Zadáním bylo navrhnout dům pro čtyřčlennou rodinu. Rodiče pohybující se denně v umělých kancelářských open-space prostorách toužili po přírodních materiálech a intimitě. Dětská část byla požadována snadno oddělitelná od ostatních prostor, výhledově pro dobu, až děti odrostou. Velkou pozornost klienti kladli na hospodárnost stavby a provozu domu, stínění slunečních paprsků ve dne a světelného znečištění generovaného domem v noci. Přáli si také venkovní krytý prostor pro celoroční sezení a sušení plodů a bylin.
Parcela se nachází na jižním svahu nad Berounkou s nádherným výhledem na Brdský masiv. Přístup na pozemek je z jižní strany, což se stalo dispoziční výzvou. Na zahradě stála stará chata a vzrostlé stromy – dole staré ovocné odrůdy, nahoře jehličnany a ořech.
V návrhu jsme chtěli využít maximální povolenou zastavitelnost pozemku. Většinu funkcí domu jsme soustředili do přízemí (společenská a rodičovská část), menší dětskou část nahoru.
Hlavní hmotu stavby jsme maximálně natáhli mezi východní a západní hranici, abychom vytvořili co nejdelší jižní fasádu (prohřívání/vytápění interiérů sluncem v topné sezóně). Letní slunce naopak přirozeně stíní zapuštěná prosklená fasáda (zápraží).
Dům jsme se snažili na pozemku umístit co nejvýše kvůli výhledům, na střih se sousedními objekty (soukromí) a s maximálním ohledem na vzrostlé stromy. To vygenerovalo polohu zhruba uprostřed pozemku a vznik dvou zahrad – slunného sadu a severního stinného lesíčku.
Hlavní přízemní objem z keramických tvárnic (bez vnějšího zateplení) a příčkovek je zastřešený betonovým stropem (pocit bezpečí). Střechu nad přízemím jsme koncipovali jako zahradu, louku s motýly. Na ní stojí lehká dřevěná bouda/chata jako místo pro dospívající děti.
Přístup do domu je po vlnité pěšině vedoucí z hlavní komunikace. Garáž byla ponechána dole, nestíní výhledům z obytné části. Za domem je zahradní domek se saunou, přistavěný k části původní chaty.
Dispozičně je přízemí rozděleno na jižní společenskou a severní soukromou část. Jižní prostor má pět segmentů, jedním z nich je vstupní hala. Podél celé jižní stěny je zapuštěné zápraží, prostor mezi vnitřkem a vnějškem. V dřevěném patře jsou v krajích dva dětské pokoje se společnou střední halou a výstupy na střešní zahradu. Nejkrásnější výhledy.
Autorská zpráva
Foto: BoysPlayNice
Autoři: Kamila Holubcová, Antonín Holubec
Hlavní inženýr projektu: Tomáš Zima, www.win-home.cz
Stavitel: L Construct s.r.o., Petr Louma
Vybavení interiéru: David Brada, www.preklizka.com
Zastavěná plocha: 190 m2
Hrubá podlahová plocha: 260 m2
Užitná plocha: 210 m2
Plocha pozemku: 925 m2
Náklady: 10 mil. Kč
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,