Časopis Stavba vstoupil do svého dvaatřicátého ročníku. Během „novodobé“ historie měl redakční radu několik let v době vedení Mileny Sršňové. Loni jsme se s vydavatelem Hynkem Paťorkem dohodli, že tuto instituci obnovíme, a dokonce jí dáme nový náboj.

Trvalo to pár měsíců, ale podařilo se nám oslovit a získat výběr opravdu zajímavých osobností a odborníků z různých oblastí, které se dotýkají architektury a stavění. Členy nové redakční rady časopisu Stavba uvádím abecedně bez jakékoliv hierarchie.
Petr Hlaváček, náměstek primátora hlavního města Prahy pro územní rozvoj, zastupuje v radě především politiky. Kromě toho je to praktikující architekt, pedagog a výtečný urbanista. Poznali jsme se na Fakultě architektury ČVUT, kde jsem mu jako doktorandka pomáhala s přípravou testů; následně jsme se setkávali při práci na Metropolitním plánu v IPR Praha. Způsob, jakým Hlaváček přemýšlí o městě a jeho rozkvětu, je inspirativní.
Dalším členem rady je Jan Kasl, předseda České komory architektů. Má rovněž zkušenosti z politiky, byl pražským primátorem. Fundamentem jeho úspěšné profesní dráhy je jeho vlastní architektonická kancelář. Kasl dobře zná potřeby architektů i prostředí, v jakém se pohybují, a sám pracuje na skutečných projektech. V posledních letech razí svěží přístup v propojování velkých infrastrukturních staveb a krajinářské architektury.
Do rady svými podněty přispívá i Radko Květ, brněnský architekt, který má za sebou řadu vynikajících studií i realizací, přičemž s Archeoparkem Pavlov zvítězil v České ceně za architekturu 2017. Za tuto stavbu posbíral také mnoho dalších cen včetně mezinárodních. S Květem se znám z dob svého působení v praxi a uhranul mě svým nehasnoucím zápalem a nekompromisností v prosazování autorského uměleckého záměru.
Developerský sektor v radě zastupuje Martin Lánský, PR manažer společnosti Penta Real Estates. Lánský dalece překračuje stereotypní představu o tom, kdo je to píárista a co dělá. O velkých projektech, relevantních procesech a roli architektury a architektů při jejich prosazování má velmi dobrý přehled. Umí komunikovat s jemností a erudicí, která – ačkoliv nechci srovnávat – není mezi developery úplně běžná.
Petr Stejskal reprezentuje v redakční radě výrobce stavebních materiálů, konkrétně společnost HELUZ IZOS. Právě výrobci jsou významnými partnery nejen pro odborná média, ale zejména pro architekty, projektanty, developery a všechny, kteří se reálně snaží něco vybudovat. Přestože doménou výrobců je praxe, měli by dostávat slovo i v debatách řekněme teoretických, což Stejskal velmi dobře dokazuje.
A teorii v té nejryzejší podobě představuje v radě Jiří Tourek – filozof, teoretik a pedagog, který vyučuje na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy a Fakultě architektury ČVUT. Je také pravidelným přispěvatelem do časopisu Stavba. Jeho precizní texty jsou plné nejen vysoké odbornosti a zodpovědnosti vůči oboru, ale také naléhavé lidskosti, kterou vehementně prosazuje i v diskusích, a to Tourka činí nenahraditelným.
Petr Volf je novinář, který se už několik dekád s velikou oddaností a trpělivostí věnuje architektuře a architektům; psal a píše do nespočtu médií a podílel se na mnoha knihách a výstavách. Při práci na textech i v osobním kontaktu je vždy skvěle připravený. Na první redakční radě bohužel chyběl, ale během mých předchozích „redaktorských“ let mi byl opakovaně oporou a motivací.
A zatím poslední a zároveň jedinou členkou rady je historička Markéta Žáčková, která je proděkankou FAVU VUT Brno, vyučuje i na Fakultě stavební na stejné škole. Podílí se také na mnoha výzkumech včetně mezinárodních a hojně publikuje, hlavně v akademickém prostředí. Do Stavby přispívá cennými rozhovory i recenzemi a je to obratná debatérka a výrazná přednášející.
Na závěr poznamenávám, že bylo naší snahou přizvat do redakční rady více žen, ovšem není to tak snadné, jak se při bojích na sociálních sítích zdá. Nicméně snahu nevzdávám a snad radu posílí časem i další odbornice.

Cílem setkání redakční rady Stavby nebude „jen“ probírat obsah časopisu. Podněty a nápady na články a rozhovory od členů přijímáme (resp. jsme neformálně přijímali už dříve), chceme ale nabídnout víc. Proto bude mít každé setkání dvě témata; první rada se odehrála 27. ledna 2025 a primárním tématem byla dostupnost bydlení ze všech možných pohledů, druhým pak digitalizace stavebního řízení. Položili jsme s vydavatelem Hynkem Paťorkem řadu otázek a dostali množství velmi cenných odpovědí, které budeme postupně zpracovávat a publikovat. Už v tomto čísle Stavby si můžete přečíst rozhovor s Janem Kaslem, který se z velké části točí právě kolem digitalizace, a Radko Květ přináší příspěvek k získání představy, jak dalece s dostupností bydlení souvisí bydlení sociální.
Mariana Pančíková, vyšlo v časopise Stavba 1/2025
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,