Studentky a studenti architektury vidí lepší vězeňskou celu jako šanci

České vězeňství se stále opírá o zastaralý model, kdy vězni žijí v celách až po 15 lidech a systém staví na restrikci a izolaci, nikoli na individuální práci s pachatelem.

Studentky a studenti architektury vidí lepší vězeňskou celu jako šanci, zdroj FA ČVUT

O moderním pojetí vězeňské architektury se u nás téměř nemluví – a právě to se rozhodli změnit studující Fakulty architektury ČVUT z ateliérů Tesař–Barla a Fišer–Nezpěváková. V letním semestru otevřeli společenské tabu a nabídli nový pohled na podobu českých věznic. Výsledky jejich práce budou k vidění na FAZÓNĚ – semestrální přehlídce ateliérové tvorby, která se na FA ČVUT koná do 27. června.

V uzavřených věznicích si u nás odpykává trest přes 20 tisíc lidí. V evropském měřítku však vynikáme jedním znepokojujícím faktem – až 70 % propuštěných se do vězení vrací. Alternativu nabízí otevřené věznice – zařízení, kde odsouzení žijí s větší volností, pracují mimo areál a udržují kontakt s blízkými. Tento přístup, běžný v některých evropských zemích už více než sto let, výrazně snižuje recidivu – v některých případech až na 10 %.

Studentky a studenti architektury vidí lepší vězeňskou celu jako šanci, zdroj FA ČVUT

Architektura přitom může hrát zásadní roli. „Prostředí, ve kterém člověk tráví roky života, ovlivňuje jeho chování i šance na úspěšné začlenění po propuštění. Klíčové jsou prvky známé i z komunitních či terapeutických budov – přirozené světlo, výhled, vzdušnost, sdílené prostory, ale i dostatek soukromí,“ říká vedoucí ateliéru Jan Jakub Tesař.

Studenti a studentky ateliéru Tesař–Barla si pokládali otázky, zda může architektura pomoci snižovat recidivu? Kde mají věznice stát? A skutečně někoho napravují? V rámci analýz se ponořili do problematiky českého vězeňství – od typologie věznic po provozní principy. Výchozím bodem pro návrh se stal areál bývalého letiště u Tábora, kde se plánuje nová věznice se střední a vyšší ostrahou.

Studentky a studenti architektury vidí lepší vězeňskou celu jako šanci, zdroj FA ČVUT

Na projektu spolupracovali s Generálním ředitelstvím Vězeňské služby ČR, navštívili reálné věznice a konzultovali své návrhy s odborníky z praxe. Do výuky se zapojila mj. psycholožka pplk. PhDr. Soňa Haluzová, architekt prof. Ivan Koleček – autor oceňované věznice v Lausanne nebo odbornice na vězeňství Mgr. A. Dr. techn. Andrea Seelich. O osobní zkušenosti se podělil i disident a publicista František „Čuňas“ Stárek.

Studentky a studenti architektury vidí lepší vězeňskou celu jako šanci, zdroj FA ČVUT

Do tématu se zapojil také designérský ateliér Fišer–Nezpěváková. Studující zde navrhovali vybavení vězeňské cely – odolné, bezpečné, snadno udržovatelné. Výsledkem jsou návrhy, které kombinují minimalismus, funkčnost a ergonomii a zároveň splňují přísné normy. K vidění jsou nejen vizualizace cel, ale i modely vybraných prvků – vše v konkrétním měřítku a s důrazem na reálnou použitelnost.

FAZÓNA – semestrální přehlídka ateliérové tvorby Fakulty architektury ČVUT – je otevřena od 26. května do 27. června denně od 9.00 do 18.00. Nabídne více než 1000 projektů projektů téměř sedmdesáti ateliérů architektury a urbanismu, krajinářské architektury a designu. Vstup je bezbariérový a zdarma. Všechny projekty vytvořené studentkami a studenty FA ČVUT si můžete prohlédnout online, první ročníky mají vlastní webovou galerii.

Tiskový zpráva

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*