Fotogalerie ke článku (2)
Ladislav Lábus během prohlídky budovy
Edisonova transformační stanice, fot. TZ WPB Capital
Nárožní funkcionalistická budova Edisonovy transformační stanice byla postavena v letech 1926—1930 podle projektu Františka Alberta Libry pražskými Elektrickými podniky. Po roce 1996 byly nadzemní podlaží budovy uvolněny pro komerční využití. V letech 2005-2007 proběhla rekonstrukce objektu podle projektu Ladislava Lábuse.
Rekonstrukce v maximální možné míře zachovává původní architektonický výraz objektu jakožto technické stavby s využitím původních industriálních prvků. V Edisonově stanici se dochovaly a byly podrobeny rekonstrukci mj. schodiště se zábradlím, kovové dveře či okna s kličkami a mechanismem vyklápění. V oknech bylo použito čiré sklo.
Unikátní technická památka v pražské Jeruzalemské ulici je nyní sídlem spořitelního družstva WPB Capital.
Na slavnostním otevření dne 21. listopadu 2007 Ladislav Lábus vyzdvihl jedinečnost celé stavby, kterou on sám přirovnává k soše. Hovořil také o nelichotivém osudu podobných staveb v Praze. Právě výsledek rekonstrukce byl velmi kladně hodnocen představiteli MČ Praha 1 s tím, že každá takto citlivě zrekonstruovaná budova je pro Prahu přínosem. Ze strany WPB Capital pak byla přislíbena podpora dalšího zvelebování prostředí centra metropole.
Strohý architektonický výraz objektu původně oživovala unikátní světelně-kinetická plastika avantgardního výtvarníka Zdeňka Pešánka. Do budoucna uvažuje se o umístění repliky Pešánkovy plastiky na původní místo v průčelí budovy.
S použitím tiskové zprávy WPB Capital, 22.11.2007 a www.pamatky.praha-mesto.cz
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,