
Nejdůležitějším pilířem zelené infrastruktury měst a základním kamenem při urbanistickém rozvoji nejsou technologie ani žádné složité moderní materiály, ale stromy. Nabízí toho totiž mnohem víc, než si uvědomujeme: zlepšují kvalitu ovzduší, pohlcují hluk i smog a dokáží fungovat jako pomyslná klimatizace měst. V parném létě totiž na hustě zastavěných ulicích umí snížit teplotu až o 20°. Jak na co nejširší výsadbu stromů ve městech, které jsou protkané sítí silnic a chodníků i kanalizačního, vodovodního či plynového vedení?
Právě obavy municipalit z toho, aby kořeny stromů nenarušily podzemní sítě, tedy rozvody vody, plynu či kanalizace, anebo aby neprorostly do chodníků a silnic, a nevytvořily tak nerovnosti, které tyto komunikace ničí, výsadbu stromů ve městech dost brzdí. A to dokonce i v těch městech, které si mezi své priority zařadily rozšiřování městské zeleně. Je to celkem pochopitelné, neboť takové problémy s sebou nesou poměrně nákladné opravy, jež často provází i zbytečné úniky vody a nepříjemné uzavírky ulic.

Ochrana sítí i stromů v jednom řešení
Tyto starosti ovšem nyní mohou odpadnout. Nejen ve světě, ale už i u nás se ve stále větší míře rozšiřuje řešení, které pro výsadbu stromů využívá speciální boxy, které se běžně využívají k zasakování či retenci dešťové vody. Pokud se však do nich zasadí strom, tak nejenže ochrání inženýrské sítě či chodníky od prorůstání kořeny, ale stromu poskytnou i optimální podmínky pro růst.
Řešení s názvem TreeTank, které vyvinula společnost Wavin zaměřující se na systémy pro ekologické a efektivní hospodaření s dešťovou vodou, nechává kořeny stromů růst směrem do hloubky, čímž je odklání od povrchové plochy. V hloubce najdou dostatek vody a dokáží se pevně ukotvit proti zátěžím způsobovaným větrem. V kombinaci s potrubním programem pro odvodňování a zavzdušňování pak lze podmínky růstu ještě dále vylepšit. Vznikne flexibilní a ochranná růstová zóna umožňující optimálně využívat povrchové vody.
Celý systém je navíc navržený tak, aby odolal každodenní dopravní zátěži, a to až do pěti tun v závislosti na intenzitě provozu s hloubkou krytí 40 cm.


Rychlá a snadná instalace
Výhodou systému je i velmi jednoduchá manipulace a instalace, kterou umožňují integrované ruční úchyty a lehké komponenty. Integrovány jsou také všechny spojovací prvky, pro montáž tedy nejsou potřeba žádné drobné díly ani další příslušenství. I proto je montáž až 6x rychlejší než při použití jiných řešení, a tím se minimalizuje doba, po kterou musí být v průběhu výsadby uzavřeny místní komunikace.

Nejen velká města, Wavin TreeTank vítají i menší obce
Rychlost montáže prokázal i nedávný projekt v historické valašské obci Kozlovice. V rámci projektu revitalizace a rekonstrukce celého centrálního prostoru zde došlo k výsadbě 4 stromů do 4 boxů, jejichž instalace včetně naplnění substrátem trvala pouhé dva dny. Projekt zároveň ukázal, že Wavin TreeTank nepatří nutně jen do velkých měst. Z jeho výhod mohou benefitovat i menší města či dokonce vesnice.
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,