Jubilejní 15. ročník Beton University, pořádaný společností Českomoravský beton, a.s., členem Heidelberg Materials CZ, opět nabídl inspirativní pohled na výzvy a inovace v oblasti stavebnictví.
Letošní semináře, zaměřené na téma udržitelnosti betonu, zavítaly do tří největších měst – Prahy, Brna a Ostravy – a probíhaly v prostorách významných staveb, které samy o sobě demonstrují možnosti moderní architektury a stavební technologie. Pražské setkání se odehrálo v unikátní budově Národní technické knihovny v Dejvicích, ikoně pohledového betonu, jehož kvalitu a trvanlivost podtrhuje i fakt, že materiál pro tuto stavbu dodávala dceřiná společnost TBG Metrostav.
A právě odborníci z betonárny TBG Metrostav vystoupili na semináři se zajímavými prezentacemi na téma udržitelnost betonu, jak ji chápat, jak a kdy ji lze začlenit do projektů nebo jaké mají zkušenosti s poptávkou a realizací staveb s nízkou uhlíkovou stopou.

Technický náměstek Ing. Robert Coufal, Ph.D. se ve své přednášce věnoval “zelené budoucnosti betonu”. Vysvětlil, že udržitelnost betonu lze chápat mnoha způsoby, jednak z pohledu uhlíkové stopy, nebo v kontextu trvanlivosti betonu, ale také jako prodlužování životnosti staveb (sanace konstrukcí) anebo jako recyklaci betonu. Upozornil také na to, že zatím chybí univerzální metodika pro srovnávání nabídek z hlediska snižování uhlíkové stopy, přestože je tu nástroj EPD (Environmentální prohlášení o produktu), nicméně ten je pro srovnávání problematický. Zazněly také poznatky a jeho zkušenosti s prvními dvěma soutěžemi s prioritou na uhlíkovou stopu, s nimiž se ve své praxi setkal. Dále také poukázal na úskalí požadavků na snížení uhlíkové stopy při zachování rychlosti výstavby. Budoucnost udržitelnosti v betonových stavbách by se podle něj mohla nacházet v prodlužování životnosti konstrukcí pomocí ultravysokopevnostního betonu UHPC, který má sice vysokou uhlíkovou stopu, ale pro sanace je jeho spotřeba velmi malá a trvanlivost konstrukce se významně zvýší.
Jeho kolega technolog Ing. Zdeňka Hlavsa své povídání věnoval produktu R-Crete, což je beton s recyklovaným kamenivem. Ve své přednášce o možnostech betonů z recyklátu shrnul, že betony s recyklovaným kamenivem lze využít zejména ve výstavbě bytových domů. Posoudil možnosti jejich využití od hlubinného založení až po nejvyšší betonové konstrukce atik z hlediska konzervativního i progresivního přístupu a nastínil i procentuální zastoupení recyklovaného kameniva v betonech pro jednotlivé konstrukce.


Další přednášky přiblížily různé aspekty ekologického stavění – od využití recyklovaných materiálů, jako je beton s recyklovaným kamenivem, přes přínos ultravysokohodnotného betonu (UHPC) při sanacích konstrukcí až po adaptaci na klimatické změny prostřednictvím ekologických projektů, jako jsou zelené střechy a vegetační parkoviště.
Prezentace rovněž zahrnovaly pohledy na certifikace udržitelných staveb (LEED, BREEAM), praktické využití recyklátů při konkrétních projektech a nové technologie, včetně 3D tisku betonu, který otevírá možnosti tvarové optimalizace a inovativních konstrukcí.
Seminář přinesl ucelený přehled možností a výzev spojených s udržitelností betonu, podpořený konkrétními příklady z praxe a diskuzemi nad aktuálními technologiemi a legislativními požadavky.
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,