Účel objektu
Více než 5 let je v provozu specializovaný vědeckotechnický park vybavený zařízením pro sdílený výzkum a vývoj ve strojírenství. Činnost je zaměřena na šíření technického pokroku, předvádění možností pokročilých technologií, ruku v ruce s velmi přesným měřením a zkoušením pro automobilový a letecký průmysl, výrobu kolejových vozidel a zařízení pro použití v kosmickém prostoru.
Jedná se o rekonstrukci původní budovy výpočetního střediska postaveného v 70. letech 20. století. Výzkumné centrum INTEMAC je projekt realizovaný Jihomoravským krajem ve spolupráci s JIC, zájmovým sdružením právnických osob za partnerství Vysokého učení technického v Brně a významných strojírenských firem.
Původní název projektu byl Kompetenční centrum Kuřim (KCK) –obráběcí stroje, v rámci Operačního programu Podnikání a inovace. Centrum slouží jako sdílená výzkumně vývojová platforma.
Urbanistické a architektonické řešení
Budova INTEMAC je situována v průmyslové zóně Kuřim (TOS). Tento výrobní areál se nachází severně od Brna v návaznosti na komunikaci Brno –Svitavy. Budova je součástí vstupní zóny areálu.
Urbanistické řešení zachovává v podstatě stávající stav, který představuje pravoúhlou skladbu objektů vstupní i výrobní zóny areálu.
Původní stav byl koncipován v modulové osnově 6 x 6 m. Charakteristické jsou příčné nosné zdi, které se výrazně projevují na fasádách budovy.
Stávající budova byla navržena projekcí TOS Kuřim v roce 1978 a 1979, autor nezjištěn.
Objekt je centrem inovací. Prostředí, ve kterém klienti pracují, odpovídá tomuto záměru. Návrh byl koncipován se záměrem vytvořit prostory podporující komunikaci klientů a jejich kreativitu. Charakteristická je již vstupní část objektu, která má návštěvníka informovat o zaměření objektu. Byly vytvořeny inspirativní prostory s možností přizpůsobení konkrétním potřebám uživatelů. Výtvarné řešení fasád zohledňuje původní styl vstupní části areálu a umocňuje průmyslový charakter objektu. Užití červenohnědých režných obkladových fasádních prvků při rekonstrukci a přestavbě budovy bylo logickým krokem.
Funkční a dispoziční řešení, stavebně technické řešení
Základní kubus původní budovy měl rozměry 30,8 x 24,8 m. Ústřední plochou objektu je vnitřní halový prostor 12 x 12 m, který má výšku přes dvě podlaží. Tato místnost byla původně využívána jako počítačový sál.
Budova je dvoupodlažní, s centrálním prostorem těžké zkušebny. Nosná konstrukce budovy je zděná. Podstatným přínosem k uvolnění dispozice bylo zrušení středového sloupu v těžké laboratoři, v bývalém počítačovém sále. Zde je dokonce zrealizována nová jeřábová dráha s mostovým jeřábem. Je počítáno i s vjezdem nákladního auta a těžkého vysokozdvižného vozíku. Na těžkou laboratoř, která je uprostřed dispozice, navazují lehké laboratoře po jejím obvodu. Jsou doplněny o sklady a šatnové zázemí pro muže a ženy. Navazující vstupní prostory 1. NP zahrnují vstupní halu se schodištěm, recepcí a zádveřím. Na tyto plochy navazuje prezentační místnost pro 30 návštěvníků,přístupná přes denní místnost anebo z chodby. Sociální zařízení pro muže, ženy i vozíčkáře je součástí vstupní části. 2. NP zahrnuje pronajímatelnou kancelářskou část. Sociální zařízení je ve shodné poloze, jako v 1. NP. V tomto podlaží jsou i pomocné technické místnosti.
Zděná budova byla staticky zajištěna. Vzhledem k náročné vestavbě jeřábové dráhy s mostovým jeřábem 12,5 t do bývalého sálu výpočetního střediska přes 2 podlaží, bylo použito i sepnutí ocelovými lany. Bourané konstrukce představovali značný rozsah. Byly provedeny základy pro nosnou konstrukci jeřábové dráhy a mikropilotáž pod těžkou podlahovou deskou ústředního prostoru těžké laboratoře. Zabudovaným technologickým zařízením v podlaze je litinová upínací deska.
Novotvarem je ocelová konstrukce pultové střechy ve formě lucernového světlíku nad těžkou laboratoří. Zateplení objektu a kompletní nové podlahy s vysokou únosností byly součástí rekonstrukce. Nová vstupní část budovy má ocelovou nosnou konstrukci.
Zajímavostí technického zařízení budovy je splnění extrémního požadavku na vnitřní prostředí – tolerance ±2°C vzhledem k instalované technologii měření a přesného obrábění ve zkušebně.
Realizace získala 2. místo v přehlídce Stavba roku Jihomoravského kraje za rok 2013 v kategorii technologických a průmyslových staveb.
Autorská zpráva
Autoři: sdružení Atic.Z architects & engineers / Libor Žák, Leonard Hlaváč,
spolupráce Marie Mitysková, Pavel Tejnil
Investor: Jihomoravský kraj
Provozovatel: Intemac Solutions s. r. o.
Dodavatel: JB Stavební s. r. o.
Termíny: projekt 2010-2011, výstavba 2013
Základní rozměry: 31 x 25 m
Zastavěná plocha: 787 m2
Užitná plocha:1429 m2
Obestavěný prostor: 6126 m3
Autor fotografií: JIC
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,