Výstava Heinrich Lauterbach / Architekt vratislavského modernismu

Galerie Jaroslava Fragnera
12/2/ – 16/3/2014



Heinrich Lauterbach. Architekt vratislavského modernismu
Galerie Jaroslava Fragnera v Praze představí v únoru a březnu retrospektivu tvorby vratislavského architekta Heinricha Lauterbacha (2.3.1893 Vratislav – 16.3.1973 Biberach am Riss). Výstava připravená Muzeem architektury ve Vratislavi v roce 2012 je zaměřena na autorovo tvůrčí období mezi dvěma světovými válkami. Výběrem třech desítek návrhů a realizací prezentovaných dobovými plány a fotografiemi, včetně dokumentace současného stavu, se návštěvníkům galerie naskytne možnost se důkladně seznámit s Lauterbachovou tvorbou, v níž se také dvěma realizacemi zapsal do dějin české architektury. Právě dvě vily v Jablonci nad Nisou a Lauterbachova aktivita v rámci vratislavské výstavy WUWA (Wohnung und Werkraum Ausstellung) v roce 1929 jsou hodnoceny jako nejstěžejnější momenty jeho tvorby. Vernisáž doplní komentovaná prohlídka kurátorů výstavy a v březnu také přednáška prof. Vladimíra Šlapety, který se s architektem osobně znal  a jeho dílem se dlouhodobě zabývá. Výstava bude otevřena až do 16. března.

HEINRICH LAUTERBACH
Heinrich Lauterbach studoval sochařství na vratislavské Akademii umění a uměleckého řemesla pod vedením Hanse Poelziga. Jeho navazující studia architektury v letech 1913-1914 na Technické univerzitě v Darmstadtu přerušila první světová válka, po které absolvoval na technice v Drážďanech v ateliéru Martina Dülfera, průkopníka secese. V období 1920-1923 pracoval ve studiu Hanse Poelziga v Berlíně a poté v projekční kanceláři společnosti Henschel & Sohn v Kasselu.
V roce 1923 se stal členem německého Werkbundu a již o dva roky později byl zvolen předsedou nově založené slezské sekce tohoto sdružení. Téhož roku se stal nezávislým architektem a vstoupil do Spolku německých architektů (BDA).  V roce 1929 byl na základě ohlasu výstavy WUWA přijat do skupiny avantgardních architektů „Der Ring“.

Heinrich Lauterbach se kromě samotného projektování věnoval také pedagogické činnosti. Vyučoval na vratislavské Akademii (1930-1932), na Fakultě architektury Technické univerzity ve Stuttgartu (od r. 1947) a také na Akademii v Kasselu (od r. 1950).

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA A PŘEDNÁŠKA
Tvorbou Heinricha Lauterbacha se dlouhodobě zabývá profesor Vladimír Šlapeta, jenž v současnosti působí na Fakultě architektury Vysokého učení technického v Brně.  Šlapeta se rovněž podílel na publikaci, která byla vydána u příležitosti výstavy Lauterbachovy retrospektivy ve Vratislavi v roce 2012. Ve čtvrtek 6. března od 17.30 hodin se bude konat v Galerii Jaroslava Fragnera komentovaná prohlídka výstavy s následnou přednáškou o Lauterbachově díle a stavbách na českém území.

K výstavě vydalo Muzeum architektury ve Vratislavi obsáhlý katalog (polsky), který bude v GJF možné zakoupit. Návštěvníkům bude rovněž k dispozici brožurka (česky) zaměřená na nejslavnější stavby Lauterbacha – experimentální sídliště ve Vratislavi (WUWA, 1929; pozdější obdobou byla např. pražská Baba) a vily v Jablonci nad Nisou. Současný stav a interiéry si budou moci návštěvníci připomenout také díky videoprojekci z televizního cyklu – street movie  Šumná města.

Výstava Heinrich Lauterbach / Architekt vratislavského modernismu bude otevřena až do 16. března.

Informace na internetu: www.gjf.cz
tisková zpráva



Související články:
Výstava v GJF: Heinrich Lauterbach / Architekt vratislavského modernismu 6.2.2014


 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*