2x k aktualizaci územního plánu Brna

2x k aktualizaci územního plánu Brna

(17. 6. 2014) (1) Náměstek primátora Ladislav Macek a (2) TOP 09 se vyjadřují k projednávanému územnímu plánu Brna. (Zdroj zpráv ČTK)

 
 
 
 

2x k aktualizaci územního plánu Brna

(1) Náměstek primátora Ladislav Macek a (2) TOP 09 se vyjadřují k projednávanému územnímu plánu Brna. (Zdroj zpráv ČTK)

Zdroj: poznavamesvet.cz

Brno 16. června (ČTK) - Připravovaná aktualizace brněnského územního plánu, kterou v úterý projedná zastupitelstvo, vyvolala v řadách veřejnosti zbytečné obavy. ČTK to dnes řekl náměstek primátora Ladislav Macek (ČSSD). Podle něj strach plyne z mylných informací, které šíří různé aktivistické skupiny. Upozorňují například na to, že změny umožní legalizaci černých staveb, výstavbu obchodů v plochách zeleně nebo zhodnocení pozemků developerů. Macek to však vylučuje.
"Aktualizaci je potřeba posuzovat rozumem a ne na základě emocí. Lidé jsou pobouřeni zbytečně. Protestují proti věcem, které v návrhu změn vůbec nejsou. Kdyby byly, nevím, která samospráva by je schválila," uvedl Macek.
Aktivisté poukazují na hrozící výstavbu obchodů na zelených plochách. "Změna regulativu pro městskou zeleň nic takového neumožní. Komerční vybavenost, která bude v parcích přípustná, musí vždy sloužit hlavnímu účelu, a to je relaxace a volný čas obyvatel," uvedl Macek. Dodal, že k tomu může sloužit malá kavárna, občerstvení nebo půjčovna sportovních potřeb. Obdobné to má být u lesů.
Aktivisté také upozorňují na to, že kvůli některým změnám se zpětně zlegalizují černé stavby. "Aktualizace vychází ze skutečného stavu využití území. Kde byla odchylka skutečného využití od stanoveného územního plánu, tam zpracovatel posuzoval, zda není využití v rozporu s urbanistickou koncepcí rozvoje. Pokud nebyla, navrhl ji v rámci aktualizace jako dílčí změnu," řekl Macek. Takový postup je podle něj v souladu se stavebním zákonem. "Řešení takzvaných černých staveb není záležitostí územního plánování, ale příslušných stavebních úřadů," dodal Macek.
Proti navrhované aktualizaci územního plánu dlouhodobě bojují aktivisté, ale také opoziční Strana zelených. V úterý navrhne stejně jako opoziční TOP 09 stažení návrhu z programu zastupitelstva a jeho dopracování.

Zdroj: poznavamesvet.cz

Brno 16. června (ČTK) - Brněnská TOP 09 navrhne stáhnout projednávání aktualizace územního plánu Brna z úterního programu zastupitelstva. Novinářům to dnes řekl předseda brněnské TOP 09 a kandidát na primátora Jaroslav Kacer. Návrh má podle strany mnoho chyb a je nutné jej dopracovat. Podle Kacera by bylo pro Brno rozumnější vypracování metropolitního plánu, který je přehlednější a zamezil by korupci.
"Aktualizace má mnoho dobrých věcí, ale také spoustu takových, o kterých to říct nelze," uvedl Kacer. Kriticky hodnotí například fakt, že se vedle sebe nacházejí plochy, z nichž jedna je určena pro bytovou zástavbu, jiná pro komerční a na vedlejší stavět nelze. "Není možné se v tom vyznat. Současný návrh také nahrává některým developerům a přináší jim výhody, aniž by o tom věděli lidé v okolí," řekl Kacer.
Primátorův náměstek Ladislav Macek (ČSSD), který je za přípravu aktualizace zodpovědný, však už dříve ČTK řekl, že návrh nenahrává žádným skupinám a byl vypracován v souvislosti s potřebami města.
Pokud bod nebude stažen z projednávání zastupitelstva, TOP 09 aktualizaci nepodpoří.
"Plán je nutné dopracovat," uvedl Kacer. Podle něj by bylo pro Brno lepší, kdyby nechalo vypracovat metropolitní plán. "Má jinou strukturu přípravy, než jsme dosud byli zvyklí. Je v něm méně funkčních ploch, je přehlednější a projednává se s občany i investory," řekl Kacer. Doplnil, že metropolitní plán má Amsterdam, Kodaň a přistoupila k němu i Praha.


Návrh aktualizace územního plánu bude dnes projednávat brněnské zastupitelstvo. Dokument mění 20 let starý územní plán a podle magistrátu reaguje na vývoj Brna. Podobu aktualizace kritizují aktivisté, některé městské části i opoziční politické strany. Radnice kvůli změně přijala kolem 2000 připomínek. Další zhruba stejný počet nebylo možné uplatnit kvůli tomu, že neměly všechny potřebné náležitosti.

Související články:
Brno za týden projedná územní plán, změnu kritizují aktivisté
Brněnští aktivisté vytvořili web pro připomínky k územnímu plánu

Více k připravovanému územnímu plánu Brna zde.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Ostatní

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz