Národní technické muzeum opět roztáčí v Letenských sadech naproti budově NTM opravený Letenský kolotoč, který je jedním z nejstarších dochovaných v Evropě. Zhotovil ho tesař Matěj Bílek pro majitele Josefa Nebeského pravděpodobně pro letní sezonu roku 1892.

Kolotoč stál původně na Královských Vinohradech, odkud byl v roce 1894 přemístěn a v Letenských sadech sloužil k zábavě dětí i dospělých až do konce 20. století. Od roku 2004 tuto kulturní a technickou památku spravuje Národní technické muzeum, které v roce 2022 dokončilo její opravu a zpřístupnilo kolotoč veřejnosti. Opravena byla jak stavba kolotoče, tak vnitřní vybavení včetně figur koní. Oprava proběhla za podpory městské části Praha 7 a mnoha dalších partnerů i veřejnosti.
Kolotoč tvoří původní novorenesanční dřevěný pavilon na půdorysu pravidelného dvanáctiúhelníku o rozpětí 12 metrů s trámovou konstrukcí s dřevěnými výplněmi a jehlanovou střechou, zakončenou lucernou dosahující výše 7,7 metru. Interiér Letenského kolotoče spolu s koňmi odkazuje na šlechtickou zábavu ze 17. a 18. století, tzv. karusel. Sloup uprostřed kolotoče je tedy vyzdoben třemi rytíři v brnění a na točně se točí 18 figur koní, které doplnila nová autíčka. Zážitek z jízdy v kolotoči dotváří zvuk orchestrionu. Původní orchestrion se nedochoval, NTM tedy pro kolotoč pořídilo orchestrion Atlantic, vyrobený v roce 1910 v Lipsku. Unikátní atrakcí je kolotoč díky figurám koní, které jsou potažené pravou koňskou kůží.

Provozní doba Letenského kolotoče v Letenských sadech, naproti budově NTM v roce 2024:
pátek, sobota, neděle a státní svátky do konce září
3. května–23. června 11.00–17.00
24. června–1. září 11.00–18.00
2. září–29. září 11.00–17.00
Vstupenku v hodnotě 120 Kč lze zakoupit pouze na místě.
Tisková zpráva
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,