NORRØN Architects – Renavigace / Regenerace

Poslední výstavou tohoto roku představuje českobudějovický Dům umění tvorbu poměrně mladého, ale již velice respektovaného architektonického studia NORRØN z Kodaně. Výstava potrvá od 8 listopadu do 29. prosince 2024

NORRØN se vyznačují  silným smyslem pro místo a přístup ke kontextu. Nejedná se jen o smysl pro přírodu a krajinu, které se velmi intenzivně věnují, ale dokáží adekvátně reagovat na specifiku a charakteristiku všech míst, což považují za nezbytnost svých projektů.

NORRØN Architects – Renavigace / Regenerace, Galerie současného umění a architektury – Dům umění města České Budějovice

Galerie současného umění a architektury – Dům umění města České Budějovice
Vernisáž výstavy: čtvrtek 7. 11. 2024 v 18:00 hod.
Výstava trvá do: 29. 12. 2024
Kurátor: Michal Škoda
BEZ OBAV V PROSTORU – středa 11. 12. od 16:30 hodin – dílna pro rodiče s dětmi

To se odráží v konkrétních realizacích, často například u řešení různých návštěvnických center, kterým je právě na severu Evropy věnována značná pozornost, řady farem, ale i rekreačních a obytných míst. Setkáváme se s velice citlivou obnovou území, zbavenou rušivých, nepotřebných budov, nastolení plánů ochrany okolní přírody a právě i s velice citlivým vstupem staveb nových.

Z  celé řady projektů stojí za zmínku jejich plány na hotel Dune v Blåvandu, který se může pochlubit krásným výhledem na Severní moře; kabiny v plážovém parku Blue Plateau; rozhledna v ptačí rezervaci Lyttesholm; vzdělávací centrum v Gribskově realizované ve spolupráci s Univerzitou v Kodani; observatoř na ostrově Møn; návštěvnické centrum pro přírodní stezku Camønoen, rovněž na ostrově Møn; a návštěvnické centrum pro zříceninu hradu na ostrově Bornholm. Ve venkovských oblastech Guldborgsund, Lolland a Vordingborg jim byla svěřena renovace opuštěných budov pro rekreační účely s cílem napumpovat život do místní ekonomiky. A v neposlední řadě ve městě Thisted navrhli rekreační zařízení podél Limfjordu, projekt, který byl v roce 2022 nominován na cenu Mies Van der Rohe.

Zakládajícími členy NORRØN Architects jsou Poul Høilund a Marco Berenthz. Jejich tým však není tvořen jen architekty, ale rovněž specialisty na zahradní a krajinářskou architekturu, stejně jako na rozvoj a plánování.

Značný důraz kladou na dialog a společná rozhodování, což shledávají jako úrodnou půdu pro odvážná řešení a inovace, tak typická pro jejich projekty.

Charakteristická je pro jejich stavby  jednoduchá monumentální forma a to i u realizací, které se nevyznačují nějak velkým měřítkem. Pracují především s přírodními materiály a vždy se snaží o osobitý rukopis, kterým velice zdařile doplňují stávající kontext, aniž by se jednalo o napodobování historické minulosti.

Jádrem praxe NORRØN je jejich Etický kompas, koncepční navigační nástroj,
kterým informují o všech aspektech své práce. Tato českobudějovická výstava s názvem  Renavigace / Regenerace  představuje  čtyři klíčové principy, jejichž prostřednictvím vyjadřují vizi architektury NORRØN, která je jak o konzervaci a restaurování, tak i o regeneraci a inovacích.

NORRØN se ve svých aktivitách nachází na průsečíku imaginace a empirického zkoumání. Působí ve dvou vzájemně se propojujících doménách. Jednou je Území pro snění, která klade důraz na vizionářské myšlení a uměleckou tvorbu, a druhá Území poznání, která tyto vize zakládá na přísném výzkumu a praktických zkušenostech. Toho dokladem je také tato výstava, kde je umělecké snění vždy zmírněno hlubokým pochopením ekologických, ekonomických a sociálních podmínek, které utvářejí náš svět.

Výstava Renavigace / Regenerace  zkoumá architekturu jako transformační formu umění – takovou, která překlenuje propast mezi designem a odpovědným jednáním pro budoucnost. Cílem je zde ukázat, jak lze spolupracovat na regeneraci a výstavbě /přestavbě/ ve světě, kde jsou zdroje omezené a přírodní prostředí naší planety je pod obrovským tlakem.

NORRØN tak vyzývají návštěvníky výstavy, aby se nově zamysleli nad úlohou architektury při utváření lidské zkušenosti a nad svou vlastní odpovědností coby opatrovatelů životního prostředí.

Tisková zpráva

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*