Společensko-sportovní prostor pro setkávání občanů by měl navázat na tradici kulturního domu, který byl po mnoho let v obci provozován, ale po roce 1990 se vrátil původním majitelům v rámci restitucí. Od té doby obec nemá prostor, ve kterém by se mohly konat kulturní akce. Proto se přistoupilo k projektu novostavby v areálu Baníku Ratíškovice, kde se nachází restaurace Sport, na který navazuje kotelna a kuželna se zázemím. Ve dvoře je terasa zvaná Vlachova, jež navazuje na venkovní prostranství s letním parketem a pódiem. V rámci navrhované stavby dojde k tomu, že se stávající objekt kuželny zbourá a místo něj bude postaven nový objekt, funkčně propojený s restaurací.
Stavba je navržena jako dvoupodlažní s několika výškovými úrovněmi – jednu výškovou úroveň tvoří část vstupního foyer a kuželna se zázemím, další druhá část foyer, která navazuje na podlahu restaurace Sport. Třetí výškovou úrovní je velký sál – ten navazuje na venkovní kryté posezení. Druhé nadzemní podlaží je přístupné dvěma schodišti ve velkém sále i stávajícím schodištěm v restauraci. Nad velkým sálem se nachází ochoz s posezením pro návštěvníky. Do ulice je situován tzv. malý sál se zázemím. Nad kuželnou jsou ve 2. NP šatny a strojovna vzduchotechniky s kotelnou. Ke kuželně patří klub s výhledem na hrací dráhy. Na zadní únikovou chodbu se schodištěm navazují šatny účinkujících, které mohou v případě potřeby využít i volejbalisté, kteří v areálu trénují.
Konstrukční systém je smíšený – dřevostavba, železobetonové konstrukce a pórobetonové zdivo. První dva systémy budou pohledově přiznané, doplněné akustickými podhledy a obklady. Obvodové stěny 1. NP jsou kombinací sendvičového skládaného pláště s venkovním plechovým obkladem (velký sál) a železobetonových stěn se zateplením minerální vatou. Obvodové stěny 2. NP jsou řešeny stejně, pouze malý sál, který vyčnívá nad zbývající prostor, bude mít stěny z pórobetonového zdiva s vyztužením železobetonovými pilíři. Střešní plášť je navržen jako sendvičová konstrukce s krytinou z povlakové hydroizolace. Střechu nad malým sálem tvoří netradiční krov s dřevěnými a ocelovými prvky. Střešní plášť je sendvičový nadkrokevní provětrávaný s krytinou z plechu.
Objekt je v části společenského sálu a kuželny koncipován jako halová stavba o rozměrech 23,5 x 35,5 m. Nosná konstrukce této části je navržena v kombinaci železobetonových stěn a dřevěných rámů ve tvaru písmene M, které vytvářejí specifický tvar střechy s oboustranně zapuštěnými vikýři. Prvky protínajících rámů jsou vzájemně posunuty 80 mm od společné osy. Nosná konstrukce patra v prostoru galerie společenského sálu a zavěšeného balkonu se šatnami je navržena z dřevěných stropnic s dřevěným masivním záklopem v kombinaci s ocelovými táhly.
Ke společenskému sálu přiléhá krytá terasa, kde je dřevěná konstrukce zastřešení zavěšená do hlavní nosné dřevěné konstrukce. V prostoru malého sálu je atypicky konstrukčně řešené zastřešení nad půdorysem 18,05 x 9,1 m. Základem konstrukčního systému je princip modifikované „rybářské stoličky“, kde jsou šikmé dřevěné vzpěry střídavě rozmístěny v rozteči 1800 mm a sepnuty táhly. V patě jsou opřeny přes obkladovou fošnu do podélných obvodových železobetonových věnců, které jsou opět sepnuty systémovými táhly.
Tisková zpráva
Projekt Kulturního
domu v Ratíškovicích získal Cenu poroty v soutěži Dřevěná stavba roku
2014
Autor: Ing.arch.Tomáš Havlíček, ateliér Létající inženýři
Spoluautoři: Ing. Vladimír Dobeš, Ing. Zbyněk Šrůtek, Ing. Miroslav Kopecký
Autor: Ing.arch.Tomáš Havlíček, ateliér Létající inženýři
Spoluautoři: Ing. Vladimír Dobeš, Ing. Zbyněk Šrůtek, Ing. Miroslav Kopecký
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,