Zadáním klienta bylo vytvořit funkční, kompaktní objekt pro správce lyžařského střediska v intravilánu obce Horní Malá Úpa. Navržené tvarosloví kříže, jednak vychází z tradičního stavění v lokalitě Krkonošského národního parku, ale také jasně definuje průhledy do okolní krajiny, v našem případě na Sněžku nebo vrchol Lysečina.

Dispozice ve tvaru asymetrického kříže se skládá ze dvou rozměrově stejných hmot, kde v každém rameni se nachází jiná funkce s unikátním výhledem. Za zmínku stojí třeba jídelní kout, který nabízí posezení u okna s výhledem završeným siluetou Sněžky. V místě protínání os je umístěno točité schodiště, které se vine kolem komína a propojuje společenskou část s klidovou, umístěnou v prostorách krovu.
Objekt je navržen jako lehká jednopodlažní dřevostavba s obytným podkrovím, uložena na betonové základové desce, ta se v letním období nadnáší nad přilehlým terénem, naopak v zimně dorovná úroveň sněhové pokrývky.
Fasáda z nehoblovaných smrkových prken je opatřena rudým nátěrem, který i historicky k horským dřevostavbám prostě patří. Dřevo se propisuje i do interiéru, formou přiznaných konstrukčních hranolů, ale také podlaha a veškerý atypický nábytek je vyrobený ze smrkového masivu.

Chata má půdorys tvaru kříže skládajícího se ze dvou stejných hmot o půdorysných rozměrech 4,8 x 11,4 m s výškou sedlové střechy nad upravený terén cca 7. Budova je řešena jako jednopodlažní s využitelným podkrovím. Objekt je řešen jako montovaná dřevokonstrukce uložena přes podkladní beton na dvoustupňových základových pasech (vrchní stupeň z armovaných tvárnic ztraceného bednění). Obvodové stěny provedeny s vnějším obkladem zateplené konstrukce s provětrávanou fasádou z prken, střešní konstrukce řešena krytinou z falcovaného plechu. Okenní otvory řešeny jako prosklené (částečně i otvíravé). Tepelná pohoda zajištěna elektrickými přímotopnými konvektory. Vnitřní elektroinstalace zajistí možnost větrání, osvětlení, vytápění i ohřevu TV.
Vstup do objektu je z východního průčelí objektu a vstupuje se do zádveří, ze kterého je umožněn vstup do skladu, wc a obývacího pokoje, z kterého vede točité schodiště do podkrovních pokojů, koupelny a technické místnosti. Detailní členění dispozice je patrné z výkresové části.

Chata Bučina
Autoři: ADR / MgA. Aleš Lapka, MgA. Petr Kolář
Spoluautoři: Ing. arch. Miloš Hradec, Ing. Pavel Čermák
Rok projektu 2020
Rok dokončení 2023
Zastavěná plocha 94 m²
Hrubá podlahová plocha 162 m²
Užitná plocha 124 m²
Plocha pozemku 2717 m²
Autorská zpráva
Foto BoysPlayNice
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,