Diskuse: „ Jedna hodina ve městě LOM “

První doprovodný program k výstavě /trojúhelník/
Místo a čas konání: Zámecké návrší Litomyšl – Jízdárna   25.4. 2014 od 17:00
Info: www.facebook.com/petrhajekarchitekti

Výstava /trojúhelník/ je mezinárodním projektem, který představí přemýšlení o architektuře a urbanismu. Výstava propojí tři evropská města: Litomyšl, Bratislavu, Vídeň. Na těchto místech budou paralelně probíhat koncerty, výstavy a kolokvia. Jednotlivé exponáty a doprovodný program budou mezi městy putovat a symbolicky je po dobu výstavy spojí.

Prvním doprovodným programem k výstavě /trojúhelník/ je diskusní podvečer nazvaný Jedna hodina ve městě LOM. U kulatého stolu budou diskutovat nad připravovaným románem a filmovým zpracováním příběhu nového města architekt Petr Hájek, režisér Tomáš Luňák, teoretik architektury Jan Tabor, spisovatel Miloš Urban. Během večera bude prezentována idea města LOM, zazní v autorském čtení úvodní kapitola románu a bude promítnuta krátká ukázka animace.

Miloš Urban; spisovatel, překladatel a redaktor. Studoval moderní filologii na katedrách anglistiky a nordistiky na Filosofické fakultě UK v Praze. Pracoval jako redaktor v nakladatelství Mladá fronta, od roku 2001 v nakladatelství Argo, kde rok zastával funkci šéfredaktora. Vydal několik románů (Sedmikostelí, Hastrman, Santiniho jazyk, Lord Mord, Praga Piccola, Přišla z moře…), několik novel a sbírku povídek. Ocenění: Cena Mladé fronty, tvůrčí prémie Obce překladatelů, cena Litera za nejlepší knihu roku v kategorii próza…. Jeho knihy byly přeloženy do němčiny, španělštiny, holandštiny, maďarštiny, ruštiny a italštiny. Napsal také divadelní hry (Trochu lásky a Nože a růže).  Jeho román Santiniho jazyk se stal předlohou ke stejnojmennému filmu. 

Tomáš Luňák; scénárista, režisér. Studoval animovaný film na filmové škole ve Zlíně a na pražské FAMU. Jeho krátký film AKROBAT byl uveden na mezinárodních festivalech. Režíroval hudební videoklipy pro skupiny The Ecstasy Of Saint Theresa, Priessnitz a Here. Proslavil se celovečerním animovaným filmem ALOIS NEBEL, za který obdržel v roce 2012 ve své kategorii Evropskou filmovou cenu.

Jan Tabor; teoretik architektury, publicista, pedagog.  Studoval architekturu na Technické univerzitě v Brně, Hochschule für Bodenkultur a Technische Universität in Wien.  Řadu let působil jako odborný asistent v ateliéru Zaha Hadid  na Universität für angewandte Kunst in Wien a jako hostující profesor na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. Je kurátorem řady výstav a sympózií (MEGA, ein Tag und eine Stunde in Urbo Kune, ..). Působí ve  f.e.a. – Forum experimenteller Architektur.  V roce 2011 získal za svou práci ocenění  Preis der Stadt Wien für Publizistik.

Petr Hájek; architekt, pedagog. Studoval architekturu na FA ČVUT a AVU v Praze. 1998 založil ateliér HŠH architekti s T. Hradečným a J. Šépkou a 2009 vlastní ateliér Petr Hájek Architekti. Realizované stavby: Horní náměstí v Olomouci, Jiřské náměstí na Pražském hradě, Arcidiecézní muzeum Olomouc, Úpravy zámeckého návrší v Litomyšli, Jízdárna-multifunkční sál, Vila v Berouně, Vila Hermina, Obytné kontejnery, KCEV, Dům Chameleon…, ocenění: Freiraum no2, Bauwelt – Preis, Cena R.Eitelbergera, nominace ČR na cenu Miese van der Rohe….) Je docentem na FA ČVUT v Praze a VŠVU v Bratislavě. Za svou pedagogickou práci v oblasti výzkumu získal v roce 2012 za projekt  Anastomosis  Cenu rektora ČVUT .
 

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*