Jednání o využití Automatických mlýnů v Pardubicích

(ČTK) – Vedení Pardubic bude jednat s vlastníky pardubických Automatických mlýnů, manželi Smetanovými, o vybudování Centrálních polytechnických dílen v areálu. Návrh, aby jednání o dílnách pro školy začalo, dne 14. prosince 2017 schválili pardubičtí zastupitelé. Potřebné prostory pro dílny by vznikly nástavbou a přístavbou bývalého skladu balené mouky. Za právo stavby a kompletní projektovou dokumentaci by město mělo zaplatit sedm milionů korun.

Architekt Lukáš Smetana, který s manželkou koupil areál Automatických mlýnů loni, se jednání zastupitelstva dne 14. prosince 2017 zúčastnil. Již dříve uvedl, že nešlo o koupi se spekulativním záměrem a dnes řekl, že právo stavby nechávájí manželé městu v podstatě zadarmo. „Měli byste se ale postarat o okolí,“ řekl Smetana reprezentantům města.

Zástupci Pardubic dříve uvažovali o tom, že město si prostory pro polytechnické dílny pronajme. Nakonec se však rozhodli pro jiné řešení, a to i proto, že hlavní budovu chce koupit Pardubický kraj pro potřeby Východočeské galerie. Podle primátora Martina Charváta vzniká pro město možnost vytvořit spolu s Pardubickým krajem něco ojedinělého a památku rehabilitovat.

Přístavba a nástavba s celkovou plochou 1500 metrů čtverečných bude umístěna na dvou betonových pilířích nad bývalým skladem mouky. Z něj chtějí majitelé vybudovat sportovní zařízení.

Objekt Centrálních polytechnických dílen bude samostatným objektem z hlediska užívání, na listu vlastnictví bude město jediným vlastníkem areálu s odpovídajícím vlastnickým podílem na příslušném pozemku.

Dílny mají mít nadstandardní technické vybavení, které by bylo pro jednotlivé školy příliš nákladné. Měly by nabízet vhodné studijní a experimentální projekty a zajímavě doplňovat osnovy a převádět je do praktických cvičení. U dětí mají podpořit přirozený zájem o techniku a přírodu, odbourat negativní postoje k technickým předmětům, manuální práci, fyzice, matematice a chemii a lépe ukázat praktické využití multimediálních a počítačových technologií v každodenní praxi. Prostory by měly sloužit v odpoledních hodinách také různým kroužkům a přípravám na vědeckotechnické soutěže pro mládež.

Pardubice chtějí pro postavení dílen využít dotaci z programu Integrovaných územních investic ITI Hradecko-pardubické aglomerace. Podle zpracované studie by novostavba stála 59,6 milionu korun bez DPH.

O dalších podrobnostech transakce budou zástupci města s vlastníky jednat. Definitivní rozhodnutí padne na jednání zastupitelstva v dubnu. Další náklady si vyžádá vnitřní vybavení.


Vlastník Automatických mlýnů odmítá, že je koupil pro spekulace
(ČTK) – Architekt Lukáš Smetana, který s manželkou koupil loni areál nazvané Automatické mlýny v Pardubicích, odmítá, že si areál pořídil se spekulativním záměrem. Podle údajů z katastru nemovitostí, které má ČTK k dispozici, zaplatil na základě tří smluv za pozemky a budovy celkem 22,284.396 korun. Nyní nabízí za 35 milionů korun hlavní budovu mlýnů Pardubickému kraji pro potřeby Východočeské galerie, cena obsahuje projektovou dokumentaci na rekonstrukci objektu za zhruba dva miliony korun.

Pardubicím chce prodat za sedm milionů právo stavby pro vybudování Centrálních polytechnických dílen, opět včetně budoucího projektu. V majetku mu zůstanou dvě třetiny plochy areálu, řekl ČTK.

„Když si to od nás kraj koupí, za peníze, které tím získáme, vybudujeme v areálu dvě nová náměstí, jedno před areálem a další uvnitř. Zbouráme veškeré administrativní budovy, sklady, garáže a bývalé ubytovny,“ uvedl Smetana. Cena pro Pardubický kraj podle něj vychází z toho, že dříve zpracované posudky zněly na vyšší cenu, než byla cena kupní. Upozorňuje také na daň 15 procent, kterou bude muset z kupní ceny platit.

„Městu nabízíme postavit polytechnické dílny úplně zadarmo, jen nám zaplatí projektové práce, které jsme zadali architektovi Janu Šépkovi,“ uvedl Smetana. Nad budoucím vzhledem areálu chce mít úplnou kontrolu, proto vypracování projektů sám zadává.

Smetana tvrdí, že chce areál oživit. „Ve zbytku mlýnů chceme jednak bydlení včetně bydlení pro naši rodinu, a zároveň také služby, obchůdky, kavárny, minipivovar,“ popisuje Smetana. V areálu by se měly pořádat i kulturní akce. V současnosti tam již fungují kanceláře, ateliéry, řemeslnické dílny nebo výrobce hausbótů.

Podle náměstka hejtmana Romana Línka, který odkoupení části mlýnů pro galerii prosazuje, jdou ceny nemovitostí nahoru a budova má v současnosti hodnotu 40 milionů korun. Hejtmanství si nechá zpracovat ještě jeden posudek. Kraj ji tak může získat ještě pod cenou. „My jsme přišli za ním, on nám to nenabízel,“ řekl Línek.

Nákup hájí i tím, že hejtmanství dostane zadarmo projekt v hodnotě dvou milionů korun, který si nechal Smetana zpracovat jinými architekty. Jako majitel také avizoval, že chce investovat do okolních budov. „Kraj rovněž získá místo pro parkování na 25 let a možnost přes jeho pozemky převážet díla a další,“ řekl Línek.

V areálu skončila výroba roku 2013. Rakouská společnost GoodMills nejdříve nabídla mlýny městu, zastupitelé koupi ale opakovaně odmítli.


Prodej Automatických mlýnů v Pardubicích by mělo řešit memorandum
(ČTK) – Pro využití a koupi části Automatických mlýnů v Pardubicích by měly Pardubický kraj, město Pardubice a vlastníci areálu, rodina Smetanových, uzavřít do poloviny příštího roku třístranné memorandum. ČTK to dne 18. prosince 2017 řekl náměstek hejtmana Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj). Hejtmanství chce odkoupit část národní kulturní památky pro svou Východočeskou galerii, město zase plánuje v areálu vybudovat centrální polytechnické dílny pro střední školy.

Krajští zastupitelé minulý týden schválili záměr koupě hlavní části mlýnů. Za několikapatrovou budovu vlastník požaduje 35 milionů korun. V ceně je i studie rekonstrukce na galerii v hodnotě asi dva miliony korun. Vlastník areálu Lukáš Smetana na jednání zastupitelstva Pardubic minulý čtvrtek řekl, že chce „kecat“ do projektu a do vedení Východočeské galerie. Línek odmítá, že by si nynější majitel mohl libovolně diktovat, jak bude galerie vypadat a kdo ji povede. „Jako architekt si chce pohlídat, aby stavby a rekonstrukce měly architektonickou hodnotu a v tomto smyslu do toho chce mluvit. Teoreticky, kdybychom řekli, že tam chceme z pěti pater tři patra kanceláří, tak on by řekl, že to tedy ne,“ uvedl Línek. Autor studie by měl mít nad podobou budovy autorský dozor.

Smetanovo vyjádření o ovlivňování vedení galerie považuje za nepříliš šťastné. „Nemyslel to tak, už jsme si to vyjasnili. To je pouze věcí zřizovatele,“ dodal Línek.

Pardubický kraj sestavil pracovní skupinu, která bude s majitelem mlýnů jednat o možném využití pro potřeby Východočeské galerie a podmínkách prodeje objektu. Zástupce v ní mají všechny zastupitelské kluby.

Smetana chce mít pod kontrolou i vzhled budoucího objektu polytechnických dílen, které plánují v areálu postavit Pardubice. Za sedm milionů korun městu nabídl právo stavby a projektovou dokumentaci, kterou zadal architektovi Janu Šépkovi.

Mlýny projektoval architekt Josef Gočár pro bratry Egona a Karla Winternitze. Stavěly se v letech 1909 až 1911, ve 20. letech k nim přibylo nové silo, se starší částí ho pojí přemostění. Jejich architektura je asociací babylonské Ištařiny brány. Ve druhé polovině minulého století levé nábřežní křídlo prodloužila čtyřpatrová přístavba, v areálu vznikly i další budovy. Od roku 2014 jsou mlýny národní kulturní památkou.


Souvisejíc články:
Mlýnský ostrov v Pardubicích 2.12.2016
O regulační plán Automatických mlýnů se utkají tři soutěžní týmy  27.10.2016
Gočárovy mlýny v Pardubicích našly kupce  9.12.2015
Iniciativa vyzývá k záchraně pardubických mlýnů pro veřejnost  9.4.2013
Gočárovy automatické mlýny ovládnou umělci  19.3.2013


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*