Socha Odvaha na Nové Waltrovce vzdává hold statečným

Prahu ozdobí několik nových soch. Jsou výsledkem otevřených uměleckých soutěží, které vyhlašuje Penta Real Estate. Cílem je dát příležitost novým talentům. První vlaštovkou je socha Odvaha od Dušana Zahoranského, která připomene české osobnosti 20. století – hokejistu Augustina Bubníka a pilotku Boženu Laglerovou.

Socha Odvaha na Nové Waltrovce, autor Dušan Zahoranský, zdroj Penta Real Estate

Umělecká soutěž pro oblast Nové Waltrovky na Praze 5 byla vyhlášena na sklonku roku 2023. Přihlásilo se více než 20 soutěžících. O vítězi rozhodla porota s převahou nezávislých členů, kurátorů umění, akademiků, zástupců městské části, i umělců samotných. Organizací celé soutěže bylo pověřeno Centrum pro středoevropskou architekturu (CCEA MOBA).

Socha Odvaha
Sochu tvoří portrét a slovo ODVAHA vepsané do stylizované hlavy. Objekt vychází z podoby dvou osobností, které ve svém životě ukázali velkou míru osobní a občanské odvahy. Navrhovaná socha se vztahuje také k průkopnictví původní industriální čtvrti a odkazuje na pojmenování nového náměstí, které je srdcem nové čtvrti.
Vnější profil sochy tvoří portrét hokejisty Augustína Bubníka (1928–2017), jehož životní příběh, který rámovaly olympijské medaile i perzekuce komunistickým režimem, natrvalo splyne s vyústěním velkoryse řešeného bulváru či náměstí Nové Waltrovky. Socha připomíná také první českou pilotku Boženu Laglerovou (1986–1941). Ve vnitřních liniích sochy ODVAHA, je ukrytý profil její tváře. Připomíná historii průmyslové zóny na rozhraní Jinonic a Radlic, kde se vyráběly motory a další díly letadel, a také rizika prvních pokusů v aviatice.
Prof. Mgr. art. Dušan Zahoranský se věnuje volné výtvarné práci, učení a realizacím ve veřejném prostoru. Kromě projektů ve veřejném prostoru navrhuje také interiéry a exteriéry veřejných budov. Své umělecké projekty realizoval na řadě samostatných i skupinových výstav. Vyučuje na Akademii výtvarných umění v Praze.

Socha Odvaha na Nové Waltrovce, autor Dušan Zahoranský, zdroj Penta Real Estate

Augustin Bubník, hokejový reprezent
Stříbrný medailista z olympijských her ve Svatém Mořici (1948), mistr světa (1949), pětinásobný vítěz Československé hokejové ligy (1946-1950), nejlepší střelec ligy (1950), člen Síně slávy českého hokeje. Společně s dalšími členy hokejového reprezentačního týmu na 14 let odsouzen za špionáž, velezradu a rozvracení lidově demokratického zřízení, v roce 1955 omilostněn, do reprezentace ani do nejvyšší soutěže se však už vrátit nesměl. Stal se hokejovým trenérem, významně přispěl také k rozvoji hokeje ve Finsku, v letech 1998-2002 byl také poslancem.
O co v kauze hokejistů pronásledovaných komunistickým režimem šlo? Představitelé vládnoucí komunistické strany na jaře 1950 rozhodli, že hokejová reprezentace neodletí za obhajobou zlata na světový šampionát do Londýna, hlavním důvodem byla obava z emigrace hráčů. Hokejisté se následně sešli v oblíbené pražské restauraci U Herclíků, padala nelichotivá slova na adresu nově etablovaného komunistického režimu, a ta byla záminkou k zatýkání, uvěznění a mučení. V neveřejném procesu v říjnu 1950 bylo 11 hokejistů obviněno ze špionáže a vlastizrady a všichni byli odsouzeni. Nejpřísnější tresty zkrátila až milost prezidenta Zápotockého v roce 1955. Po hlavních hrdinech jsou dnes pojmenované ulice a náměstí na Nové Waltrovce.

Socha Odvaha na Nové Waltrovce, autor Dušan Zahoranský, zdroj Penta Real Estate

Božena Laglerová, první české pilotka (1886–1941)
Božena Laglerová byla první česká pilotka a třináctá světová pilotka podle systému mezinárodních pilotních průkazů FAI. Létat se učila od dubna 1911 na Gradeho pilotní škole v Borku u Berlína. Pilotní zkoušku složila 27. září 1911. Již 7. října, v letecké soutěži v Hannoveru, získala stříbrný pohár, první mezinárodní leteckou trofej pro Čechy.
Během první světové války se zkoušela přihlásit k vojenskému letectvu (s úmyslem přejít k nepříteli), ale byla vždy odmítnuta (v armádě směli sloužit jen muži). Po skončení války působila také jako novinářka, kandidovala v parlamentních volbách za Národní stranu práce např. po boku Karla Čapka, vyučovala zpěv a stále byla velkou propagátorkou české aviatiky. Její jméno dnes připomíná jedna z ulic v blízkosti pražského mezinárodního letiště a nově také socha na Nové Waltrovce.

Tisková zpráva

Socha Odvaha na Nové Waltrovce, autor Dušan Zahoranský, zdroj Penta Real Estate

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*