Parkem roku 2023 je Moravské náměstí v Brně

Pestrá kombinace květin, ošetřené původní vzrostlé stromy i nově vysazené, dominantní vodní plocha. Park na Moravském náměstí v Brně od consequence forma si po nákladné proměně lidé oblíbili a intenzivně ho využívají k setkávání i odpočinku. Komplexní architektonický  přístup nadchl také odbornou porotu, která jej vybrala jako Park roku 2023.

Velkorysá lavice připomínající arénu a uvnitř jeviště v podobě fontány jsou středobodem unikátního prostoru v centru města určeného výhradně pro pěší. Kontrastem k živé kavárně s terasou a hřištěm propojující park s rušnou ulicí jsou protější travnaté plochy a trvalkové záhony ve stínu stromů. Návštěvníkům poskytují stín a ochlazení v období klimatických výkyvů. „Nový vodní režim parku využívá srážkovou vodu pro zalévání a zasakování do hlubších kořenových vrstev. Ocenili jsme také ochranu kořenů původních stromů a úpravu prokořenitelného prostoru ještě před stavebními pracemi a zamezení zhutnění půdy, což přispěje k plnohodnotnému rozvoji bohatého stromového, keřového i bylinného patra,“ říká další člen poroty, zkušený zahradník Aleš Kurz.

„Na vítězném díle se projevilo, že pokud generální projektant dá dohromady špičkový tým včetně krajinářských architektů a zahradníků, dodavatelé stavby a investor intenzivně spolupracují, lze realizovat kvalitní veřejný prostor, který obstojí v evropském srovnání. Zásadní ovšem bude péče v následujících letech,“ shrnuje Ondřej Feit, ředitel spolupořadatele Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu.  Zástupci měst a obcí, krajinářští architekti, soukromí investoři i realizační firmy přihlásili do letošního ročníku soutěže dva a půl krát více děl než v minulém ročníku. Nebyli mezi nimi jen parky, ale i jiná veřejnosti přístupná díla krajinářské architektury včetně naučné stezky nebo zámecké zahrady. Ze třiceti děl porotci na základě dodaných podkladů vybrali třináct, která  koncem září navštívili.

Pětičlenná odborná porota kromě hlavní ceny udělila i tři další ceny a tři čestná uznání. Druhým favoritem na nejvyšší stupínek byl příkladně a citlivě obnovený Jubilejní park ve Znojmě od Pavla Šimka, o který také zahradníci dokonale pečují. Nová podoba Božetěchova sadu od Zdeňka Sendlera, Barbory Kubické a Lucie Radilové v brněnském Králově Poli je naopak příkladem moderního a soudobého přístupu, který respektuje genia loci místa, ale zároveň také potřeby současných obyvatel. O historický průzkum se opírali také autoři oceněné proměny zámeckého parku v Bruntálu z dílny ZAHRADA OLOMOUC, kde žádný ze zásahů v parku nepůsobí nepatřičně a vše je precizně řízeno s citem pro historické hodnoty, přitom vznikl park příjemný pro návštěvníky i obyvatele města. Různorodost oboru krajinářské architektury dokazuje i čestné uznání pro lesopark Pod Kalichem v Sušici od FLORART za řešení protipovodňových opatření přírodě blízkým způsobem. Zcela jinou lokalitou naopak bylo zdevastované území bývalých kasáren ve Vysokém Mýtě od Barbory Srpkové a Martina Lukáče, jehož revitalizací vznikl zajímavý prostor pro sportování a volnočasové vyžití s nově vysázenými stromy a travnatými plochami. Porotci ocenili čestným uznáním technické i biotechnické řešení a kvalitní realizaci. Třetí čestné uznání putuje do Červeného Kostelce, kde byl nově upraven prostor mezi školami od 2021 architekti a Laboratórium architektúry krajiny.

 „Soutěžní přehlídka a s ní spojená propagace dobrých příkladů může inspirovat a motivovat další obce a jiné zadavatele ke změně veřejného prostoru k lepšímu,“ uvedla ředitelka pořádajícího Svazu zakládání a údržby zeleně Jana Šimečková. Do hlasování o Cenu veřejnosti se od poloviny září do poloviny října na webu www.parkroku  zapojily tisíce hlasujících. Vítězství si po napínavém souboji odnesla znovuzrozená zahrada vily Panowských v Ivančicích od Jitky Vágnerové se ziskem 17 013 hlasů.

Tisková zpráva SZUZ, upraveno a kráceno

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*