Autoři projektu svůj koncept založili na převzetí modulové struktury původní stavby a jejích prostorových modifikací, ale objem nástavby reaguje na monotónnost okolního sídliště, jeho horizontální pásy dělí vlnové vykonzolování. Respektovali také světelně technické parametry, soukromí jednotlivých bytů a teras od pohledů ze sousedních domů nebo tlumení hluku z ulice. Nové byty mají výhledy na centrum Bratislavy a Karpaty.
Bytový dům je součástí sídliště Ružinov-Trávniky. Postaven byl koncem sedmdesátých let minulého století v systému T-06B – BA (hlavním architektem obytného souboru byl F. Milučký). Otevřený blok domů na Rumančekovej ulici vytváří obdélníkový prostor s vnitřní obslužnou komunikací – severně orientované objekty jsou desetipodlažní, jižní osmipodlažní a objekt, který blok uzavírá, šestipodlažní.
Trojpodlažní nástavba je složená z modulů, které autoři převzali z původního domu: v příčné ose jsou vysouvané nebo zasouvané, takže vytvářejí terasovitě zvlněnou strukturu. Díky posunutí nejnižšího podlaží vznikly terasy nebo lodžie pro podlaží vyšší. Poslední patro ustupuje a jeho plocha je zmenšená tak, aby zabírala zhruba polovinu půdorysu střechy.
Byty autoři navrhli jako „proplouvající“ – obytné místnosti jsou u obou hlavních fasád domu. Na východ jsou orientované převážně ložnice a hygienické zázemí, někdy také kuchyně. Velké obývací pokoje směřují převážně k západu. U bytů jsou lodžie v plné šířce traktu a nebo terasy.
Konstrukce
Stávající dům má čtyři nadzemní podlaží a snížený technický suterén. Založený byl na železobetonových monolitických pásech. Konstrukčně se jedná o příčný nosný systém železobetonových panelů o tloušťce 150 mm, na nichž jsou zavěšeny fasádní panely. Neprovětrávaný střešní plášť byl z plynosilikátových tvarovek.
Nástavba byla navržena tak, aby její nosný systém navazoval na příčný panelový systém původního domu, kde jsou stěny jsou od sebe vzdálené 3,6 m. Prvním krokem při realizaci bylo vysekání původních střešních vrstev v nosných osách stavby a vybudování betonových základových pásů o tloušťce 300 mm. Tyto pásy tvoří překlenovací nosný prvek mezi starou a novou konstrukcí. Po jejich vybetonování následovala první stropní deska o tloušťce 150 mm. Svislý nosný systém tvoří zděné stěny silné 250 mm (vnitřní) a 300 mm (vnější), pórobetónové tvárnice Ytong, resp. mezibytové tvarovky Termobrik Akustik tl. 240 mm.
Obvodové zdivo je zateplené kontaktním zateplovacím systémem z minerální vlny Isover 80 mm, na něm je silikonová omítka. Sokly byly do výšky 40 cm nad terén opatřeny soklovým zateplením EPS Isover.
Plochá střecha nástavby je jednoplášťová. Na pojistém asfaltovém pásu Foalbit, který má zároveň funkci parozábrany, je tepelná izolace Isover Perimetr tl. 180 mm, hydroizolaci tvoří podkladový asfaltový pás Elastobit GG 40 o tl. 4 mm a modifikovaný asfaltový pás ELASTOBIT PV TOP FIX 52 tl. 5 mm.
Povrchy a výplně otvorů
Fasády jsou otevřené s vysokým zasklením, u oken s trojskly (k = 0,7) je exteriérové stínění žaluziemi. Pásy jednotlivých podlaží a vnitřní stěny lodžií doplňují obkladové desky s dřevodekorem. Kotvené jsou u obkladu stěn a stropu lodžie na hliníkové profily. Mezi deskami a stěnou je tepelná izolace 50 mm minerální vlna Isover UNI 50 mm (sokl XPS) s difuzní fólií.
Hana Vinšová ve spolupráci s Martinem Vojtou
Foto: T. Manina, M. Vojta, J. Veselovský
Nástavba bytového domu, Rumančeková 22-30, Bratislava Investor: New City Development – Rumančeková, s.r.o., Bratislava Architekt: MARTIN VOJTA ARCHITEKTI – Ing.arch. Martin Vojta, spolupráce Ing. arch. Rado Zelenák, Ing. arch. Jozef Veselovský Odpovědný projektant: MV ARCHITECTURE s .r. o. Statika: Ing. M. Janík Elektroinstalace: Ing. Švec, PRONES s. r. o. Zdravotechnika: STANDARD projektová kancelária TZB, Ing. Ladislav Hatiar Vytápění: Ing. Patrik Bošácky Požární zabezpečení: Ing. A. Iringová Dopravní řešení a zpevněné plochy: Ing. V. Neumann, N-PRO Sadové úpravy: Ing. Ľ. Gábrišová Zastavěná plocha: 850,80 m2 Užitková plocha nástavby: 1805,90 m2 Obestavěný prostor nástavby: 6956,91 m3 Dodavatel hrubé stavby: TSB s. r. o., Bratislava Fasády: provětrávaná fasáda Funder MAX – ZINN s.r.o., Nitra, kontaktní systém – Granite s.r.o., obkladové desky Fundermax – JAF Holz Špačince Zdivo: Xella (pórobetónové tvárnice) , Pezinské tehelne (Termobrik Akustik – mezibytové zdi) Zateplení SDV: Granite s. r. o., Banská Bystrica Hydroizolace: Proizol s. r. o., Bánovce nad Bebravou Okna a dveře: Fenestra SK (plastová okna Rehau GENEO) Plochá střecha, izolace teras a lodžií: Proizol s. r. o. Parkoviště, zpevněné plochy a terénní úpravy: Comfing s. r. o. Náklady: 1,6 milonů eur |
Panelový dům před rekonstrukcí
Koncepty řešení
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,