Příběh bytu se skleněnou lávkou začal před lety během rekonstrukce sousedního domu s lékárnou Na Špitálku na Toulovcově náměstí. Tehdy se investorům podařilo koupit sousední dům s průchodem z náměstí a dvorem, kde dříve bylo řeznictví. Zbyly po něm lednice a sklepy.
Extrémně úzký dům vznikl nadstavěním průjezdu mezi měšťanským dům z přelomu 19. a 20 století (dnešní lékárnou) a budovou modlitebny Husova sboru, doplnil tak uliční řadu náměstí. Při rekonstrukci lékárny v roce 2011 vznikl ve dvoře objekt zdravotnických potřeb, který využívá přízemní klenuté prostory – pozůstatky domu ve vnitrobloku. Na jeho střeše vznikla terasa, která propojuje dům s lékárnou a úzkým bytem. Proběhla oprava střechy, fasády s výměnou oken, ale prostor bytu zůstal na dlouhá léta nedokončený.
Klíčem k řešení se stalo umístění schodiště a vestavba koupelny, toalety a úložných prostor pod schody, na které navazuje prosklená lávka propojující obě strany podkrovních prostorů. Funkce nutné pro užívání bytu se soustředily do centra dispozice. Směrem k náměstí vznikla ložnice s velkým špaletovým oknem, prostor do vnitrobloku s výstupem na terasu je věnován kompaktní kuchyni s jídelním stolem a pohovkou. Střed bytu zůstal otevřený do podkroví, které je ložnicí, hernou, pracovnou – místem mezi nebem, kostelem a městem.
Dubová podlaha je propojujícím prvkem spodního prostoru, dřevo se objevuje i na lineárně rastrovaném podhledu, který dává vyniknout tvarování střešních rovin a přechází až do roštu postele umístěné v nejnižším bodě podkroví. Dřevo vytváří ohraničení prostoru, do něhož vkládáme ostatní materiály ve stupních šedi. Jedinou barvu přináší sluneční svit pronikající skrz žluté spektrum prosklené lávky. Intenzita a tonalita se proměňuje podle ročních období i denní doby. Světlo se promítá na kostelní stěnu, která si pod střechou zachovala hrubost fasády i rizality bývalých oken. Oblouky zazděných oken se nenápadně objevují v tvarování zábradlí schodiště. Byt je loftem i chatou, místem úniku před velkoměstem i prostorem pro nevšední zážitky.
Autorská zpráva
Foto: Nikola Tláskalová
Autoři: Jitka Ressová, Jan Pavézka, Hana Maršíková; stavební řešení Martin Černý; statika Karel Škeřík
Kde jsou tyče na sjíždění o patro níž?
Minimalistické, ale praktické. Taková ideální kombinace pro rodinný život. A ta krytá terasa vypadá podle popisu parádně :-)
Zní to jako velmi promyšlený návrh. Máme podobně svažitý pozemek, tak mě inspiruje, že i takové místo má velký potenciál!
Je to moc krásný projekt :-) A ten důraz na orientaci místností podle světových stran..To dělá v každodenním životě obrovský…
Musím potvrdit..žádná plíseň, žádné tepelné mosty. Funguje skvěle!