Všední a oceňované. Konference přiveze inspiraci z Antarktidy. Toalety na nepřístupných vrcholcích hor, výzkumná stanice za polárním kruhem, cenově dostupné bydlení v poušti nebo ubytovna pro dělníky. To jsou některé z více než 50 staveb, které od roku 2009 navrhli a postavili studující amerického programu ColoradoBuildingWorkshop. Přednáška jeho vedoucího – architekta Ricka Sommerfelda – odstartuje 11. dubna konferenci na téma design-build projektů na Fakultě architektury ČVUT v Praze.

Třetí ročník konference Škola architektury 2024: Hlavou a rukama pořádá Ústav navrhování II. Cílem je sdílet aktuální přístupy k výuce prostřednictvím projektů, které studující sami navrhnou a postaví, a hledat cestu k dalšímu směřování design-build programů v České republice.
„Chceme rozšířit diskusi o interdisciplinárních výukových metodách a propojení tvorby, výzkumu a prakticky orientované výuky. Věřím, že příspěvky zahraničních hostů a praktické zkušenosti studujících přispějí k systematičtějšímu zapojení design-build projektů do výuky nejen na naší škole,“ říká Dalibor Hlaváček, děkan Fakulty architektury ČVUT.
Konferenci zahájí 11. dubna přednáška Latentní potenciál všednosti Ricka Sommerfelda, předního vyučujícího design-build projektů ve Spojených státech, který bude v dubnu působit na FA ČVUT jako Fulbright Specialist.
Sommerfeld vede ColoradoBuildingWorkshop na univerzitě v Denveru. Program vzdělává studenty a studentky prostřednictvím navrhování a stavění v malém měřítku. Projekty, založené na spolupráci a praktickém využití, jsou často logisticky náročné typologie se vzdálenými staveništi a téměř bez architektonického precedentu. Studující využívají potenciál těchto zdánlivě všedních projektů a jejich práce přináší celosvětové uznání.

Od založení programu v roce 2009 Sommerfeld se studujícími navrhl a postavil více něž 50 staveb. Jsou mezi nimi výzkumná stanice v Antarktidě (2023), toalety na hoře Longs Peak v národním parku Rocky Mountain (2018) nebo soubor chat pro coloradskou školu Outward Bounds (2015–2016). Realizace byly celosvětově publikovány a získaly řadu ocenění včetně mezinárodních.
V rámci konference nabídnou zkušenosti ze zahraničí další tři řečníci: průkopník design-build výuky Michael Hughes, bývalý vedoucí katedry architektury na American University in Sharjah ve Spojených arabských emirátech a Marie a Keith Zawistowski z ENSA Grenoble ve Francii. Ti předtím řadu let působili na Virginia Tech ve Spojených státech a design-build výuce se začali věnovat poté, co se jako studenti účastnili projektu Rural Studia pod vedením Samuela Mockbeeho. Na ENSA vedou designbuildLAB a spoluzaložili kancelář onSITE.

Konference i přednáška se konají na Fakultě architektury ČVUT, Thákurova 9, Praha 6. Vstup je zdarma. Přednáška Ricka Sommerfelda se uskuteční 11. dubna v 18.00 hodin v posluchárně 155 Gočár, konference 12. dubna 9.00 – 16.30 hodin v akváriu 152/153.
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,