Stavební akustika v praxi: Jaké hodnoty zvukové izolace můžeme skutečně očekávat?

Stavební akustika v praxi: Jaké hodnoty zvukové izolace můžeme skutečně očekávat?

Zajímavé výsledky přineslo měření akustických vlastností stěn z vápenopískových bloků Silka Tempo 240 v obytném domě Ponavia v Brně. Závěry ukázaly, že všechny měřené konstrukce splňovaly s rezervou závazné požadavky normy.

Laboratorní hodnoty vzduchové neprůzvučnosti, které výrobci u svých materiálů uvádějí, představují vždy ideální podmínky, které zahrnují další cesty přenosu zvuku, a projektant by k nim měli přistupovat s ohledem na to. Společnost Xella jako výrobce si je však vědoma toho, že na staveništi to v praxi vypadá úplně jinak než v laboratoři. „Proto jsme se před několika lety rozhodli, že si necháme zpracovat znalecký posudek, kde budeme vycházet z přesných výpočtů a zároveň z našich zkušeností ze staveb a v dokumentaci poskytneme našim zákazníkům hodnoty vzduchové neprůzvučnosti, které budou nižší než ideální hodnoty. To jsou hodnoty, kterých stavbaři velmi pravděpodobně dosáhnou v praxi na stavbě, pokud při realizaci neudělají hrubou chybu,“ řekl Jakub Hergezel, manažer pro klíčové projekty ve společnosti Xella během své prezentace na loňské konferenci Xella Dialog, která se v jedné ze svých částí věnovala i problematice akustiky stavebních konstrukcí.

Dobrým příkladem, ilustrujícím konkrétní srovnání hodnot uváděných společností Xella s parametry skutečně dosaženými na stavbě, může být měření akustiky v bytovém domě Ponavia v Brně. I zde investor dbal na vysoký akustický standard, a proto byly pro svislé zděné konstrukce použity tvárnice Silka Tempo o tloušťce 240 mm. Na budově Ponavia byla měřena vzduchová neprůzvučnost stěnové konstrukce, konkrétními měřenými veličinami byly hladina akustického tlaku A ve vysílací a přijímací místnosti, hluk v pozadí, doba dozvuku, objem recepčního prostoru a plocha společné části dělící konstrukce.

V praxi se k měření používá všesměrový zdroj šumu, což je koule s reproduktory a analyzátory zvuku s mikrofonem. Hladina akustického tlaku se měřila ve vysílací místnosti se zdrojem, v přijímací místnosti bez zdroje hluku. Kromě toho byl důležitý přirozený hluk v místnosti, tedy hluk, který se měřil při vypnutém zdroji, a který může pocházet například z venkovního provozu. Je to hluk, který se v dané lokalitě vyskytuje a nelze jej jednoduše vypnout. Měřena byla také doba dozvuku, která definuje absorpci prostoru.

Měření se zaměřilo na stěny mezi byty a vybrány byly ty, u kterých se očekávaly nejlepší i nejhorší výsledky. Konkrétně se jednalo o stěny z velkoformátových vápenopískových bloků Silka Tempo 240, jejichž hodnota laboratorní zvukové izolace je 57 dB. Po zahrnutí nejčastěji používané hodnoty korekce k1 pro sekundární trasy 2 dB lze získat očekávaný výsledek stavební vzduchové zvukové izolace 55 dB, samozřejmě za předpokladu, že je stěna realizována v souladu s doporučeným stavebním postupem.

Výsledky měření byly lepší, než se čekalo

Dvě stěny dosáhly lepších hodnot, než bylo stanoveno na základě teoretického výpočtu. Třetí stěna se pak rovnala teoretickému předpokladu. U všech tří stěn pak byly naměřeny lepší výsledky než uvádí výpočet podle technické dokumentace, ze které bude většina projektantů a specialistů vycházet pro své posouzení. Závěrem lze konstatovat, že všechny měřené konstrukce Rezidence Ponavia III, vyrobené z vápenopískových bloků Silka Tempo 240, splnily závazné požadavky normy s rezervou.

Více informací o vápenopískových tvárnicích Silka najdete na www.xella.cz.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*