Svědectvím industriální éry v českých zemích je výstava a publikace Tvář průmyslové doby, které vznikly v rámci bienále Industriální stopy. Výstava potrvá od 18. září do 31. října na Staroměstské radnici v Praze.
Publikaci doplní eseje historiků fotografie a dalších odborníků. Expozice je však jen jednou z výstav, které se v rámci bienále konají.
Fotografie pocházejí z archivu Národního technického muzea a jsou svědectvím o průmyslové kultuře v Praze a českých zemích od poloviny 19. století do 20. let 20. století. V industriální době české země zažily jednu z nejvýraznějších proměn ve své historii.
Souhrn 150 fotografií je mozaikou, která seznamuje diváka nejen s průmyslem tehdejší Prahy a Čech, ale evokuje i atmosféru doby, mnohotvárnost vztahů mezi člověkem a technikou, aspekty sociologické, ekologické, kulturně-historické, jež mají nadnárodní a nadčasový charakter. Snímky zachycují panoramata krajiny a měst, technické výtvory, pracovní prostředí i životní styl, zábavu a sport.
Fotografie vyhlížejí jako dokumentární, ale vzhledem k tehdejším možnostem fotografického média jsou často aranžované. Přesto ale již byla technika natolik vyspělá, že bylo možné zachytit pracovní prostředí v interiéru. Snímky ukazují, jak technika vstupovala do volného času, kterého lidem stále více přibývalo. Další ze změn, které se uskutečňovaly ve zmíněné době, byla proměna krajiny vlivem stavby železnic — i tyto změny fotografie ukazují.
Fotografie z let 1860 až 1920 pocházejí od nejvýznamnějších fotografických osobností té doby — Jindřicha Eckerta, Františka Fridricha, Rudolfa Brunera-Dvořáka, Ignáce Josefa Schächtla, Carla Pietznera, Františka Drtikola, Jana Langhanse a dalších.
Kromě Výzkumného centra průmyslového dědictví ČVUT, jež je hlavním pořadatelem bienále Industriální stopy, se na přípravě výstavy a katalogu podílely Národní technické muzeum, Útvar rozvoje hlavního města Prahy, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků a Český svaz stavebních inženýrů. Kurátorkou i autorkou publikace je Vladislava Valchářová (VCPD ČVUT).
Zdroj: ČTK, Markéta Horešovská, kš, 18. 9. 2007
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,