Česká komora architektů bude již podesáté představovat to nejlepší z domácí architektonické produkce. Přihlašovat práce je možné do 8. dubna. Jednou z předností České ceny za architekturu je složení poroty – je tvořena architekty výhradně ze zahraničí.

Přihlašování realizací do 10. ročníku České ceny za architekturu je otevřeno do 8. dubna. Zapsat je možné architektonická díla dokončená na území České republiky v posledních pěti letech (od ledna 2020 do prosince 2024), přičemž přihlásit lze opětovně i realizace, které se v předchozích ročnících nedostaly do úzkého okruhu nominovaných. Účast v soutěžní přehlídce je i letos zcela zdarma, přihlášky se podávají pomocí jednoduchého online formuláře zde.
Hodnotit všechny přihlášené realizace bude letos mezinárodní pětičlenná odborná porota, která vyselektuje užší okruh 25 nominovaných děl, jež budou veřejnosti představena na nominačním večeru na konci června. Vybraná díla porotci v září osobně navštíví a vyberou přibližně 5 až 7 prací, které na slavnostním galavečeru 13. listopadu získají titul finalista ČCA, jeden z nich pak obdrží hlavní cenu.
Mezinárodní odborná porota
Letošní porota má pět členů. Jsou jimi architekt a pedagog na fakultě architektury v Mariboru Boris Bežan (Slovinsko/Španělsko), architektka a zakladatelka neziskové organizace Woman Architects podporující profesní rozvoj žen v architektuře Andrea Klimko (Slovensko/UK), krajinářská architektka, urbanistka a kurátorka Yael Moria Klain (Izrael), architekt, urbanista a akademik Roger Riewe (Německo) a architekt, který aktivně působí v mnoha profesních sdruženích, Jeroen van Schooten (Nizozemsko).

Boris Bežan * 1972 Slovinsko, BAX Studio, Španělsko
Boris Bežan vystudoval Fakultu architektury v Lublani a magisterský titul získal na Katalánské polytechnice. Po vítězství v mezinárodní soutěži na Kulturní centrum Federica Garcia Lorcy v Granadě spoluzaložil v roce 2005 studio MX_SI, na které v roce 2017 navázal studiem BAX.
Studio BAX se sídlem v Barceloně dnes vede s Mónicou Juverou. K architektuře přistupují reflexivně a kladou důraz na hledání ústřední myšlenky, která je základem originálních řešení, jež se projevují u realizací různých měřítek. Jedním z důležitých kritérií při tvorbě projektu je vztah mezi architekturou a veřejným prostorem.
Uspěl v řadě otevřených mezinárodních soutěží – například na Gösta Pavilion ve Finsku, Papalote Museum v Mexiku, Rog Cultural Center ve Slovinsku či Kunstsilo v Norsku. Jeho realizace byly oceněny po celém světě, mimo jiné Plečnikovou cenou (2014), španělskou mezinárodní cenou (2013), finskou národní cenou za betonovou konstrukci (2023), Zlatou medailí na mexickém bienále a norskou cenou Betongtavlen (2024).

Andrea Klimko * 1973 Slovensko, Andrea Klimko Architects, Velká Británie
Slovenská architektka Andrea Klimko je zakladatelkou a ředitelkou kanceláře Andrea Klimko Architects s pobočkami v Londýně, Vídni a Bratislavě. Má za sebou přes 150 projektů a 30 realizací. Vystudovala Fakultu architektury STU v Bratislavě a následně ve Vídni. Je autorizovanou architektkou registrovanou v RIBA a Slovenské komoře architektů, členkou prezidia Spolku architektů Slovenska a dalších organizací. V roce 2012 byla nominována na cenu Krištáľové krídlo.

Její kancelář realizuje projekty po celém světě s důrazem na tvůrčí přístup a respekt k místu. Získala řadu ocenění – za obytný dům Mondrian v Bratislavě (2005) cenu CEZAAR, cenu Faenza Editrice v Bologni a cenu Bauwelt – Das erste Haus. Relaxační centrum RELAXX (2008) získalo World Architecture Award a nominaci na Cenu Dušana Jurkoviča. Mezi další realizace patří např. rezidence Leonardo v Trnavě (2011) či bratislavské komplexy Racany Bianco (2010) a Mendelsohn (2019).
V roce 2013 založila neziskovou organizaci Woman Architects podporující profesní rozvoj žen v architektuře.

Roger Riewe * 1959 Německo, Riegler Riewe Architekten, Rakousko
Německý architekt Roger Riewe vystudoval technickou univerzitu RWTH v Cáchách. V roce 1987 spolu s Florianem Rieglerem založil kancelář Riegler Riewe Architekten, která sídlí ve Štýrském Hradci a má pobočky v Berlíně a Katovicích. Vedle praxe se věnuje akademické činnosti – v roce 1996 působil na ČVUT v Praze a od roku 2001 vede Institut architektury na TU ve Štýrském Hradci.

Riewe se zabývá architekturou, územním plánováním a rozvojem vzdělávání a výzkumu v Rakousku i mezinárodně (Polsko, Korea, Rwanda). Mezi jeho významné realizace patří MED Campus ve Štýrském Hradci (2017, nominace na Mies van der Rohe Award), kulturní centrum st. Agnes v Berlíně (2015), Slezské muzeum v Katovicích (2014), laboratoře Boehringer Ingelheim v Biberachu (2009), nádraží v Innsbrucku (2005, Brunel Award 2008), TU ve Štýrském Hradci (1998, finalista Mies van der Rohe Award) či pavilony na výstavišti ve Štýrském Hradci (2003). V roce 2016 získal AIT Award. Aktivně působil v profesních organizacích např. jako místopředseda ZV-Steiermark nebo člen Architekturstiftung Österreich.

Yael Moria Klain * 1955 Francie, Moria Architects – Studio MA, Izrael
Yael Moria Klain je izraelská architektka specializující se na krajinářskou architekturu a urbanismus. Narodila se roku 1955 ve Francii, od roku 1960 žije v Izraeli. Vystudovala krajinářskou architekturu na Technionu v Haifě (1982), později získala magisterský titul na Fakultě architektury Katalánské polytechniky v Barceloně (2000), kde obhájila práci „Critical Landscape“

V roce 1987 spoluzaložila ateliér Moria Architects – Studio Ma, který dnes působí v Tel Avivu-Jaffě a Haifě a sdružuje multidisciplinární tým 30 odborníků. Mezi její klíčové projekty patří revitalizace ulice Ibn Gabirol a bazénu Gordon (2006), promenáda Bat Yam (2013), zahrady Butterflies (2010) a obnova náměstí Dizengoff (2019) v Tel Avivu. Od roku 1990 působí jako pedagožka na předních izraelských školách a věnuje se kurátorství výstav. Účastnila se Benátského bienále (2004), vystavovala i v Německu, Nizozemí a Tel Avivu. V roce 2008 a 2010 organizovala první a druhé bienále krajinářského urbanismu Bat Yam. Z ocenění získala např. Rechter Prize (2000) a Karravan Merit Award (1996).

Jeroen van Schooten * 1960 Nizozemsko, V Architectuur, Nizozemsko
Nizozemský architekt Jeroen van Schooten je spoluzakladatelem ateliéru V Architectuur, který má přes 50 zaměstnanců. Specializuje se na komplexní projekty a rád spolupracuje s různorodými týmy na inovativních, integrovaných a udržitelných řešeních. Ve svém portfoliu má dopravní uzly, kulturní a vládní budovy, městské proměny i udržitelné bydlení.

Z jeho realizací stojí za zmínku polyfunkční komplex CrossOver v Amsterodamu (2023), renovace sídla ASR v Utrechtu (2015), House of Province v Arnhemu (2017, ocenění BNA), nádraží Lansingerland-Zoetermeer (2019) nebo připravovaný terminál Zuidasdok (2037). Do roku 2013 vedl studio MVSA, kde navrhl např. hlavní nádraží v Rotterdamu (2014), ING House (2002), Ministerstvo financí v Haagu (2009) a knihovnu v Almere (2010). Byl předsedou Royal Institute of Dutch Architects (2006–2010), členem Dutch Green Building Council (2008–2017) a angažuje se v programu odborné praxe (PEP). Pravidelně přednáší, moderuje podcasty a působí v porotách architektonických cen.

Tisková zpráva
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,