Galerie Jaroslava Fragnera
12/2/ – 16/3/2014
Heinrich Lauterbach. Architekt vratislavského modernismu
Galerie Jaroslava Fragnera v Praze představí v únoru a březnu retrospektivu tvorby vratislavského architekta Heinricha Lauterbacha (2.3.1893 Vratislav – 16.3.1973 Biberach am Riss). Výstava připravená Muzeem architektury ve Vratislavi v roce 2012 je zaměřena na autorovo tvůrčí období mezi dvěma světovými válkami. Výběrem třech desítek návrhů a realizací prezentovaných dobovými plány a fotografiemi, včetně dokumentace současného stavu, se návštěvníkům galerie naskytne možnost se důkladně seznámit s Lauterbachovou tvorbou, v níž se také dvěma realizacemi zapsal do dějin české architektury. Právě dvě vily v Jablonci nad Nisou a Lauterbachova aktivita v rámci vratislavské výstavy WUWA (Wohnung und Werkraum Ausstellung) v roce 1929 jsou hodnoceny jako nejstěžejnější momenty jeho tvorby. Vernisáž doplní komentovaná prohlídka kurátorů výstavy a v březnu také přednáška prof. Vladimíra Šlapety, který se s architektem osobně znal a jeho dílem se dlouhodobě zabývá. Výstava bude otevřena až do 16. března.
HEINRICH LAUTERBACH
Heinrich Lauterbach studoval sochařství na vratislavské Akademii umění a uměleckého řemesla pod vedením Hanse Poelziga. Jeho navazující studia architektury v letech 1913-1914 na Technické univerzitě v Darmstadtu přerušila první světová válka, po které absolvoval na technice v Drážďanech v ateliéru Martina Dülfera, průkopníka secese. V období 1920-1923 pracoval ve studiu Hanse Poelziga v Berlíně a poté v projekční kanceláři společnosti Henschel & Sohn v Kasselu.
V roce 1923 se stal členem německého Werkbundu a již o dva roky později byl zvolen předsedou nově založené slezské sekce tohoto sdružení. Téhož roku se stal nezávislým architektem a vstoupil do Spolku německých architektů (BDA). V roce 1929 byl na základě ohlasu výstavy WUWA přijat do skupiny avantgardních architektů „Der Ring“.
Heinrich Lauterbach se kromě samotného projektování věnoval také pedagogické činnosti. Vyučoval na vratislavské Akademii (1930-1932), na Fakultě architektury Technické univerzity ve Stuttgartu (od r. 1947) a také na Akademii v Kasselu (od r. 1950).
KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA A PŘEDNÁŠKA
Tvorbou Heinricha Lauterbacha se dlouhodobě zabývá profesor Vladimír Šlapeta, jenž v současnosti působí na Fakultě architektury Vysokého učení technického v Brně. Šlapeta se rovněž podílel na publikaci, která byla vydána u příležitosti výstavy Lauterbachovy retrospektivy ve Vratislavi v roce 2012. Ve čtvrtek 6. března od 17.30 hodin se bude konat v Galerii Jaroslava Fragnera komentovaná prohlídka výstavy s následnou přednáškou o Lauterbachově díle a stavbách na českém území.
K výstavě vydalo Muzeum architektury ve Vratislavi obsáhlý katalog (polsky), který bude v GJF možné zakoupit. Návštěvníkům bude rovněž k dispozici brožurka (česky) zaměřená na nejslavnější stavby Lauterbacha – experimentální sídliště ve Vratislavi (WUWA, 1929; pozdější obdobou byla např. pražská Baba) a vily v Jablonci nad Nisou. Současný stav a interiéry si budou moci návštěvníci připomenout také díky videoprojekci z televizního cyklu – street movie Šumná města.
Výstava Heinrich Lauterbach / Architekt vratislavského modernismu bude otevřena až do 16. března.
Informace na internetu: www.gjf.cz
tisková zpráva
Související články:
Výstava v GJF: Heinrich Lauterbach / Architekt vratislavského modernismu 6.2.2014
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…
Těším se. Ale jak může někdo tvrdit, kdy začne stavět? Copak může vědět, jak dlouho bude trvat povolovací proces, výkupy…
Kéž by ty přístřešky byly všude, kde jsou dnes nekryté vstupy, bez ohledu na to, jestli vedou přímo do metra,…