Technická jedinečnost
Národní superpočítačové centrum IT4Innovations je unikátní projekt, který provozuje nejmodernější technologie a služby v oblasti superpočítání a vestavěných systémů a zpřístupňuje je českým i zahraničním týmům z akademické oblasti i průmyslu. Superpočítač se v době svého zprovoznění zařadil mezi 100 nejvýkonnějších superpočítačů na světě.
O budově
Budova IT4Innovations národního superpočítačového centra je postavena na pravidelném půdorysu o výšce čtyř nadzemních podlaží, jednoho podzemního podlaží a zastřešena plochou střechou. Objekt je umístěn v areálu Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Stavba byla financována ze strukturálních fondů Evropské unie – Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace VaVpI.
Architektonické a konstrukční řešení
Výraz budovy má na první pohled evokovat poslání a oblast, ve které se budeme po vstupu do interiéru pohybovat – výzkum a rozvoj IT technologií.
Konstrukčně je objekt řešen jako monolitický železobetonový skelet se ztužujícími železobetonovými stěnami schodišťových jader, výtahových šachet a obvodových stěn. Stropní konstrukce jsou rovněž železobetonové monolitické desky s hlavicemi. Základové konstrukce jsou vzhledem ke složitým základovým podmínkám provedeny jako hlubinné – vrtané piloty v kombinaci se základovou monolitickou deskou se ztužujícími trámy.
Architektonický výraz je postaven na hmotě v podobě kompaktního kvádru, což ve své jednoduchosti prezentuje jakousi kovovou krabici na počítač. Na kvádru je aplikován silný motiv – do schématu převedený plochý spoj. Vertikální linky – nervy procházejí přes celou výšku budovy a na dynamice jejich zalomování je postaven celkový výraz budovy. Kompaktnost objektu narušuje pouze akcentovaná hmota „vystupující“ části ve 2. nadzemním podlaží, která je jakýmsi „mozkem“ a ústředím celého objektu. Zde se nachází technologie samotného superpočítače. Tento ústřední kloub celé budovy je akcentován i ve večerních a nočních hodinách díky diodovému nasvětlení a prezentuje „nervové centrum“ celého objektu.
Autor textu: Ing.arch. Martin Chválek, OSA projekt s. r. o., Ostrava
Kovová fasáda RHEINZINK
Kovové opláštění fasády je provedeno z materiálu RHEINZINK- prePATINA blaugrau. Fasáda je navržena jako provětrávaná. Vyložení fasády je 500 mm proti betonové stěně a sklu. Nosná konstrukce je tvořena pomocí hliníkových kotev a celoplošný podklad je proveden z dřevotřískových desek OSB o tloušťce 22 mm.
Pro kovové opláštění budovy byl zvolen systém RHEINZINK- velkoformátové šablony. Na základě dodaného kladečského plánu byly vyrobeny velkoformátové šablony v šesti požadovaných rozměrech. V místech ostění a místech vertikálního členění fasády pomocí speciálně vyrobené nuty musely být vyrobeny šablony realizační firmou DK Roof, s.r.o. Ostrava. Průběžné odvětrávací štěrbiny v úpatí fasády a v místě atiky jsou kryty děrovaným plechem RHEINZINK Aero 63.
Veškeré prováděcí detaily byly vyřešeny komunikací mezi projektantem, realizační firmou a technickým oddělením RHEINZINK. Detaily u fasády musely splňovat nejen estetické představy architekta, ale také funkční požadavky na kovovou fasádu.
Spojení estetika – funkčnost je u tohoto objektu jednoznačné. Objekt chrání pod titanzinkovým pláštěm své pulzující nervové centrum a zároveň napovídá svému okolí, jaké neviditelné strhující dobrodružství se odehrává uvnitř.Autor textu: Jiří Suchánek, RHEINZINK ČR s. r. o.
Místo stavby: Ostrava
Investor: VŠB – Technická univerzita Ostrava
Generální projektant: OSA projekt, s. r. o., Ostrava
Autoři: Ing. arch. M. Chválek, Ing. arch. M. Danyś, Ing. arch. P. Pietak
Hlavní inženýr projektu: T. Lehnert
Generální zhotovitel: Imos Brno, a. s.
Klempířské práce s titanzinkem RHEINZINK: DK Roof s. r. o., Ostrava
Fasáda: 2000 m², 17 t, RHEINZINK-prePATINA blaugrau, velkoformátové šablony
Doba realizace: 12/2012 – 03/2014
Související články:
Národní superpočítačové centrum Ostrava
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,