Loňský rok byl pro české stavebnictví klíčový. Nový stavební zákon přinesl také lepší ukotvení kontribučních smluv v legislativě a rozšířil možnosti. Jednotná pravidla pro investory určují, jak vysokými příspěvky se developer podílí na nákladech spojených s výstavbou jejich projektů.

„Od schválení naší Metodiky spoluúčasti investorů v roce 2022 bylo uzavřeno celkem šest smluv o spolupráci s celkovým plněním přes 1,8 miliardy. Za rok 2024 byly uzavřeny tři smlouvy v celkové hodnotě plnění přesahující 600 milionů korun, říká Petr Hlaváček, náměstek pražského primátora pro oblast územního a strategického rozvoje a jeden z autorů a iniciátorů pražské Metodiky spoluúčasti investorů.

Jednou se společností, s níž byla v loňském roce uzavřena smlouva, patří Central Group. V rámci projektu Čechie v Karlíně byla dohodnuta kontribuce ve výši 325 milionů korun, za kterou investor mimo jiné vybuduje a zdarma převede městské části tisíc metrů čtverečních ordinací a kanceláří a postaví multifunkční objekt se sportovním a kulturním využitím.

U projektu Šemíkův břeh na Smíchově pak společnost Sebre poskytne 165 milionů korun. Z těchto peněz bude například revitalizované nábřeží Vltavy včetně nového parku. Poslední dohoda se týkala výstavby AVIA jihovýchod v Letňanech, kde se město se společností Lemant smluvilo na kontribucích v celkové částce 168 milionů korun.

„Naše Metodika účasti investorů se po třech letech praxe osvědčila jako nástroj, bez kterého není možné konsensuálně projednat změny územního plánu na velkých rozvojových územích. Vnímáme pozitivní zpětnou vazbu od soukromého sektoru, který oceňuje, že došlo k nastavení rovného a transparentního prostředí a procesu,” dodává Hlaváček.

Revoluci v dohodách o spolupráci s investory loni přinesl i nový stavební zákon, který vešel v platnost 1. července 2024. Dříve se jednalo o soukromoprávní smlouvy o spolupráci, nyní už jde o plánovací smlouvy s veřejnoprávním charakterem. V praxi to znamená, že kontribuční smlouvy jsou nyní zohledňovány stavebním úřadem a jsou brány jako jeden z nástrojů územního plánování.

Praha tak v uplynulém půlroce transformovala smluvní vzory do nového právního režimu a zároveň připravovala již konkrétní smlouvy dle nového stavebního zákona. Díky tomu bude možné v prvním čtvrtletí roku 2025 moci uzavřít jedenáct připravených plánovacích smluv.
Jednotná pravidla pro investory jsou uplatňována nejen v Praze, ale také v mnoha dalších českých městech. V současnosti o jejich zavedení uvažují i radnice města Olomouc a Hradec Králové.
Tisková zpráva

Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,