Bydlení je pro město Vídeň prioritou a proto pokračuje v rozvoji dostupného obecního bydlení. V uplynulých letech se jí podařilo prosadit výstavbu více než 40 obecních bytových domů s celkem 5 700 bytů pro 13 000 lidí.

Kvantita však není na úkor kvality: město veškeré projekty realizuje s důrazem na vysokou úroveň bydlení a udržitelnost. Žádná jiná metropole nenabízí svým obyvatelům tak širokou, kvalitní a inovativní nabídku obecních bytů jako Vídeň, která je v této oblasti už několik desetiletí světovou jedničkou. I v náročných ekonomických podmínkách hledá různé možnosti, jak svůj systém dále rozvíjet.
V současnosti se každý druhý městem dotovaný byt staví v rámci konceptu SMART bydlení, který klade důraz na cenovou dostupnost, funkční řešení a základní vybavení. Dále Vídeň spustila program na výstavbu nových městských bytů, které rezidentům přinášejí obvyklé výhody obecního bydlení, jako je dostupné nájemné, garantované a časově neomezené smlouvy a nízké provozní náklady.

Úspěch vídeňského modelu spočívá podle radní pro bytovou výstavbu Kathrin Gaál v tom, že město nestaví pouze jednotlivé domy s cenově dostupnými byty, ale celé bytové komplexy, které od samého počátku koncipuje s ohledem na vysokou úroveň bydlení a života nájemníků. Atraktivní společné prostory či zařízení jako restaurace a ordinace i nové zelené plochy přinášejí přidanou hodnotu jak pro rezidenty, tak celou čtvrť.
Výstavba městských bytů probíhá po celé Vídni od okrajových lokalit až po atraktivní oblasti v centru. Veškeré projekty se navíc zaměřují na udržitelné, ekologické a efektivní využívání energie. Příkladem je uhlíkově neutrální obytný komplex v Brockhausengasse nedaleko vodní plochy Mühlwasser ve 22. městském obvodu v severovýchodní části města, který bude vytápět nízkoteplotní tepelné čerpadlo typu země/voda spolu s fotovoltaickým systémem.

Udržitelný bude díky nízkoenergetickému standardu, plně izolované fasádě, dálkovému vytápění, tepelné aktivaci stavebních prvků a fotovoltaice také nový komplex ve Wehlistraße v 2. městském obvodu severovýchodně od centra. Projekt bohatý na zeleň bude disponovat dvěma společnými střešními terasami s místem pro urban gardening, hřištěm a pergolou. Společný venkovní prostor s posezením a herními prvky ve vnitřním dvoře navíc podpoří sousedskou atmosféru.
Kromě výstavby 5 700 nových obecních bytů městská společnost Wiener Wohnen obohatila nabídku dostupného bydlení i prostřednictvím udržitelných přestaveb podkrovních prostor. Od roku 2015 vzniklo tímto způsobem celkem 1 000 nových městských bytů.
Tisková zpráva

co na to říci – na Mercerově stupnici kvality měst se na prvých třech místech obvykle střídají Vídeň, Curich a Ženeva. Před asi osmi lety prohlásil IPR poprvé, že „do pěti let Praha dožene a předežene Vídeň“. Ve zlodějně ji už dávno překonala, v tom ostatním to trochu kulhá.
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.