Projekt novostavby inicioval před několika lety majitel novorenesančního domu, který dnes Revoluční třídu směrem k Vltavě uzavírá. Projekt pro něj vypracoval ateliér DaM, získal i povolení památkářů. Ministerstvo kultury ale v odvolacím řízení rozhodlo, že by se sousední dům bourat neměl.
Před dvěma lety do projektu vstoupila společnost RSJ, původní projekt zavrhla a vybrala si Jiřičnou, aby navrhla jiný dům. Architektka loni představila několik variant, které kvůli výtkám památkářů přepracovávala. Zvolila řešení, kdy hlavní budova výškově končí na úrovni římsy sousedního domu v ulici Revoluční a nad tuto úroveň jsou navržena tři ustupující patra. Národní památkový ústav (NPÚ) ale chtěl výšku snížit a nedoporučoval nárožní věž.
Architekt Petr Vágner, který s Jiřičnou pracuje ve studiu AI-DESIGN, dnes uvedl, že k demolici i novostavbě se kladně vyjádřil Institut plánování a rozvoje i sbor expertů pro památkovou péči na magistrátu. Podstatné pro další povolení ke stavbě je závazné stanovisko odboru památkové péče, to projekt ještě nemá.
K podobně zásadním projektům v Praze se vyjadřuje také NPÚ, byť jeho stanovisko není závazné. „Všechny dosud podané návrhy na zástavbu této nárožní parcely byly ze strany NPÚ zamítnuty, a to včetně posledního projektu z roku 2014 ateliéru AI DESIGN pod vedením Evy Jiřičné, i když je možno tento poslední předložený architektonický návrh považovat za pozitivní posun oproti všem až dosud projednávaným variantám,“ řekla ČTK Andrea Holasová z NPÚ. Pro NPÚ je však podle ní zásadním momentem pro odmítnutí projektu předpokládaná demolice vedlejšího objektu, která je „za daných okolností z pohledu památkové péče nepřijatelná“.
Návrh Jiřičné počítá se začleněním pozdně barokního domku v Lannově ulici a navazuje na okolní zástavbu z 19. i 20. století. Projekt počítá se zpřístupněním barokního objektu pro veřejnost průchodem z Revoluční třídy. Podle Winklera by v něm mohly být galerijní prostory, v celém domě pak v parteru další veřejně přístupné prostory, ve vyšších patrech kanceláře a ještě výše byty. Jiřičná, která je autorkou i interiérů domu, by chtěla dát Praze dům s výrazným užitím skla. „Technologie skla je dnes na takové výši, že se s ní dá udělat cosi výjimečného,“ řekla.
Výstavu ukazující budovu Novomlýnská si mohou lidé do 22. října prohlédnou na náměstí Republiky, poté bude do 4. listopadu na Příkopech.
www.projektnovomlynska.cz
vizualizace – zdroj: CIJ Journal
Související články:
- Architektka Jiřičná přepracovává dům v centru Prahy, zelenou stále nemá 24.11.2014
- Nový dům v Revoluční ulici by měla postavit Eva Jiřičná 20.9.2013
- Projekt stavby v Revoluční ožívá, investor zvolil jiného autora 13.69.2013
- Novomlýnská brána nevznikne podle původního návrhu 29.7.2013
- Novomlýnská brána mění investora i vzhled 4.7.2013
- Novomlýnská brána – ministerstvo vrátilo projekt stavby v Revoluční na magistrát 23.5.2013
- Investor stavby v Revoluční nesmí podle MK zbourat starý dům 2.7.2012
- Dům v Revoluční má stát i na pozemcích města, to prý souhlasí 13.1.2012
- Novomlýnská brána – nový dům v Revoluční má být branou do města, vyvolává ale spory 6.1.2012
-
Novomlýnská brána 5.1.2012
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,