Administrativní budova Roztyly Plaza od studia Aulík Fišer architekti je významným iniciačním krokem v proměně pražské periferie na přiměřenou městskou strukturu v sousedství výjimečného přírodního parku. V exteriéru i interiéru se uplatňují umělecká díla.

Území v okolí stanice metra Roztyly je – v rozporu se svým potenciálem – v současné době jednou z nejméně intenzivních částí města. Tento stav je kontrastní zejména ve srovnání se sousední stanicí Chodov, kde synergie MHD, obchodního centra a kancelářských budov vytvořila naopak až přetížené specifické předměstské prostředí.

Podkladem pro návrh byla Územní studie Roztyly, která určuje komunikační síť a blokovou strukturu. Středně podlažní budova (šest plných a jedno ustupující podlaží) má hybridní architektonickou formu, skládá se z přímých, ortogonálních linií kombinovaných s organickým tvarováním. Vstup je orientován přímo ke stanici metra.

Přímé linie jsou nástrojem integrace do tvaru pozemku, dopravního skeletu a budoucí blokové struktury. Oblé tvary jsou potom prostředkem adaptace kancelářské budovy na přírodní prostředí. Výsledkem je kompaktní hmota s vnitřní prosklenou dvoranou, v jejímž těžišti je výtahová věž obsluhující pomocí lávek kancelářské prostory ve všech podlažích. Přízemí dvorany je polo-veřejným prostorem. Vedle lobby, interiérové zahrady a relaxačních prostor je zde i prostor pro pořádání kulturních akcí pro veřejnost.

Po obvodu budovy vzniklo na úrovni ulice ustoupením obchodního parteru „loubí“, sloužící i jako čekací chráněné prostředí pro zastávky autobusů MHD. Je zde také restaurace přístupná z dvorany i z veřejného prostoru. Střešním terasám byla vzhledem k jejich poloze u lesa a zajímavému výhledu na město věnována značná pozornost. Kromě zelených a pobytových ploch se zde nachází i krytá střešní kuchyně. Podzemní čtyřpodlažní parking poskytuje kapacitu 100 stání P+R pro stanici metra.

Objekt tvoří monolitický železobetonový skelet s lehkým obvodovým pláštěm, který byl vyvinut ve spolupráci s ČVUT jako systém pasivního stínění. Ten je složen z vysunutých říms a vertikálních slunolamů. Meteorologická statistika zde předpokládá určitý počet slunečných dní s vyšší rychlostí větru, která způsobuje nucené stahování žaluzií. Proto jsme navrhli tuto formu pasivní ochrany před přehříváním jako základní systém, který už by nemusel být doplňován exteriérovými žaluziemi. Technické vybavení objektu odpovídá současným nárokům na energeticky úspornou ventilaci a klimatizaci ve spojení s inteligentním řízením budovy.

Před vstupem je kovový vodní prvek vytvořený ve spolupráci Davida Zalabáka a Jana Dostála, v přízemí dvorany je výtvarně ztvárněný recepční pult od Davida Zalabáka a Jana Kovaříka a je zde zavěšen výtvarný objekt Světlo od Jana Dostála.
Autorská zpráva, vyšlo v časopise Stavba 4/2024
Místo stavby: Tomíčkova ulice, Praha 11
Autoři: Aulík Fišer architekti / Jan Aulík, Jakub Fišer, David Zalabák, Leoš Horák
Spolupráce: Miloš Linhart
Zastavěná plocha: 4500 m2
Užitná plocha: 21700 m2 (kanceláře) + 1600 m2 (obchody a služby v parteru)
Plocha pozemku: 6800 m2
Obestavěný prostor celkem: 185 000 m3
Projekt: 2018–2021
Realizace: 2021–2023
Foto: Studio Flusser

Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,