ZČU končí se stavbou "továrny na umění" - Ústavu umění a designu

ZČU končí se stavbou "továrny na umění" - Ústavu umění a designu

(7. 6. 2012) Plzeň 6. června (ČTK) - V univerzitním kampusu Západočeské univerzity na Borech končí stavba Ústavu umění a designu (ÚUD), "továrny na umění", za téměř 200 milionů korun. Jde o třípodlažní budovu, která se podobá výrobní hale, s velkými otevřenými a pružně přestavitelnými ateliéry. Autorem projektu je Jan Štípek z atelieru Apa-Esox (doplněno Stavbaweb).

 
 
 
 

ZČU končí se stavbou "továrny na umění" - Ústavu umění a designu

Plzeň 6. června (ČTK) - V univerzitním kampusu Západočeské univerzity na Borech končí stavba Ústavu umění a designu (ÚUD), "továrny na umění", za téměř 200 milionů korun. Jde o třípodlažní budovu, která se podobá výrobní hale, s velkými otevřenými a pružně přestavitelnými ateliéry. Autorem projektu je Jan Štípek z atelieru Apa-Esox (doplněno Stavbaweb).


Stavba se zkrátila o půl roku. Nic podobného ve střední Evropě není, řekl ČTK ředitel ÚUD Josef Mištera.

"Inspiroval jsem se v běžné tovární hale, které jsou stavěny velice flexibilně a jeden den se tam mohou vyrábět rohlíky a za týden auta. Je to velice funkční pro naši práci, protože můžeme kdekoliv založit libovolné pracoviště. Podobné školy jsou v USA,"dodal.

ÚUD musí mít podle Mištery možnost operativní přestavby. Nevíme, jaký obor naroste a jaký zanikne, uvedl. Všechny katedry si v projektu navrhly dispozice podle potřeb. Uvnitř budovy je 6000 metrů čtverečních plochy, dvojnásobek než měl ústav doposud, včetně divadla pro 200 lidí a filmového studia, které budou integrovat umělecké obory. Dům má venkovní ateliéry o ploše 1000 m2 a amfiteátr pro 400 lidí.

Nová budova má být centrem kultury univerzitního kampusu, kde denně projde přes 10.000 lidí a řada z nich se chodí domů jen vyspat.

"Pomocí grantů se to tu pokusíme rozžít" řekl.

Studenti se začnou stěhovat do nové budovy z osmi míst Plzně v srpnu, oficiální otevření je naplánováno na 18. říjen. "Bude to obrovská show, týmy už na ní pracují," uvedl Mištera.

V přízemí ÚUD bude veřejná galerie s kavárničkou, studijní oddělení, dílny a ateliéry. V druhém podlaží hlavně počítačová studia a ve třetím kanceláře. Čelní stěna bude zcela pokryta billboardy.

Původní rozpočet ústavu se podařilo díky krizi a velké konkurenci dodavatelů snížit o téměř 130 milionů korun. Do léta 2013 by mělo být ÚUD transformováno na devátou fakultu ZČU, která by měla mít titul Fakulta umění a designu Ladislava Sutnara.

"Náš kredit roste. Z Plzně je jen devět procent studentů, zbytek z celé ČR i ze Slovenska a jiných zemí," uvedl Mištera. ÚUD dosud působí na osmi místech po Plzni. Má téměř 500 studentů a 60 pedagogů. Nový objekt pojme až 600 studentů. Těžištěm výuky je design a užité umění. Absolventi nemají dle Mištery problém s uplatněním v agenturách, nakladatelstvích i firmách. Zájem je stabilní, ale roste počet talentovaných studentů. Ústav začínal v roce 2002 pod Pedagogickou fakultou ZČU se třemi specializacemi a 80 studenty jako reakce na chybějící vysokou uměleckou školu v severozápadních a jižních Čechách.

 


Související články:
 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Škola, věda

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz