Zrychlená změna územního plánu umožní výstavbu Vltavské filharmonie

Zrychlená změna územního plánu umožní výstavbu Vltavské filharmonie

(13. 11. 2020) Momentálně se čeká na výsledky studie využitelnost

   
 
 
 
 

Zrychlená změna územního plánu umožní výstavbu Vltavské filharmonie

Zastupitelstvo hlavního města Prahy na svém jednání 12. listopadu 2020 schválilo podnět na změnu územního plánu se zkráceným režimem, který umožní výstavbu nového koncertního sálu Vltavské filharmonie v pražských Holešovicích. Aby se pro hlavní město významný projekt mohl začít skutečně realizovat, musí ale předtím ještě projít řádným schvalovacím procesem.

Momentálně se čeká na výsledky studie využitelnosti, kterou zpracovává tým vedený renomovaným dánským studiem Henning Larsen. Studie bude sloužit jako jeden z důležitých podkladů, který určí, zda projekt Vltavské filharmonie bude pokračovat do další etapy. Tou by mělo být vyhlášení mezinárodní architektonické studie a příprava projektové dokumentace. Výsledky studie budou k dispozici už na konci tohoto roku.      

V současnosti je z hlediska územního plánu plocha vnímána dle aktuálního stavu v území, nikoliv však dle budoucího plánu. Změna územního plánu umožní výstavbu budovy určené pro kulturní využití. Její vzhled a parametry vzejdou z vítězného návrhu architektonické soutěže.

„Jde o jeden z dalších důležitých kroků, jak být v předstihu dobře připraveni na možný start dalších etap spojených s realizací budovy Vltavské filharmonie. Paralelně s tím se dokončuje studie využitelnosti, což nám následně umožní učinit na úrovni rady a zastupitelstva fundované rozhodnutí,“ uvedl Petr Hlaváček, 1. náměstek primátora hl. m. Prahy a dodává: „námi navržený postup šetří městu a projektu Filharmonie skoro dva roky času, než kdybychom pokračovali podle názoru předchozího vedení města, tedy podle původní změny územního plánu z roku 2008. Tu jsme proto již v říjnu definitivně ukončili“  

Změna územního plánu tohoto dílčího území o rozloze 67 376 m2, kde by měla stát budova filharmonie a její zázemí, jde ruku v ruce a doplňuje   podnět na změnu územního plánu celé městské čtvrti Bubny – Zátory (již schválený zastupiteli Prahy v říjnu 2020). Plánovaný nový koncertní sál má být hlavním impulsem postupné revitalizace této dlouhodobě zanedbané části Prahy.

„Jsem rád, že se v přípravě projektu Vltavské filharmonie pokračuje dál. Těším se na výsledky analýzy využitelnosti a věřím, že precizní příprava jednotlivých kroků v tomto složitém procesu posune celý projekt blíže k realizaci,“ říká Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR).

Již dva roky se taká zpracovává územní studie pro celou čtvrť Bubny-Zátory. Diskutována už byla napříč odbornou i laickou veřejností a připomínky k ní podaly státní organizace, samospráva i veřejnost. V současnosti představuje konsensuální pohled na budoucnost tohoto území. Navržený urbanismus respektuje blokovou strukturu Holešovic, řeší dopravní vztahy a koordinuje nové záměry jako právě například Vltavskou filharmonii. Dopracovaná územní studie bude brzy představena.

tisková zpráva

 
 
 
 

13. 11. 2020 18:37:31. Re: Zrychlená změna územního plánu umožní výstavbu Vltavské filh... Oldřich Řeřicha

  Horší místo už se dalo těžko najít!

Nepřeji si vidět tu cenu. Bude to jako v Hamburku.

Děkuji pěkně

Ing. arch. Oldřich Řeřicha

13. 11. 2020 21:25:46. Re: Re: Zrychlená změna územního plánu umožní výstavbu Vltavské ... Jitka

  A Vy víte, jak budova filharmonie v Hamburku funguje a jestli splnila očekávání?

13. 11. 2020 23:41:40. Re: Re: Zrychlená změna územního plánu umožní výstavbu Vltavské ... Lubor

  Tak bude-li to jako v Hamburku, tak to je docela pozitivní vize. Protože Hamburk, navzdory všem nesmírnejm těžkostem (násobně přešvihnutej rozpočet, kterej byl ale od samýho začátku úplně mimo realitu, a s tím spojený posuny termínů a následně soudní dohry) získal parádní a ikonickou stavbu, která svůj účel plní (nebudeme do toho tahat covid) a která patří k dílům světový architektury.
Jenže se bojím, že naší tradicí je takový stavby prostě nedopustit a dál se ukájet Karlovým mostem a Hradčanama.

14. 11. 2020 01:15:18. Re: Re: Zrychlená změna územního plánu umožní výstavbu Vltavské ... Václav Kubec

  Určitě bych to viděl dál - od Vltavy i od Hamburku !
Ale rozhodnou určitě chytřejší.

17. 11. 2020 17:34:15. Re: Re: Zrychlená změna územního plánu umožní výstavbu Vltavské ... arch

  no, musim bohuzel s kolegou souhlasit. Filharmonie v Hamburgu je odstrasujici priklad. Budova sice pekna, to jo, ale uprimne, k cemu to Praze pomuze? Kvalitu zivota ve meste to nevylepsi ani trochu. Me treba vic trapi, ze si v Praze nikdy nekoupim byt, protoze jsou drazsi nez v tom Hamburgu. (to bohuzel neni nadsazka) A tenhle problem, co trapi celou mladsi (ted uz skoro stredni) generaci nejaka filharmonie nevyresi.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz