavých objektů v Pardubicích i okolí města. Setkání jako každý rok doplní bohatý doprovodný program.

Na konferenci zazní příspěvky o historickém vývoji vodních mlýnů, jejich technologie a také architektury jejich staveb. Zabývat se ale budeme i průmyslovými mlýny s alternativními pohony mletí. Těžištěm programu pak bude představení současných možností obnovy a nového využívání objektů mlýnů včetně tematických panelových diskuzí a prezentace konkrétních úspěšných příkladů z praxe. Definitivní program bude představen v dostatečném předstihu. Registrace na konferenci bude spuštěna v průběhu června.
Veškeré aktuální informace o konferenci můžete sledovat na stránkách KONFERENCE a na FACEBOOKU. Průběžné zpravodajství se objeví i zde na portále PROPAMÁTKY.
Tisková zpráva

Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,