101 Embankment

101 Embankment

(11. 10. 2017) Oblé rohy skleněných fasád

   
 
 
 
 

101 Embankment

Oblé prvky se v architektonických projektech objevují od nepaměti. S novými materiály a technickými možnostmi lze oblé prvky realizovat i na celoskleněných fasádách, navíc v souladu s požadovanou energetickou náročností budovy.

Pro tyto aplikace je nutno používat skla, která lze tepelně zpracovávat a ohýbat. Aby byly splněny požadavky na tepelně technické parametry budov, zejména jejich osluněných částí, volí se pro opláštění budov skla s funkčními povlaky. Ta zajistí dostatečný prostup světla, tepelnou izolaci a protisluneční ochranu.

Rozvoj v oblasti technologie tepelného zpracování, ruku v ruce s inovacemi v segmentu nanášení funkčních povlaků na skla, vede k širším možnostem jejich použití. Běžně lze tepelně zpracovat odolné tvrdé vrstvy. Inovativní procesy světových výrobců skel však směřují k možnostem tepelného zpracování a ohýbání také skel s měkkými, nízkoemisivními povlaky s protisluneční ochranou, které lépe vyhovují neustále rostoucím požadavkům na tepelně technické požadavky opláštění budov.

AGC v rámci nové škály výrobků Stopray nabízí skla s povlaky pro obě dnes nejčastěji využívané varianty použití skel do fasád, tj. tepelně opracovaná či bez tepelného opracování. Výhodou této škály skel je, že skla se stejnými optoenergetickými parametry se shodují vizuálním aspektem, díky čemuž lze na jedné fasádě kombinovat tepelně zpracovaná skla s jejich tepelně nezpracovanými protějšky. Stejný typ skla v obou variantách zajistí jednotný vzhled rovných a ohýbaných částí. Aktuální požadavky na bezpečnost fasád lze jednoduše zajistit tepelným tvrzením, případně vrstvením výše zmíněných skel.

Neprůhledné části skleněných fasád, tzv. parapetní zasklení, lze stejným způsobem opatřit tepelně tvrzeným smaltovaným sklem, nebo lakovaným sklem určeným pro tepelné zpracování vyráběným v několika barevných odstínech.

101 Embankment
V Manchesteru, na místě historické výměníkové stanice v Salford City, vzniklo nové obchodní centrum „101 Embankment“. Budova je v provozu od loňského roku a je součástí transformace širšího území, v němž vzniká exkluzivní čtvrť s bydlením, obchody a kancelářemi. Embankment, jak ho popisuje developer, je „novým klenotem města na severu Anglie, které z oblasti s bohatou historií vytváří místo pro hospodářský růst“.

Se svými více než 15 tisíci metrů čtverečních kancelářských prostor třídy A je 101 Embankment  první stavbou ve dvoufázovém projektu (dvojče bude mít číslo 100), který nabízí inspirativní a flexibilní kancelářské prostory bez podpěrných sloupů v interiéru pater s podlažními plochami 1625 m2. Výjimečnou hodnotu představuje ničím nepřerušovaný panoramatický výhled na řeku a centrum města. Recepce se nachází ve vyvýšeném přízemí. Velkorysost vstupního podlaží podtrhuje zakřivená, plně prosklená barevná stěna. Budova má 442 krytých parkovacích stání.

Na celoskleněnou fasádu bylo použito okolo 8000 m2 skla s protisluneční ochranou Stopray Vision-50. Tepelně zpracovaná varianta Stopray Vision-50T byla použita výhradně pro část fasády s oblými rohy.

Sklo AGC bylo vybráno nejen díky jeho neutrální estetice, ale hlavním důvodem byl stejný vizuální vzhled jak u plochého, tak i u zakřiveného zasklení při zachování stejných technických parametrů.

Zakřivená skleněná plocha navíc vypadá velkolepě a bezproblémově splývá s rovnými plochami fasády. Protisluneční ochrana Stopray Vision-50 je ideální pro celoskleněné fasády. Díky kombinaci světelného prostupu 50 % s velmi dobrou protisluneční ochranou, blokuje toto neutrálně zabarvené sklo až 72 % solárních zisků a zároveň nabízí nízkou hodnotu Ug 1,0 W / m2K a zajišťuje pohodu a tepelný komfort uživatelům budovy.

Stopray Vision-50T je vysoce účinný povlak s velmi neutrálním vzhledem, který je vhodný pro tepelné zpracování, jako je tepelné tvrzení či ohýbání.

Projekt 101 Embankment se může pyšnit oceněním BREEAM Excellent, stejně jako vynikající tepelnou účinností, která splňuje současné požadavky na energetickou účinnost budovy. Projekt získal cenu Commercial Development of the Year v rámci každoročních ocenění Insider North West Property Award 2017.

101 Embankment spolu s plánovanou sousední  budovu s číslem popisným 100 přispěje k oživení dlouho zanedbávané oblasti a vytvoří z ní příjemné místo k práci nebo návštěvě s pestrým programem, od workshopů a venkovního kina až po gastro festivaly.

Projekt je společným podnikem Ask Real, Carillion plc a Tristan Capital Partners ve spolupráci se Salford City Council a Network Rail. Autorem architektonického projektu je londýnské studio Flanagan Lawrence.
101 Embankment

Publikováno v časopise Stavba č. 3/2017, str. 78-79

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Administrativa

  Výrobci/dodavatelé

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz