Hotel Rajská zahrada

Welness hotel vznikl v blízkosti historického jádra Nového Města nad Metují. Lokalita, její stavební historie i přístup autorů projektu zaslouží podrobnější popis – místo se nachází několik kroků od náměstí a z hotelu je mimo jiné i nádherný výhled na tuto malebnou část města. Také tiskárna, která se na pozemku nacházela, stojí za zmínku – jednalo se o jednu z nejvýznamnějších tiskáren Rakouska-Uherska. A na závěr – autorka k projektu přistoupila specifickým způsobem. Jak uvádí, šlo jí především o emoce, vyjádření radosti ze života, poezii, úsměv; to vše s vědomím, že balancuje na křehkém, těžko měřitelném a pro každého v jiné pozici se nacházejícím rozhraní mezi uměním a kýčem. Navíc je jejím oblíbencem architekt Dušan Jurkovič, který v Novém Městě nad Metují a okolí působil a je pravděpodobně i autorem verandy, jež se v prostoru stavby vyskytovala. Byla bohužel v tak špatném stavebně technickém stavu, že ji nebylo možné zachránit. Součástí této verandy bylo pro Jurkoviče typické okénko, jehož geometrické řešení se stalo hlavním motivem grafického manuálu celého hotelu (tvůrci tohoto manuálu jsou Matyáš Chochola a Bára Kleinhamplová). Stavba tedy v souladu se záměrem projektu vyznívá i jako pocta Dušanu Jurkovičovi. To bylo mimo jiné umožněno i tím, že architektonické studio zpracovávalo veškerou technickou dokumentaci stavby počínaje studií přes projekt pro stavební povolení a realizační dokumentaci až po projekty interiérů.

Realizace samotná spočívala v rekonstrukci části původní tiskárny, v demolici dodatečných přístavků a dostaveb, ve vybudování prosklené věže se schodištěm a výtahem, která umožňuje propojení jednotlivých částí hotelu a ve výstavbě nové budovy. Samostatnou částí je zrekonstruovaná třípodlažní budova, kde je v každém podlaží jeden apartmán. Původní šikmou střechu této budovy autoři nahradili vyhlídkovou terasou.

Hotel nabízí 21 pokojů a tři apartmány, wellness centrum s bazénem, saunou, relaxačními vanami a Kneipovým chodníkem. V přízemí se nachází restaurace a v 2. NP sál s terasou. Všechny tyto prostory nabízejí výhled přes hotelovou zahradu a meandry řeky Metuje až k Orlickým horám.
Komunikaci mezi prostory hotelu a zahradou u řeky zajišťuje venkovní schodiště, které z důvodů citlivého zasazení do terénu tvoří ve spodní části ocelová konstrukce, v části horní pak schodiště železobetonové, vetknuté do skalní stěny.

Za zmínku stojí použití grafického betonu na obvodovém plášti přístavby hotelu. Vnější líc železobetonových panelů autoři řešili ve spolupráci s výtvarníky. K realizaci zobrazení byla použita technologie, spočívající v užití zpomalovače tuhnutí betonu, naneseného v odpovídajícím výtvarném řešení na fólii, vloženou do bednění dílce. Po zatvrdnutí betonu je část povrchové vrstvy se zpomaleným zatvrdnutím otryskána vodním paprskem. Vzniklo tak plastické zobrazení s dokonalou kresbou a přesnými hranami. Autoři projektu se museli v tomto případě zabývat i minimalizací počtu druhů obvodových panelů i fólií, aby zamezili cenovému nárůstu, který je s výrobou každého typu spojen.

Stavba Hotelu Rajská zahrada v Novém Městě nad Metují získala v soutěži Stavba roku 2014 nominaci na titul a Cenu časopisu Stavitel pro nejlepší stavebně architektonický detail.
Tisková zpráva
 

Hotel Rajská zahrada
Místo: Komenského 70, Nové Město nad Metují
Investor: CLITIA, a.s., Praha
Autor: DAD STUDIO, s.r.o. – Ing. arch. Helena Dařbujánová, spolupráce Ing. arch. Pavel Hrdý, Ing. arch. Jiří Dařbuján
Vedoucí projektant: Ing. Martin Dohnal
Hlavní statik: Ing. František Futera
Dodavatel stavby: STYLBAU, s. r. o., Hradec Králové, stavbyvedoucí – Jiří Hovorka
Obestavěný prostor: 12 039 m3
Zastavěná plocha: 1 521 m2
Náklady: 105,4 mil. Kč
Realizace: 2009-2013

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*