Tři kilometry dělilo zrekonstruovanou moderní budovu Spolkového ústavního soudu od přechodného sídla na předměstí Karlsruhe, kde po více jak tři roky pracovalo 16 soudců ústavního soudu. Po dobu rekonstrukce však zůstal archiv soudu v původní budově a to vyvolávalo velké komplikace. Denně se muselo dopravovat mezi původním a provizorním sídlem velké množství archivního materiálů. Ukončení několikaleté rekonstrukce v plánovaném termínu (srpen 2014) bylo proto nejvyšší prioritou a termín se podařilo splnit.
Přibližně 53 miliónů eur stála kompletní rekonstrukce památkově chráněných budov v Karlsruhe
Obnova památkově chráněné budovy stála cca 53 miliónů eur a při rekonstrukci hrála rozhodující roli otázka udržitelnosti – použito bylo vysoce kvalitní zasklení, automaticky ovládané žaluzie, solární panely a energeticky úsporný systém pro regulaci teploty v interiéru. Téměř 11 000 m2 podlahové plochy realizovala firma Waschke GmbH & Co. KG z Offenburgu s nízkoemisními podlahovými materiály Thomsit.
Vzhledem k tomu, že původní betonové potěry nepůsobily příliš stabilně, použila realizační firma Waschke pro zpevnění plochy speciální dvousložkovou epoxidovou penetraci Thomsit R 755 a zasypala ji ihned křemičitým pískem. V přízemních částech budovy plnil tento nízkoemisní nátěr (podle EMICODE EC 1PLUS) dvě hlavní funkce: zpevnění potěru a izolaci od vlhkosti vzlínající kapilárami nebo zbytkové vlhkosti.
Po vyfrézování staré vrstvy byly do praskliny vloženy potěrové sanační svorky
Trhliny byly utěsněny nízkoemisní pryskyřicí Thomsit R 727
„Podklad vyžadoval celkovou sanaci,“ uvedl stavbyvedoucí Roman Frenzel. „Na všech podlahách byly zbytky starých stěrek a lepidel. Navíc se na nich vyskytovalo mnoho menších i větších trhlin. Místnosti někdy vypadaly jako malé krátery. Proto jsme museli podklad dokonale vyčistit a trhliny uzavřít.“ Zasedací místnost v samém srdci komplexu budov, ve které soudci oznamují před kamerami novinářů své ústavní nálezy, nebyla výjimkou. K opravám a pevnému uzavření trhlin použila firma Waschke dvousložkovou bleskovou opravnou pryskyřici Thomsit R 727, která rychle vytvrzuje a dobře proniká do podkladu. Opravná pryskyřice neobsahuje rozpouštědla a díky minimu emisí plní normu EMICODE EC 1PLUS. Trhliny v potěru byly před opravou v případě potřeby rozšířeny – např. brusným kotoučem – a dobře vyčištěny vysátím. Kolmo k trhlině byly v pravidelných odstupech vyřezány spáry až do poloviční tloušťky potěru a do nich vložili pracovníci ocelové hřebíky, případně potěrové sanační svorky. Poté byla podlaha vyrovnána nízkoemisní rychletuhnoucí samonivelační hmotou Thomsit DX, která je pochozí po 1–2 hodinách a vytváří podklad s výtečnou výslednou pevností.
Tato skladba podlahové konstrukce je použita ve všech částech budovy – bez ohledu na podlahové krytiny, které byly položeny v jednotlivých místnostech. V chodbách, kancelářích a dokonce i v zasedací místnosti byly položeny velmi kvalitní tkané koberec z 90% vlny. „Obvykle se tyto koberce ze střižní vlny používají pouze v soukromém sektoru," říká prokuristka firmy Waschke Cordula Hucková, „protože nejsou vhodné pro veřejné prostory. Nicméně u Spolkového ústavního soudu se jednalo o speciálně na zakázku vyrobené a upravené koberce.“
Pro lepší přilnavost následně nanášené vyrovnávací hmoty a vytvoření mimořádně pevného spojení podkladu se stěrkou posypal tým firmy Waschke ještě čerstvou pryskyřici vysušeným křemičitým pískem o zrnitosti 0,3–0,7 mm
Dodací lhůta byla tři měsíce a stejně dlouho se připravoval i plán pokládky. U koberců v rolích o šířce 320, 380 a 460 centimetrů metrů se bral v potaz i směr pokládky. „Před samotným lepením koberců byly místnosti ještě jednou přesně zaměřeny, protože krytina měla zejména na větších plochách tendenci k zvlnění,“ dodala Cordula Hucková.
Na téměř 11 000 m2 podlah Spolkového ústavního soudu je použita samonivelační podlahová vyrovnávací hmota Thomsit DX
Koberce o ploše 7000 m2 lepili podlaháři nízkoemisním disperzním lepidlem Thomsit T 410 Aquatack®, cca 3700 m2 linolea v archivech soudu pak disperzním lepidlem na linoleum Thomsit L 240 D. Disperzní lepidlo s nízkým obsahem rozpouštědel Thomsit T 410 Aquatack® je ideální pro tkané a náročné podlahové krytiny a právě takové byly použity v interiérech Spolkového ústavního soudu. Mezi jeho přednosti patří kromě nízkých emisí dlouhá otevřená doba a vysoká konečná pevnost, vhodné je pod kolečkové židle a na podlahové vytápění. S tímto lepidlem lze lepit textilní krytiny i na stěny. Lepidlo Thomsit L 240 D taktéž neobsahuje rozpouštědla a je pro něj typická vysoká počáteční i konečná pevnost a snadná zpracovatelnost. Obě lepidla samozřejmě plní normu EMICODE EC 1PLUS.
Stěrka Thomsit DX rychle tvrdne, pochozí je už po 1–2 hodinách
Koberce byly lepeny nízkoemisním disperzním lepidlem Thomsit T 410 Aquatack®
Lepidlo Thomsit T 410 Aquatack® poskytuje vysokou konečnou pevnost lepeného spoje
S disperzním lepidlem nalepili podlaháři přibližně 7000 m2 textilních krytin
Použité materiály Thomsit
â?? epoxidová dvousložková penetrace Thomsit R 755,
â?? dvousložková blesková opravná pryskyřice Thomsit R 727,
â?? samonivelační vyrovnávací hmota Thomsit DX,
â?? disperzní lepidlo Thomsit T 410 Aquatack®,
â?? disperzní lepidlo na linoleum Thomsit L 240 D.
K lepení linolea v archivech použila realizační firma disperzní lepidlo na linoleum Thomsit L 240 D
Vzhledem k velkému počtu kolejnic, po kterých se posouvají archivní skříně, je linoleum nalepeno v rastru 1,2 a 1,8 metru
podle podkladů firmy Henkel
Proč jste se rozhodli právě pro tento typ skel? Jak byste zhodnotili ty výsledky po letech používání? Dávali jste je…
My jsme dávali IZOS Triple. Spokojenost i po letech.
Kdyby se ozval někdo, kdo má taková skla na oknech, byl bych rád. Přijde mi to jako docela zajímavá myšlenka…
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…