Novostavba rodinného domu od autorů Jiřího a Michaely Vokřálových reaguje na okolní zástavbu okrajové části města Olomouce, výhledy a orientaci pozemku. Půdorysně má tvar písmene „L“ a je převážně přízemní, směrem do ulice je hlavní objem dvoupodlažní.

Tvoří v ulici přirozený výškový přechod mezi nižším domem na západní straně a vyšším domem na východní straně pozemku. Koncept prostorového uspořádání je založen na centrálním převýšeném obytném prostoru, který je navázán na podélnou komunikační osu procházející domem od vstupu až do klidové části.

Dům je zároveň tvarován tak, že se obtáčí kolem vnitřního centrálního atria, které tvoří těžiště domu a je do něj orientována hlavní obytná část. Přední část domu směrem do ulice je společenská obytná, klidová část je umístěna na opačné straně domu směrem do zahrady. Objem s klidovou částí je záměrně zúžen oproti přední společenské části a to z důvodu optického propojení obytného prostoru se zahradou, ve které jsou umístěny jezírko, sauna a zahradní domek.

Výraz domu je založen na jednoduché kompozici světlých omítaných objemů domu doplněných dřevěnými předstupujícími objekty přístřešku a pergoly s treláží. Ty tvoří plynulé přechody domu do zahrady a zároveň zjemňují svým detailem konstrukce celkový výraz domu. Hmota hlavního objemu stavby je odlehčena kompozicí rohových oken, která fasádu domu horizontálně prořezávají. U vstupní haly rohové prosklení zvýrazňuje průnik vykonzolované markýzy přístřešku s hlavním objemem. Přístřešek se tak společně se vstupní halou stává otevřenou náručí domu. Rohové okno v pracovně odlehčuje hmotu nároží a zároveň přivádí přes pracovnu jižní sluneční paprsky až do obytného prostoru.

Při výstupu po schodišti nám toto okno naopak otevírá panoramatický výhled na rybník a jeho okolí. Okno v převýšené části obývacího pokoje poskytuje západní proslunění, jehož paprsky se odráží až na protilehlé betonové stěně. Toto rohové okno je zároveň jako jediné bezrámově pevně zasklené a vytváří tak v interiéru abstraktní obraz. Největší rohové okno, v podobě velké prosklené stěny v přízemí obývacího pokoje, propojuje atrium s interiérem domu. Podélná rohová okna jsou na fasádě ještě doplněna dalšími jednoduchými pásovými okny, která společně vytváří nezávislou uvolněnou kompozici.

V kontrastu k pásovým oknům se naopak staví svislá francouzská okna klidové části domu, která podporují pevný výraz tohoto objemu. Hra světel a stínů je v interiéru ještě doplněna světlíky, které gradují hlavní cestu domem a zprostředkovávají přirozené osvětlení v místnostech bez oken. Reprezentativní obytný prostor uspořádaný přes dvě podlaží udává dominantní tón celému prostoru, jehož síla převýšení je dále podtržena stěnou z pohledového železobetonu volně umístěnou v prostoru přes dvě podlaží.
Autorská zpráva
Autoři Jiří Vokřál, Michaela Vokřálová
Spolupráce Peter Babka, Zdeněk Šuchma, Marek Odložilík / stavební řešení, Ateliér DIVO / zahradní a sadové úpravy, Václav Přikryl / statika, Ludmila Plagová / PBŘS, TPS projekt / technika prostředí
Místo Olomouc
Užitná plocha 223,5 m2
Zastavěná plocha 231 m2
Obestavěný prostor 1 508 m3
Projekt 2018–2019
Realizace 2020–2023
Foto Lukáš Němeček

Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,