Zrekonstruované papírny v Žatci se otevřou veřejnosti

Zrekonstruované papírny v Žatci se otevřou veřejnosti

Volyňských Čechů 733, ŽAtec

(16. 11. 2015) 27. listopadu bude den otevřených dveří

 
 
 
 

Zrekonstruované papírny v Žatci se otevřou veřejnosti

(ČTK) - Zrekonstruovaná budova historických papíren v Žatci se otevře veřejnosti. Slavnostní otevření nových depozitářů žateckého muzea a přednáškového sálu je naplánováno na 1. prosince, 27. listopadu ale může veřejnost prostory navštívit v rámci dne otevřených dveří, řekla ČTK starostka Žatce Zdeňka Hamousová (Volba pro město).

Nový moderní depozitář nahradí dosavadní nevyhovující uložení sbírkových předmětů v několika objektech ve městě. "Stěhování depozitářů závisí do značné míry také na tom, jaká bude vlhkost v těch objektech, protože je to novostavba a artefakty potřebují určité klimatické podmínky," uvedla Hamousová.

Ve městě chyběl i konferenční sál. Nově vzniklý sál v papírnách je multimediálně vybaven a pojme až 200 lidí. "Slavnostní otevření proběhne 1. prosince. Ale praktický život už si ty prostory vyžaduje, takže se tam začínají realizovat různé akce. Už máme i předjednány vzdělávací aktivity veřejnosti," doplnila starostka.
Rekonstrukce horní části historických papíren trvala od loňského jara a stála téměř 50 milionů korun. Město na ni získalo dotaci z ROP Severozápad ve výši téměř 40 milionů. Opravena byla pouze část budov papíren, další část ještě na rekonstrukci čeká. Kdy se ji podaří uskutečnit, bude záležet na možnostech financování.
Budovy papíren v Žatci pocházejí z přelomu 19. a 20. století, kdy zdejší továrna byla největší papírnou v celém Rakousku-Uhersku. Výroba tu byla ukončena v roce 2004, blok budov v ulici Volyňských Čechů měl být původně zdemolován.

Doplněno Stavabweb:
Papírny přestaly vyrábět v roce 2002. Areál poslední majitel prodal developerovi, který ve dvoře bývalé továrny postavil prodejnu řetězci LIDL. Původně měl být areál zdemolován. Do majetku ho převzalo město. Součástí areálu je i památkově chráněná vila. Bylo rozhodnuto, že v části  chátrajícího a nevyužitého  areálu bývalých papíren si Regionální muzeum K.A. Polánka v Žatci vybuduje nový depozitář. 
Podrobné informace o historii továrny najdete na stránkách Regionálního muzea K.A. Polánka v Žatci  nebo na stránkách Regioskopu.

Vybudování a vybavení depozitářů muzea v části areálu bývalých papíren, ul. Vol. Čechů, Žatec
Projektovou dokumentaci pro stavební povolení v podrobnostech prováděcího projektu vypracoval ateliér DESIGN PROJEKT (na stránkách autorů projektu najdete podrobný popis a fotografie stavu před rekonstrukcí).

Den otevřených dveří bývalých papíren - pátek 27. listopadu 2015 od 12 do 17 hodinZákladní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

 
 
 
 
50.3225146
13.5436144
Zrekonstruované papírny v Žatci se otevřou veřejnosti

Zrekonstruované papírny v Žatci se otevřou veřejnosti
Volyňských Čechů 733
ŽAtec

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz