800 nových bytů v Brně Na Kaménkách

800 nových bytů v Brně Na Kaménkách

(10. 1. 2019) Část pozemků vlastní soukromý investor a druhou část město

    Návrh architektonické kanceláře Kuba & Pilař architekti

 
 
 
 

800 nových bytů v Brně Na Kaménkách

(ČTK) - Brno plánuje postavit za 2,4 miliardy korun asi 800 bytů v lokalitě Na Kaménkách v městské části Černovice. Část bytů by sloužila pro družstevní bydlení, další byty pro seniory, mladé rodiny, handicapované nebo pro sociální účely. Novinářům to dnes řekl náměstek primátorky Oliver Pospíšil (ČSSD). S výstavbou se počítá v letech 2022 až 2028. Podle Pospíšila by v budoucnu mohlo v lokalitě vzniknout až 1900 bytů, kromě města by zbylých 1100 mohla postavit společnost IMOS, která tam má pozemky.

Stavbu bytů dne 9. ledna 2019 radní zařadili do závazného plánu kapitálových výdajů města. Lokalita Na Kaménkách se nachází v nezastavěném území městské části Brno-Černovice a už počátkem tisíciletí ji město zařadilo mezi jednu z pěti základních rozvojových oblastí pro bytovou výstavbu. "Je potřeba, aby vznikaly nové byty a zvyšovala se dostupnost bydlení. Poptávka po bytech vysoce přesahuje nabídku," uvedl Pospíšil.

Z 800 městských bytů by 60 mělo sloužit pro sociální bydlení, 200 by mělo být pro seniory, 100 bytů bude startovacích pro mladé rodiny, 60 bezbariérových a 380 má sloužit jako družstevních. Koncepci družstevního bydlení město schválilo koncem minulého roku. Městu se přihlásilo více než 700 zájemců. Musí splnit podmínky jako věk do 36 let nebo měsíční příjem jednotlivce či páru od 35.000 do 50.000 korun čistého měsíčně, také nesmí vlastnit nemovitost. Město s nimi založí družstvo, které si vezme hypotéku a za ni se postaví domy na pozemcích města. Zájemci musejí dát podle velikosti bytu předem 400.000 až 700.000 korun, zbytek doplatí v měsíčních splátkách. Po splacení město z družstva vystoupí a byty připadnou lidem.

Brno vlastní zhruba 29.000 bytů. Tvoří 15 procent z celkového bytového fondu v Brně, zbytek je v soukromém vlastnictví.

Doplněno Stavbaweb:
Vítězem architektonické soutěže na stavbu nové brněnské čtvrti Na Kaménkách, která bude navazovat na staré i nové Černovice, se stala kancelář Kuba & Pilař architekti. 
Soutěž se uskutečnila poté, co společnost IMOS development přišla s návrhem až sedmipodlažních domů umístěných hustě vedle sebe. Místní kvůli tomu protestovali. Nakonec investor záměr stáhl a domluvil se s městem, že vyřeší budoucí zástavbu pomocí architektonické soutěže a následné urbanistické studie. Ta by mohla být hotová příští rok na jaře a na jejím základě se bude měnit územní plán.

Související články:
Nové bydlení – Na Kaménkách  26.10.2017
Nová brněnská čtvrť Na Kaménkách  5.9.2017

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz