Český výrobce křišťálových svítidel si zvolil pro svůj první showroom netradičně členěný byt v kubistickém domě, který navrhl architekt Emil Králíček v roce 1912. BOMMA, jejíž sklárna se otevřela přesně sto let po vzniku tohoto kubistického klenotu, si byt pronajala od potomků spisovatele, politika a představitele prvorepublikové avantgardy Adolfa Hoffmeistera. Ten nechal dům postavit a v bytě žil.
BOMMA Atelier však neslouží pouze k prezentaci křišťálových svítidel v kontextu dalších špičkových značek, umění a dobového nábytku. Cílem bylo v jedinečném prostředí vybudovat místo zasvěcené interiérovému designu jako živý prostor pro inspiraci a setkávání odborné i laické veřejnosti. Nad rámec schůzek se svými partnery a zákazníky zde BOMMA plánuje organizovat eventy, přednášky a také natáčet podcast BOMMA Design Talks o interiérovém designu.
„Stavíme na originálním designu, špičkové řemeslné kvalitě a snaze tvořit výjimečné, nadčasové produkty. Ve spojení s unikátní architekturou a interiérovým řešením ateliéru se dojem z originální estetiky jen umocňuje. Nechtěli jsme tu jen odprezentovat naše kolekce, šlo nám o vytvoření skutečně inspirativního prostoru. Oslovili jsme proto Sophii Wannenes z Milána, která se se svým charakteristickým italským přístupem k designu vymyká všudypřítomnému minimalismu. Umí propojovat různé styly a odvážnými kombinacemi podtrhne charakter produktů,” uvádí Eva Kozarová, marketingová ředitelka značky BOMMA.
„Koncept vychází z evropských trendů, do kterých jsou vmíchány barvy tak, aby vytvořily až scénografickou, avšak harmonickou atmosféru. Výsledkem je místo pro život, práci i vzdělávání. Prostředí pro designéry i značky, které spojuje láska k designu,“ dodává Sophie Wannenes.
Podoba interiérů však není neměnná. Záměrem je, aby se atelier stále proměňoval a skutečně tak ukazoval možnosti práce s prostorem. Již nyní přislíbilo účast několik zahraničních designérů, kteří v rezidenčním křídle bytu mohou bydlet. Výsledkem jejich práce budou návrhy na proměny místností nebo zcela nové kolekce svítidel.
Kombinací původního zařízení bytu se svítidly BOMMA, uměním, nábytkem a dekoracemi od předních světových značek současného designu vznikl unikátní prostor, který si klade za cíl rozvést diskusi o možnostech různého pojetí interiérového designu.
Autorská zpráva
Foto: BoysPlayNice
Autoři: Sophie Wannenes; spoluautor Václav Mlynář, kreativní ředitel Bommy
Projekt: Monument Office
Grafický design: František Kast/PageFive
Kurátorka uměleckých děl: Danica Kovářová
Hlavní dodavatel produktů: PalermoUno
Umělecká díla: Matyáš Chochola, Michaela Karásek Čejková, Veronika Drahotová, Alena Kotzmannová, Peter Fabo
Užitná plocha: 178 m²
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,