MVE Přepeře II

Stavba malé vodní elektrárny Přepeře II si klade za cíl vznášet otázky a přimět přemýšlet nad propojením architektury, stavitelství, řemesel a umění při realizaci staveb. Nad vztahem člověka k životnímu prostředí či nad využíváním vodní energie. Zároveň by chtěla na vyvolané otázky přinášet odpovědi a být poselstvím pro budoucí generace.     

Realizace vodní elektrárny Přepeře II řeší dosud nevyužitý potenciál jezu na řece Jizeře. Urbanistické a architektonické principy řešení stavby byly ovlivněny prostorem, umístěním v industriálním areálu a blízkostí jezu s rekreační loukou. Novostavba využívá upraveného a zjednodušeného industriálního prostoru bývalé textilky, jejíž částečnou demolicí došlo k prostorovému uvolnění a vylepšení optického kontaktu se sousedním kostelem. Přiblížení rekreačnímu účelu má zprostředkovat vize „hausbótu“. Tato myšlenka je založena na spojení technologie v podzemní části (motor) s nadzemní částí pro již zmiňovaný rekreační účel. Celé řešení je podpořeno materiálově a detailem. Objekt je obložený cedrovými prkny, na jeho hmotu navazují nad česlemi dřevěné sloupy a podélně řešené dřevěné krokve. Sloupy jsou kotveny na atypických kovových patkách. V detailu, který zvýrazňuje vyslovenou myšlenku, bylo řešeno zábradlí, betonové schodiště, kruhové okenní otvory a vstupní dveře do elektrárny.   

Malá vodní elektrárna zaujme již z dálky, přesto nechává vyniknout dominantní scenérii kostela, která se po mnoha letech vrátila zpět pohledu pozorovatelů. Je to ale zároveň i stavba, která uklidní letní atmosférou, klidem a romantikou chvil strávených na hausbótu pohupujícího se na hladině. Přijdete-li blíže, tak vás poctivé stavební provedení bude dále hýčkat a pocit pohody umocňovat. Budete-li se chtít stavby dotknout, uvědomíte si, kolik je zde promyšlených řemeslných detailů. Vstoupíte-li dovnitř, ocitnete se ve Světě vody ztvárněném Heshamem Malikem – starodávné krajině, egyptském chrámu, v jehož středu, jako srdce v těle tepe vodní turbína. Nad vodou plnou ryb poletují ptáci, pradávná vodní kola nabírají vodu a staroegyptští králové a bohové vyprávějí své příběhy. 

Celý prostor je naplněn zlatavým světlem, hloubkou a mihotáním modré, sytostí červené a vážnosti černé. Během okamžiku se stanete součástí prostoru, v němž nebudete vnímat čas. Podvědomě se opět budete chtít stavby dotknout, zachytit alespoň na chvíli neskutečný svět kolem vás. A pokud tak skutečně učiníte a položíte ruku na postavy na stěnách, budete jistě alespoň na chvíli věřit, že jsou skutečné.

Autorská zpráva

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*