Na tuto mnohovrstevnatost a bohatou historii interiéru navazujeme vlastní současnou vrstvou. Zachováváme kvalitně zpracované historické prvky, jako jsou např. původní klenuté cihlové stropy, a využíváme některá vyhovující technická řešení z pozdější doby, jako je například vzduchotechnika objektu. Nevyhovující prvky a nekvalitně provedené vrstvy odstraňujeme. Takto téměř restaurátorsky zpracovaný interiér doplňujeme o novou vestavbu, která svou estetikou a kvalitou provedení navazuje na to hodnotné, co bylo vhodné zachovat.
Všechny historické a současné vrstvy vytváří dohromady nezaměnitelného a nadčasového genia loci.
Přízemí
Interiér přízemní části vinárny je sjednocen jemnou šedobílou patinovanou výmalbou stěn a stropu. Zaoblené hrany a kouty obvodových zdí dále zjemňují charakter interiéru. Litá epoxidová podlaha s omyvatelnou hranou po obvodu místnosti je tónována do cihlově růžové. Ve stejném materiálovém provedení je i hlavní bar vinárny s integrovanou chladící vitrínou.
Dominantním prvkem interiéru je vestavná skříň z masivního kartáčovaného dubu s vestavěnými samoobslužnými automaty na víno. Směrem do chodby na skříň navazuje materiálově obdobně řešená příčka s integrovaným vstupem na toalety. Stolky a sezení jsou provedeny v kombinaci přírodní kartáčovaný dub s bílými kovovými či plastovými prvky.
Osvětlení přízemí je řešeno menšími bodovými světly zavěšenými nebo přisazenými ke stropu s jedním dominantním prvkem ve středu hlavní místnosti: přisazeným kruhovým světlem o průměru 2 m, navrženým ateliérem COLLARCH specificky pro tuto místnost. Světlo je stmívatelné a opatřené autorským potiskem.
Toalety jsou sjednoceny omyvatelnou epoxidovou stěrkou cihlové barvy a jsou řešeny jako bezbariérové.
Estetika interiéru se propisuje i do uličního parteru. Nové dřevěné výkladce rámují pohled do vinárny z exteriéru, a decentní výstrč a nápis na fasádě z černě lakovaného plechu prezentují vinárnu navenek.
Schodiště
Přízemní část vinárny spojuje se sklepením velkoryse pojaté schodiště, jemuž dominuje podhled z ohýbaných mosazných plátů a velkorysé závěsné svítidlo připomínající lunu v úplňku. Podhled svým provedením nejen ozvláštňuje schodiště, ale přispívá k optickému scelení jeho jinak značně členitého stropu. Stupně i madlo schodiště jsou provedeny z masivního dubu a podsvíceny orientačním osvětlením.
Sklepení
Zatímco přízemí je navrženo spíše pro denní provoz s převládajícími tóny bílé a světle šedé, sklepení je laděno do elegantní večerní černo-šedé.
Tam, kde to bylo možné, jsme interiér sklepení očistili od necitlivých stavebních úprav z pozdější doby a naopak v maximální míře odhalili smíšené historické zdivo a původní sklepní klenby. V místech, kde se původní zdivo nedochovalo nebo bylo doplněno o nové nehezké vyzdívky, jsme povrchy interiéru zcelili štukem s patinovanou výmalbou. Podlahu jsme sjednotili neutrální šedou betonovou stěrkou.
Interiér je doplněn o kvalitní nábytek z kartáčovaného dubu, který je vyroben na míru tak, aby dotvářel a zpříjemňoval jednotlivé části spletitého sklepení a doplňoval je o jednotlivé funkční prvky. Především se jedná o místa pro vložení automatů na víno. Dále například o knihovnu s vloženým projekčním plátnem nebo lavice s integrovanými tepelnými konvektory a podsvícením.
Výrazným zámečnickým a zároveň světelným prvkem interiéru je ocelový podhled nad barem s místem pro zavěšení 200 sklenic na víno. Integrované osvětlení v podhledu využívá sklenice jako světelný difuzor.
Sklad vína je navržen jako samostatná klimatizovaná místnost. Ocelové regály na lahve maximalizují využití plochy k optimálnímu uskladnění vína. Jsou univerzální pro různé tvary a velikosti lahví a zároveň svým provedením sklad esteticky ozvláštňují.
Toalety v podzemí jsou materiálově a barevně provedeny obdobně jako ostatní části interiéru. Obsluha splachovadel, baterií a osoušečů je řešena jako bezdotyková.
Hlavní osvětlení sklepení tvoří neutrální opálové koule různých průměrů, které díky možnosti stmívání mohou vytvořit příjemnou a potemnělou intimní scénu. Doplňkové zdroje světla jsou chytře skryty za opěradly a pod sedáky lavic nebo například ve dvířkách skříní. Společně s hlavním osvětlením nabízí uživateli možnost sestavit různé světelné atmosféry.
Autorská zpráva
Foto: Karolína Matušková, Michal Janků, COLLARCH
Architekt: COLLARCH – Ondřej Janků, Veronika Kommová, Shota Tsikoliya
Rok dokončení: 2021
Zastavěná plocha: 250 m2
Místo projektu: Praha 8 – Karlín
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,