Realizace vodní elektrárny Přepeře II řeší dosud nevyužitý potenciál jezu na řece Jizeře. Urbanistické a architektonické principy řešení stavby byly ovlivněny prostorem, umístěním v industriálním areálu a blízkostí jezu s rekreační loukou. Novostavba využívá upraveného a zjednodušeného industriálního prostoru bývalé textilky, jejíž částečnou demolicí došlo k prostorovému uvolnění a vylepšení optického kontaktu se sousedním kostelem. Přiblížení rekreačnímu účelu má zprostředkovat vize „hausbótu“. Tato myšlenka je založena na spojení technologie v podzemní části (motor) s nadzemní částí pro již zmiňovaný rekreační účel. Celé řešení je podpořeno materiálově a detailem. Objekt je obložený cedrovými prkny, na jeho hmotu navazují nad česlemi dřevěné sloupy a podélně řešené dřevěné krokve. Sloupy jsou kotveny na atypických kovových patkách. V detailu, který zvýrazňuje vyslovenou myšlenku, bylo řešeno zábradlí, betonové schodiště, kruhové okenní otvory a vstupní dveře do elektrárny.
Malá vodní elektrárna zaujme již z dálky, přesto nechává vyniknout dominantní scenérii kostela, která se po mnoha letech vrátila zpět pohledu pozorovatelů. Je to ale zároveň i stavba, která uklidní letní atmosférou, klidem a romantikou chvil strávených na hausbótu pohupujícího se na hladině. Přijdete-li blíže, tak vás poctivé stavební provedení bude dále hýčkat a pocit pohody umocňovat. Budete-li se chtít stavby dotknout, uvědomíte si, kolik je zde promyšlených řemeslných detailů. Vstoupíte-li dovnitř, ocitnete se ve Světě vody ztvárněném Heshamem Malikem – starodávné krajině, egyptském chrámu, v jehož středu, jako srdce v těle tepe vodní turbína. Nad vodou plnou ryb poletují ptáci, pradávná vodní kola nabírají vodu a staroegyptští králové a bohové vyprávějí své příběhy.
Celý prostor je naplněn zlatavým světlem, hloubkou a mihotáním modré,
sytostí červené a vážnosti černé. Během
okamžiku se stanete součástí prostoru, v němž nebudete vnímat čas.
Podvědomě se opět budete chtít stavby dotknout, zachytit alespoň na chvíli
neskutečný svět kolem vás. A pokud tak skutečně učiníte a položíte ruku na
postavy na stěnách, budete jistě alespoň na chvíli věřit, že jsou skutečné.
Autorská zpráva
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,