Obytný soubor Donnybrook Quarter, Londýn

Fotogalerie ke článku (8)

Obytný soubor Donnybrook Quarter

Obytný soubor Donnybrook Quarter

Obytný soubor Donnybrook Quarter

Obytný soubor Donnybrook Quarter

Obytný soubor Donnybrook Quarter - 1. NP

Obytný soubor Donnybrook Quarter - 2. NP

Obytný soubor Donnybrook Quarter - 3. NP

Obytný soubor Donnybrook Quarter
Celá fotogalerie (8)

Donnybrook Quarter — kus středomoří v deštivé Anglii.

Autor: Peter Barber Architects — Peter Barber (*1961)
Stavebník: Circle 33 Housing Trust a Old Ford Housing Association
Soutěž: 2001 (1. místo)
Projekt: 2003—2004
Realizace: 2004—2006
Adresa: Old Ford Road/Parnell Road, Bow, Londýn E3, Velká Británie
 
 
Donnybrook Quarter — tento kus středomoří v deštivé Anglii — je oslavou městského života, života na ulicích, tak jak to Peter Barber vyjádřil v textu pro Architecture Today v únoru 2003: „Miluji ulice a to je důvod, proč miluji Brighton. Ulice plné lidí jdoucích domů nebo z domu, zastavujících se na kus řeči nebo jenom procházejících. Ulice s řadami domovních dveří a vikýřů, balkonů a střešních teras, nárožních obchůdků, hospod a neobvyklých továrniček, podzemních klubů a malých kin, do kterých se vstupuje zadním schodištěm. Ulice, kde staří lidé sedí na lavičkách pod stromy, děti čutají do míče a lidé nakupují.
Brighton je speciální lekce v designu městských ulic, encyklopedie variant řadových domů, ukázka toho, jak lze ulice sesadit dohromady, aby vytvořily město, které jako by vyprávělo filmový scénář (byl to myslím Tarkovský, kdo řekl, že prvními velkými filmaři byli antičtí řečtí urbanisté).“
Inspirací projektu však nebyl pouze Brighton a další gregoriánské a viktoriánské obytné koncepty městských domů. Autor sám zmiňuje Le Corbusierovo sídliště v Pessac, Oudovy domy ve Stuttgardské kolonii či marocké atriové domy Jean-Francois Zevaca. Podvědomě jistě sehrál roli i obytný soubor Halen od Atelieru 5, jehož ulice bez aut vychází ze stejné myšlenkové dílny jako Donnybrook Quarter.
Hybridní typologii souboru tvoří 23 většinou třípodlažních domů, složených z 40 bytových jednotek, počínaje byty 2+kk, přes mezonety 3+kk až po řadové rodinné domy 3-5+kk. Každá bytová jednotka má venkovní terasu nebo atrium s vysokým stupněm intimity a minimálním rozměrem 4x8 m. Součástí komplexu jsou i tři prostory určené pro práci (obchod nebo kancelář), které jsou natočeny do hlavní ulice. Naopak střed souboru je navržen ve formě tiché pěší uličky, kde se rytmicky střídají vstupy do domů a bytů (každá bytová jednotka má samostatný vstup z ulice) a kde se potkávají a žijí spolu jeho obyvatelé.
Byť jsou na vzniku Donnybrook Quarter patrné různé vlivy, je jeho realizace zcela svébytným dílem, které se samo stalo dalším modelem pro typologický druh „low rise — high density“ (nízkopodlažní obytná struktura s vysokou hustotou obyvatel). Jeho specifičnost je dána především způsobem navrhování, kdy architekt — jak sám říká — navrhuje nejdřív ulice a veřejné prostory a až poté se věnuje samotným domům.
Soubor je ověnčen mnoha cenami — např. Housing Design Award, Royal Academy Architecture Prize, RIBA Award London.


Zdroj: autorská zpráva, připravil: Jakub Kynčl, Stavba 5/2007
Foto: Morley von Sternberg

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*