Hudební škola v Buchkirchenu

Stavba nové hudební školy v Buchkirchenu ztělesňuje pojetí prostoru, které hornorakouské město doposud nepoznalo. Velkorysost klasické moderny a myšlenka vznášejícího se prostoru se zde setkávají s introvertními, tlustostěnnými původními venkovskými domy. Hudební škola není kompaktní stavební konstrukcí, ale skládá se z několika objemů umístěných pod bílou střechou s foyer v jejich středu. Zdá se, že tento styl je dobře čitelný, mluví se o něm a používá se v kontextu právě proto, že je pro venkov tak netypický.

Společnost F2 Architekten a její architektonický tým postavil několik luxusních moderních domů. Vědí, co je možné, pokud si klienti mohou dovolit udělat z architektury svou vášeň. V Buchkirchenu se museli kvůli několika rozhodným konstrukčním nápadům rozloučit s mnoha jinými věcmi. Prostorové odkazy na velké architekty 20. století však zůstaly viditelné. Jak nadčasová tato architektura mezi zámkem a vesnickým kostelem nakonec je, ukáže až několik příštích let.

Kombinace řady materiálů i různých architektonických přístupů a pohledů je spojeno v jeden celek stejně jako různé hudební žánry, které nyní ve škole zaznívají. Úzké pozinkované sloupy podporující plochou střechu ve velkorysém přesahu připomínají strunové hudební nástroje. Dřevěná část fasády je připodobňována k dřevěným dechovým nástrojům a kovová část fasády s falcovanými šindeli PREFA zase ke kovovým dechovým hudebním nástrojům.

Zlaté šindele
Klempířská dílna, která na své domovské stránce uvádí, že pracuje se 42 stožárovými pracovními plošinami, šesti nákladními automobily včetně nakládacích jeřábů, 10 ubytovacími kontejnery, třemi mobilními dílenskými kontejnery, osmi teleskopickými vysokozdvižnými vozíky a 15 montážními autobusy, přece nepřijímá malé zakázky, že? Omyl. Pro Rudolfa Schmidhofera je to především profesionální práce, nikoliv velikost, která ho láká. Dobré řemeslo lze prokázat i na malém projektu, jako je třeba právě zemská hudební škola v Buchkirchenu, kde hliníková část fasády zaujímá plochu pouhých 160 m2. „Rozhodujícím faktorem není ani tak velikost, jako spíše základní architektonický koncept a to, kolik volnosti nám architekti dávají při samostatné realizaci detailních řešení,“ upřesňuje Schmidhofer.

Schmidhofer realizoval mnoho fasád a střech po celém Rakousku a je všeobecně velmi známý. Jeho zaměstnanci tak mají plné ruce práce se stále náročnějšími projekty a jejich plánováním. O „malém“ podniku mluví majitel příjemně skromně. Jeho řemeslo je však na vzestupu a architekti stále více oceňují jeho práci, mimo jiné i proto, že firma třetí generace má více než 120 let zkušeností. Ty byly nutné i na tak malé fasádě jako je v Buchkirchenu. Napojení zlatých fasádních šindelů společnosti PREFA Aluminiumprodukte na omítnutou část fasády, chybějící rovné referenční hrany na budově a náročnost při montáži kolmé šindelové fasády na plné bednění, která probíhá v oblouku… Schmidhofer ochotně přiznává, že bez vedoucího projektu a zkušených mistrů by nebylo možné ani na tak malé fasádě dodržet slibovanou kvalitu. Jím realizované fasády a střechy jsou nakonec vždy dobře organizovanou týmovou prací.

„Někdy mě posedlost detaily, kterou mají majitelé budov a architekti, nutí k úsměvu,“ říká závěrem Schmidhofer. Pokud jsou klienti příliš puntičkářští, používá trik zvaný „10 metrů, 10 sekund“. Vše, co není vidět během 10 sekund ze vzdálenosti 10 metrů, prostě v běžném životě nevnímáme, ignorujeme. Po jeho vysvětlení většina klientů pochopí, že mu nejde jen o precizní práci, ale také o širší pohled.

O projektu:
Objekt, místo:
hudební škola, Buchkirchen, Rakousko
Typ stavby: novostavba
Architekti: F2 Architekten ZT
Realizace: Rudolf Schmidhofer GmbH
Typ fasády: PREFA fasádní šindel
Barva fasády: barva na zakázku, odstín mayské zlato

podle podkladů společnosti PREFA Aluminiumprodukte 
Foto: Croce & WIR

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*