3+1 architekti: Areál se školicím střediskem a s galerií
(2. 3. 2015) Obě stavby vznikly na místě staré zemědělské usedlosti, která byla založena v 19. století v Předlicích, čtvrti na okraji Ústí nad Labem. Budova s učebnami, přednáškovým sálem a kancelářemi stojí na půdorysu stodoly, z níž zůstaly jen kamenné zdi. Také stará konírna už měla skoro odzvoněno…

3+1 architekti: Areál se školicím střediskem a s galerií
Obě stavby vznikly na místě staré zemědělské usedlosti, která byla založena v 19. století v Předlicích, čtvrti na okraji Ústí nad Labem. Budova s učebnami, přednáškovým sálem a kancelářemi stojí na půdorysu stodoly, z níž zůstaly jen kamenné zdi. Také stará konírna už měla skoro odzvoněno…
Z města je tato lokalita dobře dostupná, kromě toho je blízko dálniční sjezd, který zvyšuje potenciál místa. Autoři ze studia 3+1 architekti dokázali investora přesvědčit, že kamenné zdi původních budov stojí za to zachovat nejen pro jejich řemeslné provedení a kvalitní materiály, ale také pro kompozici celého areálu: „Pozemek jsme očistili od nánosů a dožilých historických fragmentů, abychom se vrátili k původnímu tvaru tohoto místa. K nejvýraznějším stavbám dvora patřila stodola, dlouhá 62 metrů a také konírna v blízkosti ulice. Dominantu stodoly jsme zachovali, vstupní podlaží školicího střediska vymezují její staré zdi. Nástavbu dalšího patra jsme řešili převážně ze dřeva. Konírna prošla rekonstrukcí, chtěli jsme, aby tato budova působila co nejvíce autenticky a připomínala původní dvůr. Aby mohla sloužit jako výstavní prostor, je v hřebeni střechy světlík,“ říká Pavel Plánička.
Školicí středisko
Delší obvodové kamenné zdi silné 800 mm slouží jako přirozené opěrky ve výrazném terénním zlomu - zvláště na severní straně tvoří stabilní a pevnou fasádu domu. Na obou kratších koncích byly prolomeny. Původní klenuté otvory do dispozic dobře zapadají jako hlavní vstup, velké okno v chodbě 1. NP nebo jako východ na jižní straně.
„Střechu jsme tvarovali jako soustavu pilových světlíků. Jejich velikost a směřování navazuje na dispoziční uspořádání 2. NP. Takto tvarovaná střecha je zároveň odkazem k industriální atmosféře městské periferie. Kromě toho by se její tvar mohl stát symbolem pily, typického nástroje pro společnost JACER,“ upřesňuje architekt Plánička.
Provoz je tu uspořádán do dvou nadzemních podlaží, historické sklepy zůstaly jako prostorová rezerva. V budově jsou čtyři velké učebny, dvě místnosti pro praktickou výuku, konferenční sál, místnostmi pro školitele, kuchyňky, hygienické a technické zázemí.
Stavební řešení
Obvodové zdivo bylo založeno na základech stodoly, vnitřní zdi většinou na základových pasech a patkách. Nové základové stěny jsou u portálů zachovaného zdiva a u prosklené výlohy. V linii nových příčných nosných zdí se klenby sklepení podezdily betonovými cihlami na vysokopevnostní maltu. Ostatní konstrukce jsou založeny na konstrukci sklepů. Přes základové konstrukce je vybetonována podkladní deska. Hydroizolaci stavby proti zemní vlhkosti a prosakující vodě tvoří modifikované asfaltové pásy natavené na základovou desku. V místě, kde je výška terénu vyšší než podlaha přízemí, byly vytaženy a nataveny na vnitřní líc kamenných zdí a na vnější líc nových stěn.
Přízemí je zděné z keramických voštinových bloků s betonovými panelovými stropy, vnitřní nosné příčné stěny přízemí tl. 250 mm jsou z akustických keramických cihel. Patro je zděné pouze v prostoru požárního úseku chráněné únikové cesty. Stěny levé a pravé části patra jsou z masivních dřevěných masivních panelů a také střecha byla navržena z dřevěných zateplených prefabrikovaných panelů.
Nosnou konstrukcí šedových střech jsou dřevěné prefabrikované panely, které se ukládaly na podélné obvodové stěny, tj. na rozpětí 9,5 m. Střešní krytina je z hydoizolační plastové fólie. Podhledy jsou převážně šikmé, kopírují sklon střech.
Dvouramenné schodiště s mezipodestou bylo vyrobeno z betonových prefabrikátů v pohledové kvalitě. Podlahy na chodbách a v učebnách jsou z přírodního lina, v technické místnosti, skladu paliva a skladu drobného nářadí je cementová nivelační stěrka.
Fasády a tepelné izolace
Vnějším povrchem obvodového pláště 1. NP zůstala kamenná zeď. Skleněné výplně jsou v tomto podlaží z bezpečnostního skla. Na plášť 2. NP autoři navrhli vertikální dřevěný obklad na provětrávaném roštu. Sestaven je z nepravidelně prostřídaných modřínových profilů 40 x 60 a 125 x 20 mm. Prosklené stěny jsou z hliníkového strukturálního zasklení s izolačními trojskly, doplňují je dřevěná okna. Venkovní parapety, dešťové svody a oplechování atik jsou z titanzinkového plechu.
Fasády byly zatepleny minerální a dřevovláknitou izolací, na střeše je minerální izolace vložena mezi dřevěné prvky a polystyrenové spádové klíny. Tepelná izolace podlah přízemí je z expandovaného stabilizovaného polystyrenu.
TZB
V automatickém kotli o výkonu 45 kW se topí dřevní štěpkou. Spalovací vzduch je do prostoru kotelny přiváděn komínovou šachtou. Teplá voda je rozváděna v radiátorovém okruhu (teplotní spád 60/45) v kombinaci s podlahovým vytápěním (teplotní spád 42/35). Regulace topného systému, která přímo ovládá výstupní topnou vodu do topných okruhů, je řízena ekvitermně - systém řídí tři směšované okruhy vytápění (radiátory, podlahové vytápění 1. a 2. NP). Systém regulace doplňuje prostorová jednotka, venkovní čidlo je osazeno na severní fasádě. Regulace podlahového vytápění byla navržena pro jednotlivé místnosti, v nichž jsou prostorové termostaty. Ty spínají jednotlivé smyčky podlahového vytápění pro daný prostor.
Adaptace konírny
Ze stáje zbylo torzo - jedna ze stěn už byla vykloněná a střecha chyběla úplně. Hlavními stavebními zásahy tedy byla sanace obvodového zdiva a konstrukce nového zastřešení. V nejhorším stavu se nacházela horní římsa, kterou bylo třeba na některých místech přezdít. Na jihozápadním štítu, se vyzdila nově, protože původní stavební bylo delší. Na římse se betonoval masivní železobetonový pozední věnec, propojený se čtyřmi příčnými železobetonovými ztužujícími rámy. Tyto rámy byly navrženy v osových vzdálenostech 10 m z vnitřní strany mezi podélnými obvodovými zdmi. Zajišťují prostorovou tuhost celé stavby a umožnily, aby její vnitřní dispozici zůstala zcela volná.
Na pozední věnec jsou osazeny střešní dřevěné příhradové lisované vazníky. V jejich styčnících byly oboustranně zalisovány plechové spojovací desky s prolisovanými trny. Výška vazníků byla zvolena tak, aby zůstal zachován původní sklon valbové sedlové střechy. Vazníky jsou z vnitřního prostoru přiznané, střecha je nezateplená. Plechová falcovaná krytina je v hřebeni doplněná prosvětlovacími pruhy z tvrzeného skla.
Drátkobetonová deska podlahy má hlazený povrch. Pod ní je souvislá hydroizolace ze zemní plastové fólie. Nová okna jsou ze smrkového masivu s jednoduchým zasklením. V jižní fasádě byla proražena nová vrata, jimiž se mohou do výstavního sálu dopravit velké předměty. Objekt není vytápěn, expozice bude fungovat od jara do podzimu.
Hana Vinšová ve spolupráci s autory
Střecha konírny je tvarovou kopií původní střechy - hřeben je ale průběžně prosklený, aby měl prostor dobré horní prosvětlení
Novostavba školicího střediska a rekonstrukce konírny
Místo: Ústí nad Labem - Předlice
Investor: JACER-CZ, a. s.
Projekt: 3+1 architekti - Ing. arch. Pavel Plánička, Ing. arch. Matěj Páral, Ing. Bruno Panenka
Stavební konstrukce: Ing. Bruno Panenka, Ing. arch. Pavel Plánička
Statika: Ing. Bruno Panenka
Požární ochrana: Jiří Brandejský, POPRO
Zdravotechnika a UT: Jan Severa
Elektro: Jiří Vejškrab
VZT: Ing. Valdemar Hrotek
Realizace: 2012 - 2013
Zastavěná plocha školicího střediska: 522 m2
Obestavěný prostor: školicí středisko 3 500 m3, konírna 3 850 m3
Užitná plocha: školicí středisko 990 m2, konírna 460 m2
Historická situace
Základní informace o objektu
Kategorie
Rekonstrukce
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

4. 12. 2023 18:13:52
Re: Re:Ne - Šťastný Hlavák.
Jsem zvědav, zda prostesty odborníků dojdou vyslyšení, a nedopadne to jako s rohovou budovou Opletalovy na Václaváku. Tam sice památkáři a moudří lidé neobstáli, prohráli, ale nakonec zde ta nová nová budova není žádné kulturní strašidlo, jako Europalác u Můstku.
4. 12. 2023 18:10:33
Re: Re: Šťastný Hlavák.
Díky Karle, to jsou správná slova!
4. 12. 2023 18:09:36
Re: Re: Fibonacci.
Řekl bych že s tím mohu souhlasit. A co radní města? Hlaváček nerozhoduje sám, ti ostatní jsou jistě svéprávní.
4. 12. 2023 17:05:26
Re:Ne - Šťastný Hlavák
Výsledná studie je důkazem naprostého nepochopení potřeb obyvatel a cestujících, jak ze strany soutěžících, tak ze strany zadavatele. Nádraží v zásadě vyhovuje dnešním potřebám /mimo pokladen , které ale v době on line prodejů ztrácí důležitost/. Nevyhovuje" Šervůd " před nádražím, ten však návrh neřeší, ba naopak ho gigantickým otevřeným přístřeškem zhoršuje. Navržená dřevostavba nepatří do místního prostředí, a to bez toho, zda je zde památkový objekt - Fantova budova původního nádraží - kterou přístřek výrazně zakrývá. České dráhy by měly řešit jiné problémy a né se zabývat urbanismem, kterému nerozumí. Bohužel to platí i pro Magistrát. l
4. 12. 2023 15:54:06
Re: Šťastný Hlavák
Likvidace stávajícího objektu je nepřijatelné barbarství a pitomost. v 80. letech jsem nakreslil pro Sial Fantovu budovu Praha hl. n. v měřítku 1/100 u příležitosti studie i s modelem zastřešení jižního předpolí a napojení na Vinohrady. Tak, jak je propojen na severu s Žižkovem, je rozvoj na jih jediné možné řešení. Chybí diskuze o smyslu věcí. Centrum Prahy je Václavské náměstí, k němu se přiblížit, dává smysl. Vykročení na západ je krokem do tmy. Je na čase řešit problémy tady a teď. Dánové nemohou chápat Genia Loci místa.
4. 12. 2023 15:31:48
Re: Fibonacci
Jediné nazvání, které návrh může unést, je NEŠŤASTNÝ HLAVÁK. Žádné přirozené propojení sadů a Fantovy budovy není. Jde o uměle vytvořený uzel bez přirozených a tradičních návazností na tradiční prostor. Ve vizualizacích, které snesou vše, na rozdíl od následujících uživatelů, schází již pouze ženy v burkách a islámská mešitka. Výraznou osobností návrhu je "architekt" HŘIB architekt Hlaváček. Měla by se rozvinout diskuze, kdo a jakým způsobem byla soutěž vyhlášena a kdo ji posuzoval!? T.j. kdo nese zodpovědnost za plýtvání z prostředky z peněz občanů - daňových poplatníků. HRŮZA hrůzoucí...........
4. 12. 2023 15:03:18
Re: Fibonacci
Moc milé, příjemné, hezké s citlivým měřítkem k okolí. Prima.
1. 12. 2023 11:56:55
Re: Re: Tituly Stavba roku 2023 byly rozdány.
Zkusila jsem je spočítat. 41?
30. 11. 2023 18:18:37
Re: Tituly Stavba roku 2023 byly rozdány
Čím více cen, TÍM LÉPE a ještě radostněji. Ať se v tom konsument - laik - vůbec nevyzná.......
28. 11. 2023 12:37:04
Re: Bazén na Lochotíně je po rekonstrukci, s obklady RAKO
Od 8- 18 let jsem plaval 3 hodiny denně, 6-7 v 25m bazénu v Riegrových sadech a 17-19 v Podolí, celou dobu mě provázel pocit chladu, což takhle zkusit používat teplé barvy obkladů? Ideál jsem nalezl v 5*hotelu Radisson v Golden Bay na Maltě.S pozdravem Ing. arch. Karel Doubner tel. (+420) 603 433 611 Zbraslavská 35/7 CZ-159 00 Praha 5 Malá Chuchle Autorizace v ČKA 00078 DOUBNER spol. s r. o. IČ 62909231 ID datové schránky 64v2537 https://www.facebook.com/architekt.doubner; www.doubner.cz;
22. 11. 2023 12:26:45
Re: Teorie: Komplex budov u Masarykova nádraží
Skvělý text. A jeho poslání je zřejmé. Organismus města, jeho nemoci, potenciály, ambice jsou asi tak "jednoduché", jako fungování organismu člověka. Problém je v tom, že máme tendenci jejich problémy rozdělit a nevidět věci v souvislostech. To je až příliš složité. Takže kardiolog neřeší klouby. A fungování a prspektivu města vytváří kdo? Politici? Aktivistická veřejnost? Developeři? Památkáři? Urbanisté IPR-u? Odpověď je tak prostá: všichni ve vzájemné diskusi a střetech. A zjednodušit to fak nejde. Na jasná a věčná parciální pravidla jednotlivých skupin zapomeňme...
21. 11. 2023 18:15:44
Re: Re: Teorie: Komplex budov u Masarykova nádraží.
Zdravím kolego! Délka článku odpovídá cíli-sumarizuje (v roce 2018!) širokou-"roztěkanou"- diskuzi/reakce po té, co projekt z ateliéru Yahy Hadid vyhrál. Snažili jsme zachytit/popsat názory k vítěznému projektu a zároveň ukázat co stanoviska/názory spojuje i rozděluje a s jakými důsledky. Odtud ta tématizace do 8 bodů a délka článku. Ale máte pravdu - web vyžaduje kratký úderný text. Nicméně prosíme o schovívavost: Text pro google-generaci jsme přece jen respektovali aspoň uplatněním oxfordských odstavců - tak se to dělá mimo ČR. Myslíme, že naše stanovisko/názor formulovaný dnes (listopad 2023) - po významné realizaci projektu atd.- bychom pro potřeby/nároky webu zvládli do jednoho odstavce na něco přes půl plus stránky. Ale to nebyl cíl našeho článku v roce 2018!
21. 11. 2023 09:18:31
Re: Terminál hromadné dopravy Nová Paka
To se povedlo. Díky.
16. 11. 2023 15:11:48
Re: Teorie: Komplex budov u Masarykova nádraží
Co nám chtěli autoři říci, se složitě dohledává, protože tak odborný text, kde skáčí z jednoho tématu pro příklad do jiného, je dost náročně rozklíčit. To abychom zjistili, co by mohlo nebo mělo následovat. Myslím, že to mnoho čtenářů nebude bavit tak dlouho, aby dočetli celý článek. Stálo by za to k tomu dopsat dovětek, co má být cílem souboru staveb se zachováním ducha místa a tvarosloví podle Zahy Hadid a jak to bude propojeno s tou zmíněnou budoucně dokončenou magistrálou sever-jih. Bude?
14. 11. 2023 22:09:41
Re: Dřevěné školky globálním trendem
Můžete mi, prosím, říct, jak je dřevo povrchově ošetřeno, aby neztratilo své přirozené vlastnosti? Protože jinak neporovnáváte zděné omítané stavby se dřevem, ale s nějakým povrchovým materiálem dřevostavby.
14. 11. 2023 21:59:27
Re: Recenze: Lávka nad rozbouřeným průtahem
Děkuji autorům článku za skloňování genia loci. To už je dnes vzácné, takže mě to potěšilo.
14. 11. 2023 21:45:32
Re: V Chomutově se kdysi chodilo do městských sadů za exotikou
Tedy o tom, že je tohle citlivá rekonstrukce, by se dalo s úspěchem pochybovat. Střecha je pěkná, to ano, ale co ta šílená barva soklu a tmavá okna?
14. 11. 2023 21:34:31
Re: Rekonstrukce domu v Nebušicích
To zábradlí s "pouliční lampou" je úžasné.
14. 11. 2023 21:23:01
Re: Re: Grand Prix Architektů získala Kloboucká Lesní.
To je dlouhodobý nešvar všech cen. Aby to nikomu nebylo líto. Vždyť ani Oskar už není jen jeden.
14. 11. 2023 21:04:41
Re: Re: Lesní chata u Prahy.
Omluvte. prosím, opakovaný příspěvek, nebylo to úmyslně. Nějak jsem si nerozuměla s počítačem.